Primena pravila o poreklu robe – Saradnja carinske administracije Rusije i Srbije
U dvodnevnoj poseti Upravi carina Srbije od 5. do 6. septembra 2017. godine boravila je delegacija carinske administracije Ruske Federacije, što je doprinelo sagledavanju načina rada obe administracije i primene pravila o poreklu robe prema Sporazumu o slobodnoj trgovini. Zahvaljujući ovoj i sličnim posetama otvaraju se mogućnosti za kvalitetniju saradnju carinskih službi, navela je Uprava carina na svom sajtu.
Sastanku su u ime Ruske Federacije prisustvovali zamenici upravnika Privožolskog i Јužnog carinskog regiona, ataše Ambasade Ruske Federacije u Srbiji, kao i članovi trgovinskog predstavništva RF u Srbiji, dok su Upravu carina Srbije predstavljali zamenik direktora, pomoćnik direktora u Sektoru za tarifske poslove, predstavnici Odeljenja za poreklo robe, kao i savetnica Odeljenja za carinska pitanja MF.
Tokom prvog dana vođen je konstruktivni razgovor u vezi sa nizom pitanja koja se tiču izdavanja i overavanja dokaza o poreklu robe, pravnim pitanjima, naknadnim kontrolama, svrstavanju robe, analizi rizika i nizu drugih izazova poput uslova direktne kupovine, tehničkim greškama u sertifikatima o poreklu robe i jednostavnim postupcima obrade ili prerade.
S obzirom na to da je izvoz srpskog voća (posebno jabuka) na rusko tržište aktuelno pitanje, data su pojašnjenja o procedurama izvoza uključujući prilaganje neophodne dokazne dokumentacije prilikom overe certifikata FORM ST-2 kao prvom momentu dokazivanja porekla robe. Ukazano je na objašnjenja i uputstva koja je Uprava carina prosledila svim svojim organizacionim jedinicama, a usaglašen je i stav da pakovanje i nalepnice na voću nisu merodavan način dokazivanja porekla robe odnosno razlog osporavanja porekla.
U Ruskoj Federaciji se teži tome da bude što manje dokumenata koje izvoznik prilaže i pri tome se dokumentacija dostavlja u elektronskoj formi. O tome je više reči bilo narednog dana kada je nastavljen razgovor o elektronskom podnošenju dokumenata.
Posebna pažnja je posvećena problemu vraćanja velikog broja izdatih dokaza o poreklu zbog grešaka u popunjavanju ST-2 obrazaca. Stručnjaci iz Uprave carina su prezentovali internu elektronsku bazu kao sistem vođenja evidencije predmeta po pitanju zahteva za naknadne kontrole robe koja se uvozi (naši zahtevi) ili robe koja se izvozi (zahtevi ruske strane).
Na kraju posete delegacije Ruske Federacije konstatovano je da će se dalji pregovori u vezi sa predlozima izmena Sporazuma odvijati kroz Mešovite komitete u čijem radu će, najverovatnije krajem ove godine, učestvovati nadležna tela i ministarstva.