Skladišta i geotermalna energija – Topla voda smanjuje troškove i čuva prirodu
Kompanija P3 je kopala duboko ispod površine zemlje da bi klijentu u Rouenu, u severnoj Francuskoj, obezbedila neograničenu zalihu energije koja je ekološki prihvatljiva. Kroz ovaj pilot projekat, vlasnik skladišta i investitor omogućio je prvo geotermalno snabdevanje za jednu od svojih nekretnina.
P3 grupacija, sa sedištem u Luksemburgu, ima dugogodišnje iskustvo u oblasti investiranja, upravljanja i razvoja skladišnih kompleksa širom Evrope. Kompanija je u 100% vlasništvu GIC, državnog fonda vlade Singapura. Prema podacima sa zvaničnog sajta, u njihovom portfoliju je 342 objekta, u ukupno 11 zemalja. Inače, P3 ima i preduzeće registrovano u Srbiji 2008. godine.
Geotermalna energija je toplota koja se javlja prirodno, duboko ispod površine zemlje, ali njena upotreba na način koji ima smisla za poslovanje predstavlja globalni izazov, zbog čega je nedovoljno iskorišćena. U Francuskoj geotermalna energija čini samo 1,7% proizvodnje obnovljive energije i 1% potrošnje toplotne energije.
Kao deo inovativnog projekta, P3 je angažovao kompaniju koja je specijalizovana za energetsku efikasnost – Accenta, da kopa duboko u kako bi se došlo do geotermalnog izvora. Cevi prenose toplotu iz dubine od 200 metara ispod zemlje, do P3 Rouen, obezbeđujući 77% potreba za grejanjem nove zgrade, a ostatak obezbeđuje toplotna pumpa sa vazdušnim izvorom.
Borehole Thermal Energy Storage (BTES) je sistem za skladištenje toplotne energije tokom cele godine zasnovan na polju geotermalne sonde. Leti, kada su zahtevi za hlađenjem visoki, toplota iz klimatizacije se skladišti pod zemljom pomoću geotermalnih sondi. Zimi se izvlači iz zemlje prenosom toplote pomoću sondi i zagreva zgradu. Toplota se prenosi vodom u cevima, na temperaturama između -3 i 40°C, sa maksimalnim geotermalnim učinkom od 365kW.
Osim toga, skladište će takođe biti opremljeno solarnim panelima, sa ciljem još veće održivosti. Otprilike u isto vreme kada su P3 i partner La Poste Immobilier doveli čistu geotermalnu energiju u P3 Rouen u novi logistički centar od 19.000 m2 na nekadašnjoj braunfild lokaciji – veliki tehnološki gigant Google dospeo je na naslovnice u SAD za svoj prvi uspešan geotermalni projekat.
Uprkos očiglednim prednostima za životnu sredinu, geotermalna energija je često manje privlačna obnovljiva opcija od solarne ili energije vetra. Troškovi početne kapitalne investicije su visoki u poređenju sa drugim obnovljivim izvorima energije, a lokacija, stanje i raspored nekretnine, utiču na to koliko je geotermalna energija pogodna kao izvor energije.
Trenutna niska stopa upotrebe takođe znači da postoji nedostatak informacija o geotermalnoj energiji, u poređenju sa solarnom energijom. Nasuprot tome, postoji mnogo dostupnih podataka o tome koliko sunčanih dana se može očekivati godišnje u evropskim zemljama, što solarnu energiju čini predvidivom. Takođe je teže izračunati koliko geotermalne energije može da se proda nacionalnim mrežama. Ovi i drugi faktori povećavaju rizik od prelaska industrijskih korisnika na geotermalnu energiju.
– Sa ovim projektom morali smo da budemo inovativni, jer nova nekretnina ima visoke zahteve za grejanjem, a mi smo krenuli putem ka minimiziranju našeg uticaja na životnu sredinu i smanjenju emisije CO2 povezane sa grejanjem zgrade za oko 90%. Postojao je dugotrajan i detaljan proces planiranja u bliskoj saradnji sa našim klijentima, i ponosni smo što smo dokazali da postoji slučaj upotrebe za održivo, geotermalno grejanje u sektoru logistike – rekao je Nicolas Camus, šef građevinskog sektora za P3 u Francuskoj.
Izvor: p3parks.com
Foto: Pixabay/longdan91, ilustracija