Philippe Higelin, predsednik Redspher Grupacije – Iskoristićemo iskustvo iz Srbije za širenje na susedna tržišta
U nedelji iščekivanja Olimpijskih igara, iz Pariza je u Beograd po prvi put stigao Philippe Higelin (Filip Higelin), predsednik i vlasnik Redspher Grupacije i „pasionirani ljubitelj tenisa i veliki obožavalac Novak Đokovića“, kako kaže na samom početku susreta.
U okviru Redspher Grupe posluje kompanija Flash, vodeći evropski specijalista za premium freight, koji je nedavno proslavio prvu godinu rada u Srbiji. Priliku za ekskluzivni intervju PlutonLogistics dobio je baš na dan kada je u Kragujevcu počinjala probna proizvodnja novog modela automobila. Bio je to odličan trenutak da se razgovara o hitnim isporukama u automobilskoj industriji – njihovom najvećem klijentu, ali i da se dotaknemo mnogih drugih značajnih tema.
PL: Niste dosada imali prilike da posetite Srbiju, kakvi su vaši prvi utisci?
– Impresioniran sam Beogradom i vašom zemljom. Mene fasciniraju ljudi i njihova energija, ne fasciniraju me zgrade i objekti i smatram da mogu da osetim kada neka zemlja cveta, kada raste i napreduje. U tom svetlu, siguran sam da Srbija ima dobru budućnost.
Kada govorimo o našem poslovanju kao evropske kompanije, ja verujem da je budućnost pre na istočnoj nego na zapadnoj strani Evrope. Prilično sam siguran da je tako. Ovde ima mnogo motivisanih, ambicioznih ljudi. Mislim da je više ambicije na istoku nego na zapadu.
PL: Flash je Srbiju ubeležio u svoju mapu pre tačno godinu dana – kako je izgledala prva godina iz vašeg ugla i koliko ste zadovoljni dosadašnjim poslovanjem?
– Kada pokrećete biznis, uspeh ne može da dođe preko noći. Mislim da to gotovo nikada nije moguće. Prošla godina je stoga bila izazovna, ova godina je obećavajuća.
Naš sledeći korak je da iskoristimo iskustvo koje smo stekli tokom prethodne godine za nastup na tržištima susednih zemalja. Imamo planove da se zajedno sa Nebojšom (Mandićem, direktorom kompanije Flash u Srbiji, prim. aut.) širimo odavde na susedne zemlje Jugoistočne Evrope.
Razmatramo pre svega Severnu Makedoniju i Bosnu i Hercegovinu, prvenstveno zbog toga što nema barijera među zemljama, ali imamo u planu i druga tržišta, na primer Albaniju. Na tome će biti naš fokus u narednim godinama. Razlog za takvu odluku je to što vidimo i osećamo da sve više i više kupaca seli svoju proizvodnju ovde ili već ima fabrike koje sada širi. Želimo da budemo tamo gde su naši klijenti, jer verujemo da je to jedini put za uspeh.
PL: Premium freight se prevashodno povezuje sa automobilskom industrijom. Koliko je vaših klijenata iz ove grupacije, a koliko su zastupljene kompanije iz drugih sektora?
– Imamo tri grupe klijenata. Prva grupa je automotiv – dakle sve što ima veze sa automobilskom industrijom, od proizvođača automobila do fabrika koje prave male delove za automobile. To je oko 45% našeg poslovanja, što je jedan ogroman sektor.
Druga grupa su sve proizvodne kompanije, sa izuzetkom automobilskih. Na primer avio-industrija: Airbus je jedan od naših klijenata, ali i svi njegovi dobavljači kojih je jako mnogo. Zatim, proizvodnja poljomehanizacije, mašinska industrija, hemijske kompanije, zdravstvo… I treća kategorija – koja je zasad mala, ali obećavajuća, jeste ono što mi nazivamo retail. Tu imamo klijente kao što su IKEA, Amazon… Taj deo poslovanja je zanimljiv zato što mi pružamo B2B uslugu, ali praktično usmerenu ka krajnjem kupcu kome omogućavamo da, recimo, dobije svoj frižider tačnog dana u tačno određeno vreme. To je ono što ja nazivam click-economy: kliknete i dobijete svoj proizvod.
PL: Automotiv je dominantan i u vašim aktivnostima u Srbiji. Kako gledate na novosti iz Stelantisove fabrike u Kragujevcu, koliko je to za vas značajna vest?
– Da, najveći deo naših klijenata u Srbiji dolazi iz automotiv sektora, ali takođe imamo dosta klijenata i u oblasti avio-industrije, s obzirom na to da ovde posluje veliki broj proizvođača delova, MRO…
Što se tiče automobilske industrije, sarađujemo sa većinom kompanija koje posluju u Srbiji, od severa do juga zemlje – Subotica, Novi Sad, Šabac, Loznica, Beograd, Niš…
Veoma smo uzbuđeni što je startovala probna proizvodnja novog modela automobila u Kragujevcu – naša kompanija sarađuje sa Stelantisom širom Evrope pa tako i u Srbiji, oni su jedan od naših velikih klijenata, a uvereni smo da nas u budućnosti očekuje proširenje saradnje.
