Švedska testira DAC sistem u realnom okruženju: kako će se pokazati u zimskim uslovima?

Švedska će ove zime intenzivno testirati digitalnu automatsku spojnicu (DAC) u realnom okružnju, fokusirajući se na njenu pouzdanost tokom hladnih sezonskih uslova. Ovi testovi su deo šireg programa koji uključuje prikupljanje ključnih podataka za analizu troškova životnog ciklusa i pripremu za širu implementaciju ove inovativne tehnologije u Evropi.

Pilot-projekat, čiji je cilj modernizacija transporta robe železnicom, trajaće do 2026. godine.

Inicijativa i rad na razvoju digitalne automatske spojnice (DAC) se sprovode u okviru Evropske železničke saradnje (Europe’s Rail collaboration) i projekta FP5 TRANS4M-R. Sveobuhvatni cilj projekta jeste povećanje kapaciteta, kvaliteta i produktivnosti železnice, delom razvojem automatizovanih i digitalizovanih radnih procesa, koji doprinose većoj efikasnosti i bezbednijem železničkom sistemu.

Demonstracioni voz, kojim upravlja CFL Cargo, saobraća između Geteborga i intermodalnog terminala Nasjo, a prvi polazak imao je kraj septembra.

 

Testiranje pod zimskim uslovima

Voz se sastoji od 20 teretnih vagona, uključujući tri para opremljena DAC-om različitih proizvođača (Knorr-Bremse, Dellner i Voith). Planirano je prikupljanje podataka kroz prelazak 300.000 kilometara u različitim uslovima, uključujući i zimu, kako bi se analizirali troškovi životnog ciklusa pre široke primene u Evropi.

Tokom šire implementacije i evaluacije programa, odlučeno je da se testiraju sistemi tri različita proizvođača, kako bi se dobila sveobuhvatna slika.

Sistem će biti demonstriran kroz različite uslove, sa posebnim fokusom na izdržljivost tokom zime, što je ključno za procenu performansi tokom vremena. Ova testiranja će pružiti važne podatke za analizu životnog ciklusa i troškova pre nego što se odluči o široj primeni DAC sistema u evropskim teretnim vagonima.

Funkcionalnost DAC sistema na duži period

Prema rečima Ane Björkman, program menadžerke u Rail Sweden, švedskom programu posvećenom unapređenju železničkog sistema, ova ispitivanja su od suštinskog značaja za procenu tehničkih rešenja, obezbeđivanje pouzdanosti i upoznavanje korisnika sa DAC sistemom. Omogućavaju da se utvrdi kako sistem funkcioniše na duži period, naročito pod zimskim uslovima, a takođe i upoznavanje korisnika sa radom automatskih spojnica, u svakodnevnim operacijama.

– U Švedskoj testiramo ovu tehnologiju u redovnim komercijalnim operacijama kako bismo shvatili kako DAC funkcioniše na duži rok, posebno tokom zime – naglasila je Bjorkman.

Jan Bergstrand, viši strateg u Trafikverket-u ( švedskoj državnoj agenciji za upravljanje i održavanje infrastrukture saobraćaja) podvlači značaj ovih testova za verifikaciju i usavršavanje rešenja. Kako kaže, oni potvrđuju da će ulaganja u DAC podržati tehnologije koje mogu premestiti više tereta sa druma na železnicu. Trafikverket je zadužen za projektovanje i nadgledanje testova, kao i za pripremu demonstracionog voza. Rail Sweden je vodeći projektni partner, uz podršku firme Svensk Maskinprovning, koja se specijalizovala za bezbednost mašina i procene zaštite životne sredine.

Izvor/foto: Rail Sweden

Digitalna automatska spojnica (DAC) je najavljena kao sistem od koga se očekuje da revolucionarno izmeni prevoz robe železnicom. Širom Evrope sprovode se pilot-projekti i obavljaju različita testiranja. Međutim, nemaju svi podjednako mišljenje o tome kakve će rezultate DAC doneti, a jedan deo stručnjaka iz industrije prilično je skeptičan. Kao jedno od važnih pitanja, ističu se troškovi, ali obezbeđivanje kompatibilnosti sa postojećim voznim parkom, standardizacija u različitim mrežama i dostupnost kadra obučenog za upotrebu ove tehnologije. 

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.