Bojana Savić, predsednica organizacionog odbora SKOBS – Uz studentsku konferenciju, prvi put organizujemo i sajam zapošljavanja
Studentska konferencija o bezbednosti saobraćaja – SKOBS u organizaciji Saveza studenata Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu (SSFTN) je pokrenuta 2014. godine sa ciljem da studenti saobraćajne struke, učešćem na konferenciji, steknu nova znanja i iskustva koja će im omogućiti kako osnovu za dalje usavršavanje, tako i bolje pozicioniranje na tržištu rada. Ovogodišnja konferencija biće održana na Zlatiboru od 6. do 9. novembra.
Organizatori su ove godine najavili još jedan veliki projekat – održavanje prvog sajma zaposlenja studenata saobraćajne i mašinske struke na Fakultetu tehničkih nauka – Career Fair by SKOBS. Sajam će biti održan u aprilu 2024. godine, a sve kompanije, nezavisno od toga da li uzmu učešće na SKOBS-u, imaće mogućnost učesvovanja na Career Fair by SKOBS.
O ovim temama razgovarali smo sa Bojanom Savić, predsednicom organizacionog odbora SKOBS. Prvo smo je pitali kako je tekao njen razvojni put i kako se opredelila za saobraćaj.
– Interesovanje za saobraćajnu struku postoji od samog početka mog školovanja. Još pri odabiru srednje škole, bila sam odlučna da svoje obrazovanje usmerim ka saobraćaju. Nakon završetka Tehničke škole u Valjevu, gde sam pohađala smer tehničar drumskog saobraćaja, odlučila sam da nastavim svoje obrazovanje na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, na smeru Saobraćaj i transport. Trenutno sam na korak do završetka master studija u oblasti bezbednosti saobraćaja, a osim toga odlučila sam se da dodatno proširim znanje i upišem još jedan master program, ovog puta u oblasti projektnog menadžmenta. Trenutno se nalazim u fazi istraživanja kada je u pitanju moja karijera, radim na razvijanju svojih veština, mreže kontakata i obrazovanja, ali mogu sa sigurnošću reći da gledam na svoju karijeru s velikim ambicijama.
PL: Za ovogodišnji SKOBS vlada veliko interesovanje. Kapaciteti su popunjeni. Recite nam nešto više o konferenciji.
– Ideja o organizaciji Studentske konferencije o bezbednosti saobraćaja izrodila se 2014. godine s ambicijom da okupi studente saobraćajne struke van okvira fakultetskih zidova, nudeći im jedinstvenu priliku za obogaćivanje znanja i informacija iz domena struke i nauke. Ovogodišnja konferencija se održava 8. put, a kada se prisetimo prethodnih događaja možemo primetiti jedan lep napredak, a dokaz za to je da je konferencija od pre par godina postala regionalnog karaktera.
Ove godine kapaciteti su popunjeni u rekordnom roku. Neke od glavnih tema ovogodišnje konferencije su:
• Izmene i dopune zakona o bezbednosti saobraćaja- institucionalni okvir (predstavnik Fakulteta tehničkih nauka, predstavnik Agencije za bezbednost saobraćaja, predstavnik MUP-a, predstavnik Saobraćajnog fakulteta)
• Finansijski aspekti prelaska na električna vozila: Troškovi i beneficije – Mladen Alvirović- vozačka akademija NAVAK
• Karijerni putokazi: Navigacija ka uspešnoj budućnosti- Mladen Jezdić- head of supply chain, Ananas e-commerce
• Bezbednost saobraćaja u električnoj mobilnosti: Integracija električnih, hibridnih, autonomnih vozila i njihovih komponenti- Filip Mitrović, Mobility consultant
• Psihološki mehanizmi prevladavanja stresa nakon saobraćajne nezgode- Ana Komlenić-psiholog-Institut za plućne bolesti Vojvodine
PL: Ove godine ste otišli u korak dalje, u sklopu realizacije projekta SKOBS-a i potrebe privrede za mladim kadrom izrodila se ideja da se na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, održi prvi studentski sajam zapošljavanja saobraćajne struke pod nazivom Career Fair by SKOBS. Koja su očekivanja od tog sajma? Kako je zamišljen taj skup?