PL: Kako posmatrate odnos kompanija koje se, poput Flash-a, bave isključivo premium freight-om i velikih sistema koji u ponudi imaju i sve druge vrste transporta? Da li je budućnost u specijalizaciji?
– Rekao bih da smo na prekretnici, u trenutku kada naši najveći konkurenti postaju regularne transportne kompanije i to velike. Mi jesmo manji, ali smo specijalisti za hitne pošiljke. Čvrsto sam uveren da su šanse na našoj strani i da će se ova vrsta servisa u budućnosti pomeriti ka specijalizovanim kompanijama, kako u Srbiji, tako i u okruženju. Takođe verujem da će i potražnja za ovim servisima značajno rasti.
Premium freight je poseban, a organizovanje on-demand isporuka nešto sasvim drugačije u odnosu na tradicionalne transporte. Ne kažem da je teže niti lakše, samo je drugačije.
Kompanija Flash je, zahvaljujući digitalizaciji koja je drugi deo poslovanja Redpher grupacije, operativna 24/7. Možemo da odgovorimo na upit i u neuobičajenim vremenskim intervalima, uveče, noću… Za 10-15 minuta dajemo rešenje, a za 60-90 minuta preuzimamo pošiljku. Na našoj digitalnoj platformi umreženo je preko 40.000 vozila koja kruže širom Evrope. Takođe, pružamo i premium rešenja u avio-saobraćaju, obezbeđujemo čartere kada je neophodno, imamo on-board kurirski servis za hitne transporte manjih pošiljki.
PL: Kako su se razvijali poslovi Redspher grupe?
– Sve je počelo 1981. kada je na severoistoku Francuske osnovan Flash, kao regionalni prevoznik. Tokom više od 4 decenije on se razvio u vodećeg evropskog premium-freight špeditera. U 2015. smo digitalizovali svoje poslovanje i istražili nova tržišta, tako da je pružanje IT usluga postalo druga oblast našeg poslovanja.
Razvili smo vodeću evropsku platformu za time-critical isporuke, koja spaja ponudu i potražnju na jednom mestu. Otvorena je za sve špeditere i prevoznike i najbolje je mesto za pronalaženje, rezervisanje i praćenje isporuka na zahtev. Naši digitalni alati su laki za korišćenje, a tim stručnjaka je uvek na raspolaganju, da vam pomognu da otpremite ili pronađete teret.
Oko 75% naših pošiljki je u potpunosti digitalizovano. Taj broj će sigurno rasti, iako ne smatram da treba da bude 100%.
Uporediću to sa bankama – verujem da poslovnice banaka u svom tradicionalnom obliku neće nikada nestati, one će samo promeniti svoju ulogu. Sve jednostavne operacije će biti digitalizovane i većinu stvari ćemo moći da uradimo samostalno i online, ali kada nam bude trebalo nešto izuzetno, u specijalnim slučajevima, ići ćemo u banku.
PL: Koristite li i prednosti veštačke inteligencije u okviru svoje platforme?
– Svakako. Ono u čemu nam AI najviše pomaže jeste bolje razumevanje između ponude i potražnje. Veštačka inteligencija pomaže i da se sve informacije i podaci strukturiraju, da se „isprave“ sve nedoumice, da se dođe do boljeg, odnosno adekvatnijeg rešenja za upit na platformi. Takođe, veštačka inteligencija traži od korisnika razjašnjenje i postavlja dodatna pitanja u bilo kom slučaju kada je nešto nejasno.
PL: Pomenuli ste banke, vaša karijera je i počela u bankarskom svetu? Ima li sličnosti između bankarskog poslovanja i onoga što danas radite?
– Da, ja sam zapravo „momak iz finansija“. Studirao sam finansije, a karijeru sam počeo u francuskim bankama. Jako sam voleo taj posao, ali sam želeo da budem nešto više od menadžera; želeo sam da budem preduzetnik. Onda me je karijerni put pre dvadesetak godina odveo u Flash – koji je tada bio mala regionalna transportna kompanija, na severu Francuske. Kupio sam udeo u kompaniji i posao se postepeno razvijao. Poslednjih deset godina sam glavni akcionar Grupacije.
Mi smo freight forwarderi, nismo prevoznici, nemamo vozače i vozila. Naš zadatak je da kreiramo rešenja za klijente. To je slično poslovanju banaka – banka prodaje finansijske proizvode i usluge i kupuje novac, dok mi prodajemo i isporučujemo rešenja i servise i kupujemo kilometre. U banci, vaš savetnik želi da nađe proizvod koji vam najviše odgovara, a isto tako i mi postupamo prema svojim klijentima.
Prešli smo veliki put od male regionalne firme do vodeće evropske kompanije u ovom segmentu, a veliki planovi su tek pred nama.
Autor: Milica Milosavljević
Foto: PlutonMedia