I srpska govedina kreće put Saudijske Arabije – Očekivan plasman 30.000 grla godišnje
Uprava za hranu i lekove Saudijske Arabije odobrila je uvoz goveđeg mesa, mleka i mlečnih proizvoda iz Srbije, čime će se, posle bezmalo 40 godina, srpske namirnice ponovo naći u celom Golfskom zalivu i na tržištima Ujedinjenih Arapskih Emirata, Bahreina…
Ministarstvo poljoprivrede potvrdilo je da je zahvaljujući dozvoli za izvoz goveđeg mesa, koja se ovih dana iščekivala, izvoz konačno odobren, pa kompanije od sada mogu da počnu da sklapaju međusobne ugovore.
Mogućnost plasmana srpske hrane na ovo visokoplatežno tržište predstavlja odličnu priliku za naše proizvođače, posebno u situaciji kada cene hrane dostižu rekordne nivoe, napominju u ministarstvu, i podsećaju da je samo u prethodnoj godini vrednost razmene dve zemlje – za proizvode koji su mogli da se izvoze – dostigla iznos od 9 miliona dolara, dok je za šest meseci 2022. već bila na nivou od 6 miliona dolara.
– Izvoz primetno raste, a sve ovo je dodatni impuls boljoj saradnji. Što se tiče dosadašnjeg izvoza, najviše se trgovalo voćem – dodaju u Ministarstvu poljoprivrede.
U Udruženju Agroprofit smatraju da je svaki izvoz za poznatog kupca, kao što je to odsada i Saudijska Arabija, dobar izvoz.
– Još ako se uklapamo u cenu, to znači da govedarstvo vraćamo na ozbiljan ekonomski nivo i profitabilnu granu u poljoprivredi. Dosada smo imali kupce koji nam dolaze i odlaze, ali sada je drugačija priča. Detalji oko izvoza u Arabiju se još ne znaju, kao ni cene, ali je ovo svakako dobra vest. Ipak, i dalje mislim da treba da napravimo ozbiljan aranžman za izvoz junetine u Kinu, jer Arabija je dosta selektivan kupac. To što naša roba sada ide u tom pravcu je nedovoljno, ali u ovom času mi i nemamo dovoljno junetine da bismo opskrbili veliko tržište, kao što je Kina – objašnjava agrarni analitičar Čedomir Keco iz ovog udruženja.
Kada je reč o Saudijskoj Arabiji, postavlja se pitanje da li Srbija ima dovoljno junetine za izvoz u tu zemlju. Keco smatra da će situacija biti „vrlo nategnuta”.
– Do sada smo imali velike oscilacije u ceni, a i tov je naglo poskupeo zbog kukuruza, pa su mnogi odustali od tova. Nama su najbrojniji proizvođači junetine oni koji u proseku u tovu imaju šest grla. To je ništa da bismo izvozili, jer nemamo organizovane uzgajivače sa stotinama grla. Takvih je malo. Ipak, za izvoz u Arabiju ćemo imati, ali će sve to biti jako teško – uveren je Keco, koji očekuje da će Srbija u Saudijsku Arabiju godišnje moći da izvozi najmanje 30.000 grla junadi.
Postoji li mogućnost da se broj junadi u tovu poveća, kako bi se taj problem u budućnosti trajno rešio?
– Jedino rešenje je uvoz teladi iz Rumunije, ali i zabrana klanja teladi kod nas. Veći tov, veća ponuda, veći izvoz, i onda možemo u perspektivi da računamo i na kinesko, a ne samo na arapsko tržište. Treba da napravimo varijantu da u naredne dve godine godišnje izvozimo oko 90.000 do 110.000 junadi, na svetska tržišta – smatra Keco.
Saudijska Arabija je jedna od retkih zemalja gde bi domaći uzgajivači i proizvođači mesa mogli da se uklope s kvalitetom i tržišnom cenom. U toj državi junetina u maloprodaji košta 10,40 evra po kilogramu, otkriva Keco, i podseća da računica pokazuje da bi kupci našim proizvođačima mogli da plate june po ceni od 3,2 do 3,5 evra za kilogram (ili meso 6,2 evra) i da ostvare dobru zaradu.
– Oni sada uzimaju ovu vrstu mesa i stoku iz Brazila, Rumunije, Španije, Indije, Novog Zelanda… Uglavnom je to iz zemalja gde ima dosta junetine. Izvoz mesa u islamske države inače zahteva specifičnu obradu mesa, pa se zato i postavlja pitanje ima li Srbija kapacitete. Ipak, klanice su nam osposobljene po standardima halala – ističe Keco, piše Politika.