Kamionom iz Šangaja stigao za 20 dana do Jerevana – Još kompanija testira drumski transport iz Kine

Da južni krak koridora istok-zapad nudi povezanost bez premca, pokazala je nedavno realizovana dvadesetodnevna drumska tura. Naime, roba je transportovana drumom iz Šangaja, pod TIR sistemom (međunarodni sistem koji omogućava efikasan transport robe preko graničnih prelaza bez potrebe za carinskim kontrolama na svakoj pojedinačnoj granici), do jermenske prestonice Jerevana za samo 20 dana.

Kako je objavila Međunarodna unija drumskog transporta (IRU), kamion kojim je upravljala transportno-logistička kompanija Gold Way, izašao je iz zemlje preko graničnog prelaza za Kazahstanom Khorgas (Korgas) i „protrčao“ kroz Kazahstan, Uzbekistan, Turkmenistan i Iran.

Nasuprot tome, pomorski transport od Šangaja do Jermenije traje najmanje 35-45 dana preko iranske luke Bandar Abas i 60-70 dana u proseku preko gruzijske luke Poti.

Nakon uspešnog završetka ovog TIR transporta, drugi kamion je krenuo istom rutom do Jerevana, ovog puta sa graničnog prelaza Alašanku (Kina-Kazahstan).

Povezanost istok-zapad

Zbog aktuelne geopolitičke situacije, srednji i južni krak koridora istok-zapad postali su ključni trgovinski putevi koji povezuju Kinu i Centralnu Aziju sa Kavkazom i Evropom.

Dok je Srednji koridor multimodalni put koji prelazi Kaspijsko more, Južni koridor prolazi kroz Iran i Turkmenistan. Ne zahteva pretovar, što ga čini efikasnijim i omogućava povezanost drumskog transporta od vrata do vrata.

Južni koridor je doživeo porast obima teretnog saobraćaja u poslednjim godinama. Na primer, transportne operacije turskih operatera iz Turske ka Kirgistanu, Tadžikistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu su porasle u proseku za 44 odsto od 2020. do 2023. godine. U slučaju transportnih kompanija koje nisu turskog porekla, ovaj rast je iznosio 86 procenata.

Šta je TIR?

TIR sistem omogućava da se roba otpremi iz zemlje porekla u zemlju odredišta u zapečaćenim tovarnim prostorima koji su od kontrolom carina putem multilateralnog, obostrano priznatog sistema.

Ovaj sistem pojednostavljuje procedure na granicama, smanjujući administrativni teret za carinske organe i transportne i logističke kompanije. To značajno skraćuje vreme čekanja na granici, štedeći vreme i novac.

TIR sistem, koji 2024. slavi svoju 75. godišnjicu, povezuje Kinu sa više od 30 zemalja širom Evroazije, nudeći sigurnije opcije transporta koje su više od 80 odsto brže i 50 procenata jeftinije.

Izvor/foto: IRU

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.