Koliko ima žena u pomorskoj industriji?

Priče o plovidbama okeanima na velikim brodovima obeležile su pomorsku istoriju u kojoj glavnu ulogu imaju – muškarci. Često se zaboravlja da mali, ali značajan deo ove istorije, čine i žene.

Početkom 18. veka smatralo se da žena na brodu donosi nesreću. Srećom, praznoverje nije sprečilo mnoge hrabre žene avanturističkog duha da ostvare svoj san i današnjim generacijama otvore put u pomorskoj industriji.

Ana Ivanovna Šetinina (Schetinina) plovila je od 1930, a 1935. postala je prva žena kapetan broda. Ruski potez motivisao je i druge zemlje da slede ovaj primer.

U Velikoj Britaniji, prva pomorska inženjerka bila je Victoria Drummond, koja je svoju karijeru započela 1918. godine kao pripravnica u Pertu. Tokom Drugog svetskog rata, ona je zaslužila mnogobrojne počasti za hrabrost na moru.

Važno je spomenuti i druge žene koje su dale svoj doprinos, pomogle rušenju predrasuda i otvaranju mogućnosti za druge žene koje danas rade u pomorskoj industriji:

  • Grace O‘Malley (1530-1603) – jedna od najpoznatijih žena u pomorskom svetu, u istoriji poznata i kao „žena pirat“;
  • Ann Chamberlyne (1667-1691) – prva žena pomorac poznata u britanskoj istoriji;
  • Jeanne Baret (1740-1807) – prva žena koja je oplovila svet prerušivši se u muškarca, pod imenom Jean;
  • Skipper Thuridur (1777-1863) – žena mornar, slavna kapetanica ribarskog broda na Islandu;
  • Mary Patten (1837-1861) – s 19 godina oplovila brodom iz Cape Horna u San Francisko. Bila je prva žena-zapovednica američkog trgovačkog broda;
  • Helen de Pourtales (1868-1945) – švajcarska jedriličarka koja je osvojila zlatnu medalju kao deo tima u muškom jedrenju;
  • Krystyna Chojnowska-Liskiewicz (1936-) – prva žena koja je samostalno oplovila svet na svojoj jedrilici “Mazurek”;
  • Naomi James (1949-) – prva žena koja je u 272 dana samostalno oplovila svet preko Rta Horn;
  • Kay Cottee (1954-) – najbolja svetska jedriličarka koja je u 34. godini oplovila svet na svojoj jedrilici “Blackmores First Lady”.

Uprkos sve većoj svesti o neravnoteži polova u pomorskom sektoru, napredak na području zapošljavanja žena na moru i dalje se sporo odvija. Broj žena u ovoj industriji, naime, i danas je izuzetno mali – od 1,5 miliona pomoraca širom sveta, one čine tek 2%.

Sa druge strane, značajno je što žene danas češće nego ikada ranije zauzimaju upravljačke pozicije na brodovima i u lukama.

– Više nego ikada ranije postoji potreba za ženama u pomorskom sektoru i to se mora prepoznati. Suštinske, efikasne promene zahtevaju vreme, saradnju i strpljenje – kaže Despina Panayiotou Theodosiou, predsednica Međunarodnog udruženja žena za isporuku i trgovinu (WISTA International) i izvršna direktorka kiparske pomorske kompanije Tototheo Maritime.

Kada je u pitanju zapošljavanje i napredovanje žena na rukovodećim pozicijama, potrebno je više pozitivnih primera iz prakse i stvaranje inovativnih radnih mesta, kako bi se što uspešnije privukli najbolji talenti sledeće generacije.

– Ovo je industrija na koju se i dalje gleda kao na svet muškaraca. Male pobede su već tu, ali velike promene će trajati narednih 15 godina – kaže Susan Cloggie-Holden, glavna direktorka i prvakinja Kraljevske pomoćne flote (RFA).

Hapag-Lloyd pokreće inicijativu za veću prisutnost ženskih kadrova; foto: hapag-lloyd.com

Kako pridobiti više žena u pomorskom sektoru?

Obrazovanje i snažnija podrška ženama ključni su kako bi nastavile da rade i napreduju u ovom sektoru.

Međunarodna pomorska organizacija (IMO) 1988. godine pokrenula je program pod nazivom “Žene u pomorstvu”, a širom sveta redovno organizuje događaje posvećene ovim temama i time pruža podršku ženama u pomorskim udruženjima.

– Pristup regionalnim udruženjima mogao bi smanjiti neke institucionalne barijere i kulturološko nerazumevanje sa kojim se suočavaju žene koje uđu u pomorsku industriju – kaže Helen Buni, rukovodilac programa u IMO.

I Radhika Menon, prva žena-kapetan trgovačke mornarice u Indiji, pokrenula je Međunardno udruženje za žene u pomorskoj industriji kako bi podigla svest o ovoj profesiji, zaštitila ženska prava i ženama pružila podršku.

Primeri dobre prakse 

Velike brodarske kompanije, kao što su Maersk i Hapag-Lloyd, prepoznaju potrebu za diverzifikacijom radne snage i pružanjem podrške ženama.

Na primer, grupa od 25 pomorskih pripravnika Hapag-Lloyd-a broji čak sedam mladih žena (što je oko 28%) na trogodišnjem pripravničkom stažu u Nemačkoj. One će postati brodske mehaničarke, nautičarke i tehničke službenice.

Privlačenje žena takođe je prioritet i danskog giganta A. P. Moller-Maersk.

– Pomorstvo je industrija kojom dominiraju muškarci, a za našu kompaniju je izazov da se ženski talenti pridruže u što većem broju – navode u Maersk-u.

Izvor: pomorac.net 

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.