Kako električni kamioni i prikolice oblikuju logistiku? (VIDEO)
Sektor logistike aktivno traži održiva rešenja za ekološke izazove, a korišćenje električnih vozila na baterije (BEV) i električnih prikolica jedno je od najčešće spominjanih rešenja.
Kompanije Girteka, Nestle, Volvo Trucks, Schmitz Cargobull AG i BP Pulse, koje zajednički testiraju upotrebu potpuno električnog kamiona i prikolice, objavile su prve rezultate testiranja koje je obuhvatilo isporuke na kratke udaljenosti.
– Današnji svet suočava se sa mnogim izazovima, a jedan od njih se posebno tiče logistike – to je dekarbonizacija. Upravo ovo oblast je gde akumulatorska električna vozila, podržana električnim prikolicama, mogu biti jedno od rešenja – kaže Viktorija Tereka, šefica odeljenja za održivost u transportnoj kompaniji Girteka,
Kako je naglasio Hari Baxter, iz BP Pulse Europe, četvrtina globalnih emisija dolazi iz transporta, a činjenica da električna vozila nemaju emisiju izduvnih gasova čini ih očiglednim izborom u rešavanju ovog problema.
Međutim, i dalje je u toku diskusija gde se i kako BEV, zapravo, mogu koristiti? Mnoge kompanije sprovode testove i pokušavaju da zajednički dođu do odgovora i rešenja koje će kombinovati potrebe kupaca, mogućnosti proizvođača, infrastrukturne mogućnosti i dostupnost, a na kraju – očekivanja logističara koji treba da „iskombinuju“ sve relevantne zainteresovane strane.
– Na put ka dekarbonizaciji ne možete ići sami. Neophodan je nivo saradnje bez presedana – smatra Tereke.
Matthias Fleischer, direktor lanca snabdevanja u kompaniji Nestle, ističe napredak, ali prepreke u električnom transportu.
– Električni transport je prošao ogroman put do danas, jer sada možemo da pređemo do 250 ili 300 kilometara što je mnogo bolje nego tokom ranijih godina. Ipak, neophodno je poboljšati kapacitete za punjenje i pronaći način za optimalno punjenje.
Međutim, imajući u vidu strukturu današnjeg teškog transpora tereta, postoji nada da bi električni transport mogao da zaživi realtivno brzo.
– Ako pogledate celokupan transport robe u Evropi, videćete da 45% robe putuje na udaljenost manju od 300 kilometara dnevno. To je opseg kojim već danas možemo da jednostavno rukujemo – bez potrebe za punjenjem baterija. Uz dodatno punjenje, naravno, imaćete i znatno veći domet – naši kamioni primera radi, pređu do 640 km dnevno, sa nekim dopunskim punjenjem tokom dana. Punjenje traje 90 minuta za nivo od 0 do 80%, ali u mnogim slučajevima tokom dana punite samo od 30 do 80%. A to znači da to možete da uradite tokom zakonske pauze od 45 minuta – pojašnjava Stefan Vidlund, direktor za elektromobilnost u kompaniji Volvo Trucks.
Put do ekspanzivne i efikasne mreže za punjenje električnih vozila popločan je saradnjom, koja obuhvata industriju, inovatore i kreatore politike, kaže Hari Baxter.
– Kroz ovakva strateška partnerstva rešavamo hitnu potrebu za većim brojem punjača. Gradimo infrastrukturu koju mogu da koriste kamioni sa prikolicama do 40 tona, dakle, gde nema potrebe da odvajate prikolicu od kamiona. To znači da imate kraće vreme stajanja, da nemate rizik jer ostavljate prikolicu neobezbeđnu, jendostavno – imate operaciju koja teče glatko i bezbedno. Ovakva mreža za operatere znači flesibilnost u organizovanju, a istovremeno i zgodnu opciju za vozače.
Boris Bilich, CSO u kompaniji Schmitz Cargobull, smatra da su jedan od izazova troškovi elektromobilnosti, jer oni zavise od cene baterija.
Ključno pitanje je – da li su vlasnici robe spremni da plate više, da bi se njhova roba transportovala električnom hladnjačom?
On je pojasnio da se njegova kompanija, zbog pitanja troškova, odlučila da smanji kapacitet baterije.
– Može bezbedno da garantuje rad najmanje pet sati, ali ne košta toliko kao kada je slučaj da imate veću bateriju, koja takođe i smanjuje nosivost, pa ekonomska isplativost dolazi u pitanje.
Zaključak svih partnera je da, kada se zajednički pristupi rešavanju ovih izazova, do izražaja dolaze sve prednosti i pozitivne strane električnih kamiona: nema dizela, nema CO2, a buka je mnogo manja. Zbog toga su električni kamioni logičan izbor u budućnosti, navodi se u saopštenju kompanije Girteka.
Foto: YouTube/Screenshot