Zašto je leto pravo vreme za transport novogodišnjeg asortimana iz Kine u Srbiju?
Iako leto i dalje traje, za trgovce širom sveta uveliko počinje zimska sezona. Dečije igračke, ukrasi, reklamni materijali i svi novogodišnji i zimski artikli nabavljaju se već sada, jer kao što nam je već svima poznato – najveći broj ovih artikala u Srbiju se uvozi iz daleke Kine.
Proizvodnja i transport zahtevaju vreme, posebno kada se radi o masovnoj proizvodnji što je vrlo često slučaj kada govorimo o artiklima koji se kupuju u prazničnom periodu. Rano postavljanje porudžbina omogućava dovoljno vremena za proizvodnju, pakovanje i pripremu za transport, smanjujući rizik od kašnjenja, ali i nestašice. Novogodišnji period je sinonim za veliku potrošnju zbog čega ukoliko proizvodi ne budu poručeni na vreme, postoji velika šansa da će vam ih drugi trgovac „ukrasti“ sa stanja. Treba imati u vidu i period Kineske Nove godine (10. februar) kada su fabrike širom Kine zatvorene, što bi značilo da trenutne porudžbine treba da obuhvate i deo zaliha za prvi kvartal naredne godine.
Da rezimiramo: dobra procena zaliha, blagovremene porudžbine i pravilno ugovaranje transporta su ključni faktori za uspešnu zimsku sezonu.
Ovde uloga pouzdanog i iskusnog logističkog partnera postaje ključna. Ugovaranje transporta sa stručnim prevoznicima, koji poseduju razvijenu infrastrukturu i iskustvo u ovakvim operacijama, garantuje glatko i efikasno kretanje tereta od proizvođača do krajnjeg odredišta.
Nebojša Đekić, direktor prodaje i razvoja logističke kompanije cargo-partner, ističe da globalna mreža, poput njihove, može doneti mnogobrojne benefite.
– Eksperti kompanije cargo-partner će sa vama podeliti precizne informacije o tranzitnom vremenu, mogućim rizicima i optimalnim rutama, kako bi se izbegla zadržavanja na granicama i drugi logistički izazovi. Naši klijenti nas često opisuju kao konsultante, a ne samo posrednike, a nakon više od 40 godina poslovanja možemo neskromno i reći i da nam je transport iz Kine uža specijalnost. U samoj Kini imamo sopstvene poslovnice, dok u Srbiji naše kolege koje govore kineski mogu dodatno olakšati saradnju sa vašim dobavljačima – dodaje.
Transport dekoracije ili igračaka, na primer, zahtevaju poseban tretman, jer se radi o delikatnim i često krhkim proizvodima.
Kvalitetna ambalaža i pravilno rukovanje tokom celog transportnog lanca ključni su za očuvanje kvaliteta proizvoda. Uz to, pravila i regulative koje se odnose na bezbednost igračaka u zemljama porekla i destinacije moraju biti strogo poštovani, kako bi se izbegli bilo kakvi problemi prilikom carinjenja i inspekcije.
Uvoz iz Kine do Srbije podrazumeva nekoliko transportnih opcija.
Železnica – Kako je železnički transport i do 50% brži od pomorskog i do 60% isplativiji od avionskog, nije iznenađujuće što se sve veći broj kompanija odlučuje za ovu alternativu. Takođe, i nizak CO₂ otisak je dobrodošla dodatna prednost. Železnički servisi koji povezuju Kinu i Evropu, na Novom putu svile, omogućavaju zbirne i pune kontejnerske utovare sa tranzitnim vremenom oko 25 dana.
Brodski transport – Pomorski transport je najekonomičnija opcija sa najdužim tranzitnim vremenom. To znači da bi pomorski transport zimskog asortimana morao da se planira sedmicama unapred. Tranzitno vreme varira u zavisnosti od luka koje se koriste i kreće se u rasponu od 35 do 65 dana.
– Vrlo dinamična industrija u kojoj poslujemo od nas uvek zahteva razvoj alternativa i brze odgovore na tržišnu potražnju, zbog čega pored standardnih brodskih rešenja iz Kine imamo razvijen i express servis koji uključuje pune i zbirne kontejnerske utovare preko jadranske luke Kopar – od kineskih luka Shenzhen, Ningbo, Xiamen i Qingdao. Očekivano tranzitno vreme parira železnici, dok je servis cenovno dosta konkurentniji od nje – dodaje Đekić.
Avionski transport – Za vremenski kritične isporuke, avionski transport je ostao najbrža i najpouzdanija opcija. Dakle, ukoliko vaše proizvode ipak niste poručili na vreme, idealno, a ponekad i jedino rešenje biće avion. Uprkos činjenici da se trenutno veliki broj putničkih letova otkazuje ili pomera, kompanije poput cargo-partnera koje imaju široku mrežu saradnika u svetu ipak uspevaju da obezbede pouzdane opcije redovnih nedeljnih teretnih čarter letova od Kine do Evrope i obratno, što bi značilo da vaša pošiljka može da stigne iz Kine u proseku za 7 dana.
Nakon što pošiljke dođu do odgovarajuće luke, aerodroma ili železničke stanice, robu je neophodno pretovariti na kamion ili kombi i isporučiti je do krajnjeg odredišta.
To je samo još jedan od mnogobrojnih izazova koji će se javiti u vašem lancu snabdevanja, što je dodatan razlog da transport ne organizujete sami.
– Naši klijenti često postanu svesni vremena i novca koji im uštedimo tek kada transport pokušaju da organizuju sami. Izbor odgovarajućeg asortimana, kalkulacija cena i istraživanje tržišta već su dovoljna muka za današnje trgovce, zbog čega brigu o upravljanju zalihama, skladištenju, transportu i generalno svim logističkim pitanjima treba prepustiti onima kojima je to specijalnost. Kada se svi učesnici u lancu snabdevanja fokusiraju na ono u čemu su najbolji, rezultat je potpuna optimizacija procesa – zaključuje Đekić.