Evropsko tržište logističkih nekretnina: nakon buma, cene zakupa se stabilizuju
Nakon višegodišnjeg snažnog rasta, tržište logističkih nekretnina u Evropi ulazi u fazu stabilizacije, pokazuju najnoviji podaci nemačke kompanije GARBE Industrial Real Estate. Tokom druge polovine 2024. godine, premijum zakupi u vodećim logističkim centrima gotovo da nisu beležili rast, povećavši se za svega 6 centi po kvadratnom metru (sa 7,30 evra na 7,36 evra), što je znatno ispod stope inflacije u evrozoni.
Iako je obim zakupa u Evropi u 2024. godini zabeležio pad od 7% na godišnjem nivou, on i dalje neznatno premašuje nivoe pre pandemije. Istovremeno, stopa logističkih nekretnina u Evropi koje nisu iznajmljene dostigla je skoro 6%, pokazuje istraživanje GARBE Research, predstavljeno u okviru najnovijeg izdanja GARBE PYRAMID MAP. Ovaj godišnji pregled analizira premijum zakupe i početne neto prinose za 121 ključno logističko tržište u 25 evropskih zemalja.
Tobias Kassner (Tobajas Kazner), direktor za tržišne analize i održivost u kompaniji GARBE Industrial Real Estate, ističe da je sporiji rast premijum zakupa prvenstveno rezultat trenutne ekonomske situacije u Evropi.
– Mnoge kompanije su pauzirale svoje planove za ekspanziju i prešle na konsolidaciju. Treba imati na umu da je pandemija izazvala ogromnu potražnju za logističkim objektima, ali je taj ciklus sada završen. Takođe, došlo je do povećane izgradnje u poslednje vreme, što je privremeno povećalo ponudu. Ipak, taj jaz između izgradnje i iznajmljivanja novih objekata uskoro će se zatvoriti, jer je građevinska aktivnost u padu – objasnio je Kassner.
Govoreći o povećanju stope objekata koji nisu iznajmljeni, Kassner je dodao da trenutna stopa od 6% možda deluje visoko u poređenju sa izuzetno niskim nivoima tokom pandemije (između 2 i 3%), ali da je istorijski gledano to sasvim normalan nivo.
Regionalne razlike
U više od polovine analiziranih logističkih regiona, premijum zakupi (prime rents) su ostali stabilni (57% ili 69 podtržišta), dok je u otprilike trećini regiona zabeležen rast (35% ili 42 podtržišta). Samo u deset regiona došlo je do pada cena zakupa.
Među istaknutim tržištima sa rastom zakupnina izdvajaju se Lids i Zapadni Brabant, gde su cene porasle za 0,60 evra po kvadratnom metru. U Minhenu, Nirnbergu, Kardifu i Londonu cene su porasle za 0,50 evra po kvadratnom metru.
U Nemačkoj, premijum zakupi su u proseku porasli za samo tri centa, a prosečna vrednost bi ostala nepromenjena da nije bilo rasta u Minhenu i Nirnbergu. S druge strane, u regionima kao što su Fulda/Bad Hersfeld, Lajpcig, Regenzburg, Sarbriken, Magdeburg i Kasel, zakupnine su blago opale.
– Osim Lajpciga, pad su zabeležili uglavnom gradovi kategorije C, gde je potražnja trenutno slaba. U nekim od tih regiona, novi objekti su građeni spekulativno, što je dovelo do privremenog viška ponude – rekao je Kassner i dodao da nemačko tržište i dalje pokazuje stabilnost i konsoliduje se na visokom nivou.
Premijum zakupi u Italiji, Francuskoj i CEE (Srednja i Istočna Evropa) regionu su uglavnom ostali stabilni, dok su u Španiji porasli za 5 centi. Najveći rast cena zabeležen je u Ujedinjenom Kraljevstvu (+26 centi) i Holandiji (+9 centi).
– Različiti regionalni trendovi rezultat su specifičnih tržišnih uslova. U Nemačkoj beležimo stabilizaciju nakon godina dinamičnog rasta, dok premijum zakupi u Ujedinjenom Kraljevstvu nastavljaju da rastu, podstaknuti povećanom potrošnjom i snažnom potražnjom za logističkim objektima – izjavio je Kassner.
Prognoza: Stabilan rast zakupa
Prognoza GARBE Research i Oxford Economics obuhvata kretanje premijum zakupa u 30 vodećih evropskih tržišta tokom narednih pet godina. Analitičari predviđaju prosečan godišnji rast od 2,7% ili 24 centa, što bi bilo neznatno iznad predviđene inflacije od 2,4%.
Najveći rast preko 3% beleže London, Minhen, Mančester i Lion. Generalno, prognoza potvrđuje da će vodeća tržišta nastaviti sa stabilnim rastom, ali neće dostići dinamiku prethodnih godina.
Foto: Unsplash/CHUTTERSNAP, ilustracija