Radno vreme vozača u drumskom saobraćaju – komplikovano pitanje sa puno nepoznatih
Prema poslednjem izveštaju Evropske mreže saobraćajne policije (ROADPOL), tokom prve kontrole komercijalnih vozila u 2023. godini, sprovedene sredinom februara, otkriven je značajan broj kršenja propisa iz oblasti vremena vožnje i odmora, kao i prekršaja pri upotrebi tahografa. Pravila radnog vremena prekršila su 10.424 vozača, od kojih 10.105 vozača kamiona i 319 vozača autobusa, dok je u 3.607 vozila otkrivena nepravilna upotreba tahografa. U 468 slučajeva otkrivene su i manipulacije digitalnim tahografima.
I srpska saobraćajna policija učestvovala je u ROADPOL Truck&Bus kampanji od 13. do 19. februara. Kako je saopštio MUP, tokom ove akcije, zbog prekoračenja vremena upravljanja i drugih prekršaja u vezi sa tahografom sankcionisano je 2.129 vozača teretnih vozila.
Radno vreme vozača u drumskom saobraćaju – osnovni pojmovi
Upravljanje vozilom, najčešće, ne zahteva velika fizička naprezanja, tako da se stiče utisak da vozač može satima da upravlja vozilom, a da pri tome ne oseća premorenost. Međutim, u praksi se pokazalo da je upravljanje vozilom izuzetno zahtevna radna aktivnost, koja od vozača zahteva neprekidno usmeravanje pažnje na dešavanja koja se odvijaju u neposrednoj blizini vozila kojim upravlja, navodi AMSS Centar za motorna vozila u tekstu koji detaljno objašnjava ovu temu.
Zakon o radnom vremenu članova posade vozila u drumskom prevozu i tahografima („Sl.glasnik RS“ 96/2015 od 29.11.2015. god.) PRIMENjUJE SE OD 04. decembra 2015. god. i u skladu je sa međunarodnim AETR propisima.
Pravila koja regulišu bezbedno upravljanje vozilom predstavljaju osnovu za planiranje radnog vremena vozača i veoma su striktna. Njihovom primenom povećava se opšta bezbednost svih učesnika u saobraćaju, jer direktno utiču na smanjenje ukupnog broja saobraćajnih nezgoda koje izazivaju vozači koji obavljaju prevoz putnika ili tereta u drumskom saobraćaju. Pored toga, primena ovih propisa utiče na ravnomerno opterećenje vozača i povećanje procenta uspešno realizovanih transportnih zadataka, navodi AMSS CMV.
Zakon o vremenu rada posada se primenjuje na posadu vozila koja obavlja drumski prevoz:
- tereta, kada je najveća dozvoljena masa vozila veća od 3,5t;
- putnika, vozilima koja su svojom konstrukcijom i opremom prilagođena za prevoz više od devet lica, uključujući vozača.
- putnika, vozilima sa 7+1 i 8+1 mesta za sedenje, kojima se obavlja limo servis
Član posade vozila je svako fizičko lice, koje se nalazi u vozilu i koje za prevoznika obavlja usluge drumskog prevoza i može da bude:
- Vozač,
- Suvozač,
- Kondukter
Radno vreme je vremenski period od početka do završetka rada, tokom koga se član posade vozila nalazi na svom mestu rada, na raspolaganju poslodavcu i obavlja svoje poslove, uključujući i svaki rad za prevoznika ili drugog poslodavca, i obuhvata:
- vreme upravljanja vozilom,
- ostalo radno vreme, odnosno vreme za realizaciju ostalih poslova u okviru drumskog prevoza. Tu spadaju:
- utovar i istovar,
- pružanje pomoći putnicima pri ulasku i izlasku iz vozila,
- nega vozila i ostale intervencije tehničkog održavanja
Ostali poslovi obuhvataju sve radne aktivnosti člana posade, u okviru drumskog prevoza ili izvan njega, kojima se zahteva, aktivno prisustvo u vozilu, pored vozila ili na radnom mestu osim upravljanja vozilom, uključujući i svaki rad kod prevoznika ili drugog poslodavca.
Pridržavanje propisa koji se odnose na radno vreme i obavezne odmore prilikom upravljanja vozilima u velikoj meri utiče na bezbednost i zdravlje profesionalnih vozača, kao i na bezbednost ostalih učesnika drumskog saobraćaja.
Da bi profesionalni vozači mogli da primenjuju navedene propise i bezbedno upravljaju vozilima, veoma je značajno da budu upoznati sa propisima koji se odnose na ovu oblast. Njihovim nepoštovanjem, bilo iz neznanja ili s namerom, profesionalni vozači direktno ugrožavaju svoj život i zdravlje, kao i život i zdravlje svih ostalih učesnika u saobraćaju.
Edukacijom do bezbedne vožnje
U Centrima za obuku u okviru obaveznih periodičnih obuka za produžavanje CPC sertifikata, AMSS CMV se bavi upravo ovom temom, Zakonom o radnom vremenu posade vozila u drumskom prevozu i tahografima.
– Pozivamo sve profesionalne vozače da učestvuju u obukama u našim Centrima, gde će im naši predavači svojim izuzetnim poznavanjem materije i velikim praktičnim iskustvom pomoći da prevaziđu sve poteškoće, a ujedno i steknu neophodni uslov za produžetak CPC sertifikata – navode u AMSS CMV.
Za sve informacije o obukama i dostupnim terminima kontaktirajte call centar na brojeve telefona 011 7 987 000 i 065 987 11 11, gde možete dobiti detaljne informacije koje su vam potrebne. Više informacija na www.cpc.rs