– Ideja za organizaciju sajma zapošljavanja postoji već neko vreme. U suštini, čekali smo pravi trenutak za pokretanje ovog projekta, a taj trenutak je došao zahvaljujući rastućem interesu privrede za mladim kadrovima, kao i entuzijazmu studenata za uspostavljanje kontakata s poslodavcima. U saradnji sa kolegama iz oblasti mašinstva realizovaćemo jedinstveni događaj koji će okupiti dve različite struke, saobraćaj i mašinstvo. U suštini, očekivanja su da naš sajam bude uspešan u povezivanju mladih stručnjaka i privrednih subjekata, pružanju prilika za razmenu informacija i iskustava, te doprinosu boljem razumevanju i saradnji između ove dve važne strane. Naš događaj je koncipiran tako da, osim sajamskog segmenta gde će kompanije i studenti moći ostvariti interakciju, uključuje i konferencijski deo u kojem će kompanije koje učestvuju moći diskutovati o aktuelnim temama iz svojih oblasti rada. Takođe, naša ideja je da organizujemo i takozvani „Speed dating“ segment, gde će studenti imati priliku da steknu iskustvo u razgovorima za posao. Očekujemo da će ovo biti izuzetno inspirativan događaj koji će doprineti povezivanju budućih stručnjaka sa privredom.
PL: Vi ste predsednica organizacionog odbora. Koji je bio vaš lični motiv za preuzimanje ovako važne funkcije? Šta su konkretno vaša zaduženja?
– Moj lični motiv proizlazi iz dugogodišnjeg angažmana u okviru studentske organizacije i interesovanja prema saobraćajnoj struci. Konkretno, moja zaduženja obuhvataju planiranje programa konferencije, tako da odražava najnovije trendove i relevantne teme iz oblasti saobraćaja. Zatim, komunikaciju sa potencijalnim predavačima koji će se pridružiti konferenciji, osiguravajući da imaju sve potrebne informacije i resurse, kao i koordinisanje timova u okviru organizacije.
PL: Po vašem mišljenju kakve su prilike u Srbiji za karijerni razvoj saobraćajnih inženjera?
– Oblast saobraćaja je izuzetno široka i perspektivna. Upravo ta raznolikost i konstantna potreba za unapređenjem saobraćajnih sistema čine je veoma povoljnom za karijerni razvoj saobraćajnih inženjera. Primetno je da sve više poslodavaca otvara vrata mladima koji tek počinju svoju karijeru u ovoj oblasti. Osim toga, promene u tehnologiji, kao što su autonomna vozila i pametni transportni sistemi i slično, otvaraju nove horizonte za inovacije i istraživanje. Mladi saobraćajni inženjeri imaju priliku da budu pioniri u ovim novim oblastima.
PL: Šta vaše kolege očekuju od poslodavaca?
– U razgovoru sa svojim kolegama na tu temu, duboko smo saglasni oko ključnih faktora koje očekujemo od poslodavaca kako bismo ostvarili uspešne i ispunjavajuće karijere. Ovi faktori su od suštinskog značaja za naš profesionalni razvoj i zadovoljstvo na radnom mestu. Prvo i najvažnije, mi cenimo mentorstvo i podršku od strane iskusnijih kolega. Smatramo da je mentorstvo ključno za naše učenje i rast. Takođe, važno je da vidimo mogućnosti za napredovanje u našim karijerama. To podrazumeva prilike za preuzimanje više odgovornih pozicija ili specijalizaciju u oblastima koje nas posebno zanimaju. Radno okruženje koje podstiče kreativnost i inovaciju, postojanje stabilnosti u zaposlenju i da se cene kao članovi tima.
PlutonLogistics je sa zadovoljstvom prihvatio poziv da bude medijski partner ovih događaja. Kako posebno negujemo mladu publiku, imamo specijalno dizajniran newsletter za studente i početnike u karijeri. Ako ste jedan od njih, prijavite se OVDE.
Foto: SKOBS/privatna arhiva