Vozači u Lombardiji primaće do 800 EUR veće plate zbog čekanja na utovar ili carinu
Vozači teretnih vozila koji rade za preduzetničke transportne firme u Lombardiji (Italija) dobijaće mesečno do 800 evra više, kao naknadu za vreme čekanja, prema novom sporazumu potpisanom između udruženja poslodavaca i sindikata. Kako izveštava portal Trasporti Italia, dogovor predviđa bruto mesečno povećanje plata vozača kako bi se nadoknadilo tzv. „pasivno radno vreme“ – sati provedeni u čekanju tokom utovara, istovara, carinskih ili lučkih procedura.
Cilj ove mere je da se poboljšaju uslovi rada, kako bi se kvalifikovani vozači zadržali u ovom sektoru, koji se suočava sa stalnim nedostatkom radne snage.
Sporazum su zaključila udruženja poslodavaca Confartigianato Trasporti Lombardia, CNA-Fita, CLAAI i Casartigiani Lombardia i sindikati FIT-CISL, UILTRASPORTI i FILT-CGIL.
Ovaj dokument uvodi posebnu finanijsku nadoknadu za periode prinudne neaktivnosti, koji nisu uzrokovani od strane vozača, ali su neophodni za realizaciju logističkih operacija.
Prema uslovima sporazuma, vozači će mesečno dobijati između 300 i 800 evra više (bruto), u zavisnosti od prirode i dužine čekanja. Ovaj iznos se dodaje na prosečno bruto povećanje od 260 evra mesečno, koje je uvedeno obnovom nacionalnog kolektivnog ugovora za transport i logistiku (CCNL Trasporti Logistica), potpisanog u decembru 2024. godine.
Prema podacima koje navodi Trasporti Italia, u Lombardiji postoji 6.068 preduzetničkih transportnih firmi, koje zapošljavaju oko 8.000 radnika. Milano prednjači sa 1.447 firmi, a slede ga Breša (1.150), Bergamo (719) i Monca i Brijanca (529).
Inače, ovaj sektor beleži pad, sa smanjenjem broja firmi za 21% na nacionalnom nivou u poslednjih deset godina i manjkom od oko 20.000 vozača teretnih vozila širom Italije.
Vozačka profesija ugrožena je mnogobrojnim različitim izazovima, koji uključuju naporne rasporede, dugo odsustvovanje od kuće i visoke troškove za sticanje profesionalne vozačke kvalifikacije. Cilj novog sporazuma je da ovu profesiju učini finansijski isplativijom i da zaustavi odlazak radnika iz industrije.
U izjavi koju prenosi Trasporti Italia, Confartigianato Lombardia opisao je sporazum kao potez koji „popunjava regulatornu prazninu“ i smanjuje rizik od budućih pravnih sporova između firmi i zaposlenih.
Predstavnici sindikata, sa svoje strane, istakli su da sporazum vrednuje ljudski kapital, pruža bolju zaštitu vozačima koji često rade daleko od kuće i doprinosi rešavanju nedostatka kadrova.
„Španski recept“
Problem prekomernog čekanja vozača kamiona Španija je formalno rešila još u martu 2022. godine, kada je vlada uvela zakonske mere koje obavezuju pošiljaoce da nadoknade troškove prevoznicima, nakon jednog sata čekanja na mestima utovara ili istovara. Zakon je takođe zabranio da vozači sami obavljaju utovar i istovar kamiona i uveo digitalni sistem za praćenje u logističkim centrima. U to vreme, španske reforme su hvaljene kao potencijalni model za druge evropske zemlje, ali ih je malo koja država sledila.
Uprkos tome što je ovaj problem bio široko prepoznat u Italiji, ekvivalentna regulativa nije postojala – sve do sada. Istraživanje iz 2022. koje je sprovelo udruženje Federtrasporti pokazalo je da vozači kamiona u Italiji u proseku provedu 4,35 sati dnevno čekajući na utovar i istovar, što često predstavlja polovinu njihovog vremena za vožnju i trećinu radnog dana.
Na osnovu podataka iz gotovo 83.000 radnih dana, studija je procenila da vozači godišnje provedu više od 330.000 sati čekajući, što je ekvivalentno 42.000 punih radnih vremena.
Federtrasporti je izračunao da samo ukoliko ove sate prevedemo u novac, godišnji gubitak iznosi 10 miliona evra, ne uzimajući u obzir smanjenu produktivnost vozila. Udruženje je tvrdilo da bi italijanske transportne firme mogle povećati promet za 15% kada bi se ove neefikasnosti otklonile.
Sporazum potpisan u Lombardiji predstavlja jedan od prvih konkretnih odgovora na ovaj problem, uvodeći finansijsku kompenzaciju za neaktivno vreme i potencijalno postavljajući osnovu za slične politike širom zemlje, piše Trasporti Italia.
Foto: Pixabay.com/Alexas_Fotos, ilustracija