Kamiondžije u ovoj zemlji mogu da odahnu: KAZNA 4.600 evra ako vozač istovara robu!
Zabrana utovara i istovara za vozače, koju je španska vlada uvela početkom godine, stupila je na snagu prošle nedelje. Ta promena nije važna samo za kamiondžije, već i za prevoznike, kao i vlasnike robe, pišu evropski specijalizovani portali.
Ova odluka deo je dekreta donetog u martu 2022, koji je rezultat dogovora nadležnog ministarstva i prevoznika iz decembra 2021. On je postignut nakon nekoliko sedmica štrajka u transportnoj industriji, koja se, inače, godinama borila za ovu zabranu, podseća špansko udruženje Fenadismer.
Dekretom je u Zakon o drumskom saobraćaju uvedena promena koja vozačima vozila najveće dozvoljene mase preko 7,5 tona zabranjuje da obavljaju utovar i istovar robe kako na mestu porekla, tako i na mestu odredišta. Izuzetak su transporti, koji zbog svoje prirode zahtevaju učešće vozača kamiona. To su, na primer, transport cisternama ili drugim vozilima opremljenim uređajima za utovar/istovar (kiperi, vozila sa kranom itd.), regulisani prevoz opšteg tereta između distributivnog centra i prodajnog mesta, usluge dostave paketa i druge slične usluge koje podrazumevaju prikupljanje ili distribuciju pošiljki robe koje se sastoje od malog broja paketa koji se lako mogu istovariti/utovariti, slučajevi kada propisi za određene vrste prevoza izričito predviđaju učešće vozača itd.
Iako se većina odredbi pomenutog dekreta primenjuje još od marta, zabrana utovara i istovara stupila je na snagu tek 6 meseci kasnije, odnosno 2. septembra.
Na taj način su otpremnici i primaoci robe dobili mogućnost da angažuju i obuče vozače viljuškara i drugo skladišno osoblje za obavljanje ovih dužnosti. Početkom septembra španski regulator saobraćaja počeće da proverava usklađenost sa novom uredbom, prenosi Fenadismer.
Podsećanja radi, nepoštovanje zabrane se klasifikuje kao veoma teško delo, za koje je u Španiji predviđena novčana kazna do 4.600 evra.
Pripreme španskih kompanija
Španska udruženja izveštavaju i da su imala pristup različitim cirkularnim obaveštenjima koje su otpremnici robe i prevoznici slali podizvođačima i distributerima tokom poslednjih nedelja. Ona su sadržala informacije o skorom stupanju na snagu nove zabrane, kao i potrebi preduzimanja određenih mera i obezbeđivanju dovoljnih materijalnih i ljuskih resursa za obavljanje utovarno-istovarnih aktivnosti.
- Sličnu zabranu, podsetimo, pre Španije najavila je i Portugalija, i to još sredinom 2021.
Vreme čekanja na rampi
Zabrana utovara i istovara nije jedina revolucionarna promena u Španiji.
Prema novim propisima te zemlje, vreme čekanja na utovar i istovar ne može biti duže od 60 minuta. Za svaki dodatni sat na rampi, vlasnik vozila ili prevoznik ima pravo na naknadu.
Prema podacima sindikata (Comisiones Obreras, CCOO), koji su detaljni ispitali uredbu, naknada za jedan sat „prekovremenog“ utovara ili istovara iznosi 38,60 evra.
Martovska uredba je takođe predvidela analizu vremena čekanja na mestima utovara i istovara kako bi se ispitala „cena neefikasnosti u ovoj oblasti“ i preporučile dalje zakonske izmene ako je potrebno.
U tu svrhu, Generalni direktorat za drumski saobraćaj (DGT) će uskoro početi da nadgleda tačke utovara i istovara koristeći aplikaciju Agencije za svemirski program Evropske unije (EUSPA). Ta aplikacija je, između ostalog, ranije korišćena i za merenje čekanja na graničnim prelazima.
Izvor: trans.info
- BONUS SADRŽAJ: Banditi, reket i traktor za izvlačenje kamiona