Srbija dobija više mladih majstora za teške kamione: učiće i o električnim i hibridnim vozilima
Analize pokazuju da je nezaposlenost mladih u zemljama Zapadnog Balkana veoma visoka, a da se u isto vreme region u kom je i naša zemlja, suočava sa značajnim nedostatkom mehaničara i vozača kamiona.
Uskoro bi mladima u Srbiji i komšijskim zemljama mogla da bude dostupna vrhunska obuka za rad u autoindustriji. Naime, u Privrednoj komori Srbije (PKS) predstavljen je projekat „Kreiranje zajedničkih vrednosti u industriji transporta na Zapadnom Balkanu“, pokrenut sa ciljem da pomogne mladima da steknu nove i unaprede postojeće veštine i dodatno se specijalizuju u industriji teške mehanizacije i transporta kroz stručno obrazovanje.
Projekat će se realizovati u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Severnoj Makedoniji, a kako je najavio direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju PKS Mihailo Vesović, trajaće do 2026. godine.
– Autoindustrija je industrija u kojoj se dešavaju najbrže promene, a čitav naš region suočava se sa izazovom vezanim za kadrove u ovoj oblasti – istakao je Vesović.
Škola za mehatroničare namenjena i devojkama
Osim osposobljavanja mladih da ovladaju neophodnim veštinama da postanu stručni mehatroničari za kamione, projekat promoviše rodnu ravnopravnost i socijalnu inkluziju u ovoj industriji i zato je naglašeno da iako se autoindustrija obično smatra muškom, žene i te kako mogu da se uključe u poslove koje ona podrazumeva.
Kako je istaknuto, analize su pokazale da nema dovoljno radne snage na tržištu, da škole nemaju odgovarajuće planove i programe, kao i da mladima poslovi u autoindustriji nisu naročito privlačni zbog čega se nameće neophodnost da se to promeni i mladi motivišu.
Projekat je predstavila oganizacija Helvetas u saradnji sa Volvo grupom i uz podršku Švedske agencije za međunarodni razvoj i saradnju (SIDA) i PKS, a u okviru regionalnog programa Reconomy
Predstavnici agencije SIDA naglasili su da i ovaj projekat trebalo da poveća zapošljavanje u regionu Zapadnog Balkana i ojača i bilateralnu saradnju Srbije i Švedske. Njegova realizacija takođe podstiče moderno obrazovanje, podržavaju se lokalne škole u zemljama koje su obuhvaćene projektom i u njima se stvara jača, otpornija i održiva ekonomija.
Šef Odeljenja za stručno obrazovanje Ministarstva prosvete Radovan Živković je istakao da je ministarstvo spremno na saradnju u realizaciji ovog projekta i naveo da učesnici znaju šta je neophodno uraditi, a da će zajedno dogovarati dalje korake. Kroz ovaj projekat se, kako je ukazao Johan Jerman iz Volvo grupe, stvaraju mogućnosti da mladi ljudi dobiju veštine sa kojima mogu da izađu na tržište rada, navodi se u saopštenju PKS-a.
Obuka i za zelene tehnologije, a prvi časovi 2025. godine
Kako je ranije objavio portal za regionalne programe Reconomy, projekat će se fokusirati na održiva i ekološki prihvatljiva rešenja, ističući veštine potrebne za upravljanje zelenom tehnologijom u današnjim kamionima. Kako se navodi, novi projekat podrazumeva obuke i obrazovanje za veštine u industriji teških vozila i transporta namenjene mladim muškarcima i ženama koji nakon toga mogu da postanu vešti mehaničari za kamione.
– Projekat će uvesti specijalizovano obrazovanje za mehatroniku u teškim vozilima. Očekuje se da će to rešenje dati brze rezultate, zahvaljujući svom fokusu na hitne potrebe industrije.
Programi obuke će uključivati zelene veštine potrebne za rad i održavanje modernih, ekološki prihvatljivih teških vozila, uključujući znanje o električnim i hibridnim kamionima.
Volvo grupa doprineti projektu pružanjem vrhunske opreme i stručnog znanja, osiguravajući da obuka bude usklađena sa najnovijim industrijskim standardima i tehnologijama. Kako je objavljeno početkom leta, „ukoro se očekuje i detaljan izbor lokalnih škola u tri zemlje, s ciljem da ih kompanija podrži u pripremi i sprovođenju prvih obuka u septembru 2025. godine“. Prva faza projekta će se implementirati do kraja 2026. godine.
Foto: Pexels/Gustavo Fring, ilustracija