Matea i Anamaria biće zadužene za transport preko milion kontejnera sa terminala Rijeka Gateway

Kada se iduće godine izgradi Rijeka Gateway, novi kontejnerski terminal na Zagrebačkoj obali, riječka luka moći će godišnje da primi i do 650.000 dodatnih kontejnera. Nakon što se završi druga faza izgradnje očekuje se, kako prenosi portal novilist.hr, da ta brojka premaši i milion.

Iz Rijeke najavljuju da će se time suvereno vratiti na kartu najvažnijih transportnih lokacija u Evropi i postati „glavna ulazna tačka za širu regiju“.

Da bi si pristigli kontejneri bili raspoređeni dalje prema odredištima u Hrvatskoj, Mađarskoj, Srbiji i drugim tržištima, na scenu stupaju dve Riječanke čiji je život već sada usko povezan sa vozovima i logistikom. One su Matea Matijević Sladić (38), EAD Inland Operations Manager u A.P. Moller – Maersk Hrvatska i Anamaria Jurinović (39), upravnica riječke kancelarije kompanije ENNA Logic.

APM Terminals, kompanija u sastavu A.P. Moller – Maerska, i ENNA Logic su, kao što je poznato, zajednički vlasnici kompanije Rijeka Gateway, a Matea i Anamaria stoje iza jednog od ključnih sektora koji će osigurati da pošiljke sigurno i na vreme stignu do destinacije.

U razgovoru sa novinarima hrvatskog Novog lista, objasnile su u čemu će se ogledati logistička snaga budućeg kontejnerskog terminala na daljinsko upravljanje, najmodernijeg u ovom delu Europe.

Kontinentalni transport vozom

Za početak su objasnile kako izgleda njihov posao organizacije transporta.

Kada kontejner tek dolazi u Hrvatsku, prvo na red dolazi Matea, odnosno A.P. Moller – Maersk, jedan od najvećih kontejnerskih brodara u svetu. Njen je zadatak da u komunikaciji s terminalom dogovori raspored i količinu kontejnera na brodu, kao i vreme njihovog dolaska, a zatim da organizuje njihov prevoz, najčešće vozom, do konačnog odredišta. Isti posao obavlja i kada treba dostaviti kontejner iz fabrike prema luci.

Kontinentalni transport vozom zatim preuzima Anamaria, odnosno ENNA Logic, domaća firma u sastavu Energia Naturalis Grupe. Ona je zadužena za organizaciju prevoza, kao i izbegavanje potencijalnih problema koji mogu da uspore dolazak pošiljke, kao što su radovi na pruzi, vozni red putničkih vozova, ili pregled carine na granici.

Kada se izgradi novi terminal Rijeka Gateway, njihov će posao postati još dinamičniji, ali obe se raduju tom izazovu. Kako kažu, upravo je konstantan napredak jedna od čari njihovog posla.

– Otvaranjem Zagrebačke obale promet će nam se verovatno povećati dva, čak i tri puta. To je velika vest, jer će ovaj projekat otvoriti više od 300 novih radnih mesta, dok bi indirektno zapošljavanje u regiji moglo biti višestruko veće. Ujedno se otvara jedno potpuno novo tržište za poslovanje, što će svakako osnažiti ulogu Rijeke kao lučkog grada – navodi Anamaria.

Održivost i ravnopravnost

Železnica je pritom glavni kontinentalni način prevoza robe. Maersk koristi i kamione, ali kako je strateški cilj kompanije ostvarivanje potpune CO2 neutralnosti do 2040. godine u budućnosti će fokus poslovanja sve više ići prema vozovima. Održivost je, naime, jedna od ključnih karakteristika budućeg terminala na Zagrebačkoj obali. Čak 95% opreme na terminalu biće električno, a energija će se dobijati isključivo iz obnovljivih izvora, značajno smanjujući emisije CO2 i drugih štetnih gasova. Terminal će takođe osiguravati optimalno upravljanje resursima i smanjenu potrošnju energije.

– Maersk je lider u industriji, tako da zaposleni imaju dinamičan posao na novim projektima. Zbog stalnog napretka, posao nije jednoličan. Istovremeno, imaš priliku da svakog dana naučiš nešto novo i radiš poslove koji donose veću vrednost, ne samo za kompaniju, već i za celokupnu privredu. Sa Rijeka Gateway-om moći ćemo da radimo na standardizaciji procesa, ali i na digitalizaciji i integraciji sistema – govori Matea koja je Maersku već 14 godina.

U riječkoj podružnici danske kompanije zaposlila se još kao studentkinja logistike i menadžmenta na Pomorskom fakultetu u Rijeci. Iako je žena u pretežno muškoj struci, kaže kako se u Maersku nikada nije susretala sa predrasudama jer je ravnopravnost jedna od ključnih stavki strategija kompanije, bilo da se radi o polu, veroispovesti, rasi ili seksualnoj orijentaciji.

Ipak, priznaje da kada se zaposlila nije bilo tako puno žena u logistici. Sada se situacija iz godine u godinu sve više menja, pa kako kaže, u svojoj struvi primećuje više ženskih lica.

Upravo zato je posebno raduje inicijativa Rijeka Gateway koja će svoje glavne četiri dizalice za pretovar kontejnera između broda i obale nazvati po ženama koje su svojim radom ostavile neizbrisiv trag na području Rijeke i okoline, a dosad još nisu dobile zasluženo priznanje te vrste, poput imenovanja ulica ili trgova.

Trg snažnih žena Grada Rijeke

Reč je o najvećim lučkim dizalicama takozvane superpostpanamax generacije, koje će omogućiti pretovar kontejnera s najvećih brodova tog tipa koji pristaju u Rijeku, i to u punoj dužini i širini broda. Takođe, iako sam terminal iz bezbednosnih razloga neće btii dostupan građanima, biće nazvan Trg snažnih žena Grada Rijeke.

Imena dizalica biraju sami građani, koji su do 12. jula mogli da glasaju na FB stranici Rijeka Gateway.  Anamarijin favorit je Antonija Reljac, simbol grobničkih mlekarica, jer je i njena prabaka Viktorija Sudan takođe bila mlekarica.

– Prabaka je živela na Grobniku, imala je sedma kćerki i jednog sina i stvarno joj je bilo teško da organizuje porodicu i život kako bi svako jutro nosila sveže mleko u Rijeku, s time da nije išla sadašnjom cestom nego preko Trsta. To je radila do kraja svog života. Njena ćerka, moja baka, nije htela ni da čuje za krave ili bilo koje druge domaće životinje, jer je kao dete uvek puno pomagala oko imanja – priseća se Anamaria priča svoje bake.

Ona je takođe do svoje osme godine živela na Grobniku nakon čega se s roditeljima preselila u Rijeku, grad koji obožava i ne bi ga menjala ni za jedan drugi na svetu.

– Volim Rijeku jer je specifična, multikulturna i tolerantna. Kao lučki grad se kroz istoriju susrela s mnoštvom različitih kultura, što je verovatno i izvor tog današnjeg prihvatanja različitosti. Inicijativa Rijeke Gateway to samo potvrđuje, tako da jedva čekam da vidim dizalice sa imenima snažnih riječkih žena – zaključila je Anamaria.

Izvor: Novi list 
Foto: Pixabay, ilustracija

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.