Prevaranti sve veštiji u manipulacijama tahografom, ali i policija „prati trendove“

Tahografi nove generacije, uprkos tehnološkim poboljšanjima koja su pomoć u radu inspektorima za drumski saobraćaj, ipak donose i jedan propust. Prema rečima Elvire Zsinke, predsednice evropske mreže saobraćajne policije ROADPOL, otkrivanje prevara „postaje sve teže“. Da bi se policajci bolje snašli, ROADPOL priprema seminare za saobraćajce kako bi bolje prepoznali i reagovali na manipulacije.

Zsinka je u razgovoru za trans.info naglasila važnost saradnje među državama kako bi se poboljšala efikasnost u kontroli saobraćaja. Ova mađarska službenica, koja je u policiji od 1998. godine, trenutno radi za mađarsku Nacionalnu saobraćajnu policiju, gde je, između ostalog, odgovorna za prevenciju nesreća na nivou države. Osim toga, Zsinkai je aktivno angažovana u ROADPOL-u od 2016, a trenutno je presednica te organizacije.

Pametni tahografi, kontrole nedeljnih odmora, kao i borba protiv prevara sa tahografima, trenutno su udarne teme ove organizacije.

Nova verzija tahografa zahteva i nova znanja

Kada je reč o daljinskoj proveri tahografa, Zsinska je podsetila da su članice Evropske unije imale rok do 18. avgusta 2024. godine da opreme svoje kontrolne službe tehnologijom poznatom kao DSRC (daljinsko rano otkrivanje). Ovi moduli su važni, kako je naglasila, jer omogućavaju inspekcijama da daljinski očitavaju podatke sa tahografa, što će olakšati kontrolu i praćenje poštovanja pravila u komercijalnom transportu.

– Već sada možemo primetiti da mnoge policijske jedinice i inspekcijske službe u Evropi još testiraju i nabavljaju postojeće DSRC module. Na tržištu postoji više proizvođača koji nude različita rešenja: stacionarne ili mobilne, fleksibilne uređaje, postavljene na mostove, druge objekte ili jednostavno na kontrolna vozila. Policijske snage sada moraju da testiraju različite alate i odluče koja rešenja najbolje odgovaraju njihovim potrebama, svakodnevnim aktivnostima i strategijama – objasnila je Zsinka.

Kako je istakla, još jedan važan faktor jeste nova verzija smart tahografa. Sa verzijom 2 smart tahografa, kontrole službe mogu proveravati različite parametre – trenutno vreme vožnje, radne ture iz tekućeg dana i nedelje, nedeljna i dvonedeljna vremena vožnje…

Daljinsko otkrivanje nije dovoljno za kaznu

Zsinkai objašnjava da će DSRC modul, koji se koristi za čitanje podataka iz tahografa, biti koristan alat za kontrolu vozila, ali neće moći da se koristi kao pravna osnova za izricanje kazni.

Informacije iz tahografa služiće za identifikovanje vozila koja treba proveriti, ali će i dalje biti neophodno da saobraćajci fizički provere vozila.

Takođe, ističe da tehnologija pomaže saobraćajnim agentima u otkrivanju nepoštenih prevoznika, ali da se i tehnologija za manipulaciju tahografima razvija i postaje sve složenija. Zsinkai priznaje da je postalo teže otkriti te prevare, ali dodaje da ROADPOL pojačava obuku saobraćajaca kako bi bolje prepoznali i reagovali na takve manipulacije. Organizovani seminari sa stručnjacima pomažu državama članicama da unaprede svoje znanje o načinima prevare sa tahografima.

Treneri ROADPOL-a su upoznati sa najnovijim manipulacijama tahografa otkrivenim u Evropi i nastoje da podele svoje znanje i iskustvo s drugim evropskim inspektorima, rekla je predsednica Evropske mreže saobraćajne policije.

Provere nedeljnog odmora vozača

Zsinka se dotakla i nedavne odluke Evropske komisije koja se odnosi na nedeljni odmor vozača. Prema novim pravilima, policajci ne mogu tražiti fizičke dokaze, kao što su računi hotela, da bi potvrdili da su vozači zaista odmorili. Kako predsednica ROADPOL-a kaže, to ne znači da policajci ne mogu postavljati pitanja vozačima o tim dokazima. Razgovor sa vozačima i postavljanje pitanja su deo njihove svakodnevne rutine. ROADPOL je upravo sugerisao Evropskoj komisiji važnost razgovora sa vozačem radi razjašnjavanja situacije.

– Važno je napomenuti da policija ne može izreći kaznu samo zato što vozač ne može da pokaže fizički dokaz – kaže Zsinka i dodaje da ovaj deo aktivnosti nikada nije bio lak za kontrolu, kao i da većina evropskih država članica nikada nije tražila fizičke dokaze o boravku vozača u hotelu.

– Postoji velika potreba da vozač obavlja svoju delatnost u najboljim mogućim uslovima i bezbedno. Takav vozač doprinosi sigurnijem saobraćaju i manjem broju nesreća uzrokovanih umorom – zaključila je Zsinka u intrevjuu za trans.info.

Foto: Shutterstock/ilustracija

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.