Zbog blokade uvoza na KiM gubici oko 120 miliona evra
Kamionima sa srpskim tablicama koji prevoze isključivo domaću robu, odnosno finalne proizvode, i dalje je zabranjen prelaz preko administrativnih prelaza s Kosovom i Metohijom. Zbog odluke Prištine o blokadi uvoza iz Srbije šteta po privredu se iz dana u dan uvećava, sa obe strane. To je veliki problem, smatraju stručnjaci, jer je Srbija među zemljama s najvećom zastupljenošću svojih proizvoda na ovom tržištu, bilo prehrambenih ili drugih. Prema najnovijim procenama Privredne komore Srbije (PKS), gubici srpske privrede otkako su uvedene blokade uvoza na KiM, zaključno sa 1. decembrom ove godine iznose oko 120 miliona evra.
– Ranije su postojale procene da je mesečni gubitak Srbije u neisporučenoj robi iznosio blizu 40 miliona evra. Tada se pokazalo da su dve trećine proizvoda iz Srbije koje odlaze put Kosova repromaterijali koji dalje idu u preradu, dok su ostalo sredstva za rad i finalni proizvodi koji se koriste za potrošnju. U jednom momentu se ipak smanjio obim ograničenja, tako da sada repromaterijali i mašine prolaze, a na Kosovo i dalje ne mogu da odlaze finalni proizvodi iz Srbije – podseća Bojan Stanić, pomoćnik direktora Sektora za strateške analize PKS.
Dodaje da su srpski proizvodi traženi na Kosmetu, i finalni i sirovine, pa se sa njima, kada nema blokade, ostvaruje godišnje oko 450 do 500 miliona evra prometa. U tom ukupnom iznosu oko 400 miliona evra odnosi se na izvoz, dok se 100 miliona evra prometa odnosi na uvoz robe s Kosova u centralnu Srbiju, piše Politika.
Nije problem samo u neisporučenoj robi, jer se velika šteta pravi i u narušavanju poverenja kompanija, poslovnim odnosima između privrednika i planiranju poslovnih operacija, u smislu šta raditi s tom robom, da li je preusmeriti dalje…
Stanić ističe da naša privreda ne može da previše trpi zbog toga, ali da mogu da se smanje prihodi kompanija koje tamo imaju značajan plasman robe, posebno onih manjih kompanija.
– To su mahom firme koje posluju u okviru sektora prehrambene industrije, a delom i metalske. Ipak, niko nije vitalno ugrožen, ali će im prihodi svakako biti manji zbog ove blokade – ističe Stanić.
Inače, od januara naredne godine Srbija preuzima predsedavanje Sekretarijatom CEFTA, zaduženim za koordiniranje ekonomske saradnje među državama koje su potpisale ovaj sporazum. Ipak, iako sporazum treba da obezbedi nesmetanu trgovinu između Srbije, Albanije, BiH, Crne Gore, Severne Makedonije i Kosova, zabrana Prištine da se srpski proizvodi distribuiraju na teritoriji Kosova još je na snazi.
– To što će naša zemlja ovog puta predsedavati CEFTA neće mnogo uticati da stanje bude drugačije – smatra sagovornik Politike i dodaje da je sve to u stvari politička stvar, jer zbog takvog kršenja sporazuma Prištini nisu usledile nikakve sankcije.