VREMEPLOV: Tradicija automatizacije carinskih postupaka u Srbiji duga pola veka
Sektor za informacione i komunikacione tehnologije Uprave carina 26. decembra 2024. godine obeležio je 50 godina postojanja.
– Značajan jubilej prilika je da se prisetimo svih onih, koji su doprineli da popularni “ERC“, otvoren davne 1974. godine kao Elektronski računski centar u tadašnjoj državi, preraste u ono što je danas u Republici Srbiji – digitalno srce savremenog carinskog poslovanja – navode iz Uprave carine.
Prvih deset godina na čelu Centra za informatiku bio je prof. dr Slavko Vujović. U jednom od intervjua, koji dao listu “Carinik“ 2004. godine, on je između ostalog rekao da je to bilo vreme kada su samo najveće i najznačajnije ustanove u ondašnjoj SFRJ imale računske centre.
Carinski računski centar posedovao je, za to vreme, najbolju i najsavremeniju opremu, tada neprikosnovene kompanije IBM i što je neuporedivo važnije, mlade i perspektivne kadrove, školovane po posebnim IBM programima.
Kako navode iz Uprave carine, automatizovana je polovina faza u carinskim postupcima, koje su do tada rađene ručno, a informatikom je bilo obuhvaćeno pre svega carinjenje robe – obračun i naplata carinskih dažbina sa fakturisanjem i plaćanjem, privremeni uvoz i izvoz, praćenje konsignacione robe, a potom i deo carinskog nadzora.
Preko pet regionalnih centara u Ljubljani, Zagrebu, Splitu, Skoplju i Sarajevu, ERC je prikupljao i obrađivao podatke, omogućavajući carinjenje, nadzor robe i operativno carinsko poslovanje u preko 100 organizacionih jedinica tadašnje savezne carinske službe, dodaju.
Pioniri ERC-a bili su Slavko Vujović, Zejnil Mašić, Radmila Nikodijević, Aca Aleksić, Miroslav Lazarević, Petar Teodosin, Stanislav Kruta, Miroslav Šupica, Pejo Vukmirović, Dragoljub Balać, Radojka Tešić, Bratislava Trajković, Gordana Levantin, Nikola Mandić, Radoica Babić, Violeta Belović, Bratislav Lazarević, Đuro Beslać, Marinko Parun, Vera Stojšić, Dragana Stanković, Snežana Batev…
– U skladu sa razvojem i modernizacijom Uprave carina, zahvaljujući profesionalnosti i posvećenosti naših kolega, stručnjaka iz različitih oblasti IT, razvijao se i dalje se razvija kompleksan integrisani informacioni sistem, sastavljen od složene infrastrukture i velikog broja poslovnih aplikacija – poručuju.
Glavni zadatak savremenog Sektora za IKT Uprave carina Republike Srbije je razvoj i održavanje informacionih i komunikacionih sistema, koji pružaju neprekidnu podršku funkcionisanju carinske službe, obezbeđuju efektivno upravljanje rizicima, olakšavaju odvijanje trgovine, omogućavaju carinsko poslovanje na najvišem nivou efikasnosti i dozvoljavaju interoperabilnost i interkonektivnost sa drugim sistemima, ističe Uprava carina.
Foto: Uprava carina
Izvor: carina.rs