Transport eteričnih ulja – o čemu treba voditi računa?

Izvoz eteričnih ulja, najviše smilja, bosiljka i lavande je u posljednjih nekoliko godina doživeo veliku ekspanziju. Eterična ulja iz Srbije pronašla su svoje mesto u mnogim farmaceutskim i kozmetičkim kompanijama širom sveta.

Iako naizgled nisu, zbog svog hemijskog sastava i biološke aktivnosti, eterična ulja se u transportu tretiraju kao opasne materije. Glavni razlog zbog kojeg se svrstavaju u ovu kategoriju jeste niska tačka zapaljivosti. Neka od ulja se mogu zapaliti čak na temperaturi od 50 °C. Inače, pod pojmom opasnih materija, podrazumevaju se sve materije koje imaju takve karakteristike da mogu izazvati posledice štetne po zdravlje i okolinu. Do toga najčešće dolazi usled neodgovornog i/ili nestručnog rukovanja, pakovanja, skladištenja ili transporta.

Transportu opasnih materija treba posvetiti posebnu pažnju u smislu odabira prevoznih sredstava, tehničko-tehnoloških sredstava za manipulaciju, istraživanja okoline, a naročito edukacije osoba koje dolaze u dodir sa opasnim materijama. gBudući da su količine eteričnih ulja koje se otpremaju relativno male, a sam proizvod ima veliku vrednost, najčešće se transportuju avionskim putem.

Preduslov za transportnu kompaniju jeste da bude registrovana za ovu vrstu usluge, odnosno da je njeno osoblje sertifikovano i obučeno za rukovanje opasnim materijama. U slučaju avionskog transporta to je IATA DGR – International Air Transport Association Dangerous Goods regulation, koji je krovni dokument na globalnom nivou kada je u pitanju siguran avio transport opasnih roba.

Istovremeno, proizvođač / pošiljalac je u obavezi da obezbedi MSDS (Material Safety Data Sheet) koji izdaje ovlašćena laboratorija nakon obavljenih neophodnih analiza. To je tehnički dokument koji sadrži sve relevantne informacije u vezi sa supstancom koja se transportuje i zapravo, definiše nivo opasnosti za čoveka i okolinu.

Prilikom pripreme pošiljke eteričnog ulja za transport, posebna pažnja se posvećuje pakovanju. Instrukcije za pakovanje se nalaze u sklopu MSDS-a, a postupak sme da vrši isključivo sertifikovana osoba (sam proizvođač ili agent koji ga zastupa).

Proces pakovanja opasnih materija je veoma osetljiv segment i zahteva da mu se posveti velika pažnja, jer direktno utiče na sigurnosni aspekt transporta.Tom prilikom je potrebno izabrati kvalitetnu ambalažu sa unapred testiranim performansama propisanih od strane ICAO-a (International Civil Aviation Organization). Pored samog pakovanja, neophodno je i adekvatno obeležavanje i deklarisanje.

Po završetku procesa pakovanja, izrađuje se transportna dokumentacija – AWB (Air waybill) i DG deklaracija, koja predstavlja jasnu instrukciju svim učesnicima u lancu snabdevanja.

Ukoliko vam ovaj proces deluje komplikovano, cargo-partner tim rado će vam obezbediti dodatne informacije i organizovati transport za vas!

Srdačan pozdrav,

cargo-partner | transport + iLogistics

Category: Špedicija, transport i logistika
Tags: ADR, dangerous goods, essential oils, eterična ulja, export of essential oils, import of essential oils, izvoz eteričnih ulja, kargo partner, logistics, logistika, opana roba, skladištenje, transport, transport eteričnih ulja, transport of dangerous goods, transport of essential oils, transport opasne robe, uvoz eteričnih ulja, warehousing