Loše plombe, presečeno uže… – Hrvatske vlasti u 2024. izrekle 1,4 mil EUR kazni zbog oštećenih carinskih obeležja
Kolike kazne hrvatske vlasti mogu izreći vozačima i prevoznicima zbog oštećenih carinskih obeležja i koliko su ovakvi prekršaji česti?
Tokom februara i marta našoj redakciji javilo se nekoliko čitalaca koji su ukazivali da je na graničnim prelazima sa Hrvatskom ponovo počelo pisanje kazni pojačanim tempom.
Iznosi nisu bili mali. Primera radi, u jednom slučaju vozač iz Srbije kažnjen je novčanom kaznom od 5.100 evra, zbog toga što „nije sprečio od oštećenja sredstvo za prepoznavanje robe“ (na Tovarniku mu je otkriveno presečno carinsko uže, a u tovarnom prostoru pronađena dva ilegalna migranta). U drugom slučaju, do kazne je po svemu sudeći došlo zbog loše carinske plombe: na Erdutu su hrvatski službenici utvrdili da se carinska plomba može izvući iz mehanizma, pa je time omogućen pristup robi i tovarnom prostoru. Zbog toga što „nije sprečio od oštećenja sredstvo za prepoznavanje robe“, vozaču iz Srbije izrečena je kazna od oko 2.800 evra.
Kako bismo saznali statistiku o kažnjavanju naših vozača/firmi od strane hrvatskih nadležih organa, portal PlutonLogistics obratio se Carinskoj upravi Hrvatske. Međutim, kako su nam odgovorili, Carinska uprava „ne vodi statistiku prekršaja prema parametrima kao što su nacionalnost vozila, vozača, preduzeća ili drugih učesnika u prekršaju“, pa stoga nisu u mogućnosti da odgovore na taj deo našeg upita.
Ono što pokazuje ukupni rezultati, jeste da su u 2024. hrvatski nadležni organi zbog ovakvih prekršaja izrekli kazne u ukupnom inosu od oko 1,4 miliona evra, a od početka ove godine do 25. marta – oko 215.000 evra.
– U skladu sa članom 192. Uredbe (EU) br. 952/2013 o Carinskom zakoniku Unije, stavljeno sredstvo za prepoznavanje robe, prevoznik, deklarant ili druga osoba odgovorna za robu dužna da adekvatno zaštiti od oštećenja, uništenja ili uklanjanja. Naime, postavljanje carinske plombe je jedan od temeljnih i najvažnijih mehanizama carinskog nadzora, pri čemu je nesporno da njeno oštećenje jasno implicira počinjenje najtežih kaznenih i prekršajnih dela, uključujući krijumčarenje visokotarifnih roba, kao i migranata – navode iz Carinske uprave Hrvatske.
Članom 61., stav 1., tačka 11. Zakona o sprovođenju carinskog zakonodavstva Evropske unije, propisano je da će se novčanom kaznom od 390 do 132.720 evra kazniti za prekršaj pravno lice, a novčanom kaznom od 260 do 6.630 evra i odgovorno lice u pravnom licu, kao i fizičko lice, ako ne spreči oštećenje ili uništenje ili uklanjanje ili ukloni ili ošteti sredstvo za prepoznavanje robe stavljeno u skladu sa članom 192. Uredbe (EU) br. 952/2013 o Carinskom zakoniku Unije. Za isti prekršaj za preduzetnika i lice koje obavlja drumu samostalnu delatnost, propisana je novčana kazna od 390 do 66.360 evra, naveli su u odgovorima za naš portal.
– U 2024. godini, Carinska uprava na celokupnom carinskom području Republike Hrvatske izdala ukupno 413 prekršajnih naloga i izrekla kazne u ukupnom iznosu od 1.340.970 evra na osnovu ove zakonske odredbe (čl.61.,stav 1.,tačka 11 pomenutog Zakona), dok je u 2025. godini (do 25. marta), po ovoj pravnoj osnovi izdato 73 prekršajna naloga i izrečeno ukupno 215.540 evra novčanih kazni – precizirali su za PlutonLogistics.
Foto: PlutonMedia arhiva, ilustracija
- BONUS SADRŽAJ:
Dragana priča o čekanjima na granici, problemima sa migrantima, kaznama za prevoznike i o tome kako je dobila kamion u miraz.
Poslušajte njenu priču i ZAPRATITE naš YouTube kanal. USKORO stižu i nove epizode podkasta Za volanom!