Povratak na rutu Crveno more-Suecki kanal: da li prevoznike očekuje smanjenje profita?

Najveći svetski prevoznici kontejnera i njihovi investitori sa oprezom posmatraju povratak na rutu Crveno more – Suecki kanal, nakon problematične godine koja je ipak bila profitabilna, ali povratak neće biti brz, ističu izvršni direktori i savetnici za pomorsku bezbednost.

Počevši od kraja 2023. godine, napadi Huta su postepeno naterali većinu brodova da preusmere rutu oko Rta dobre nade, što je svako putovanje produžilo za par nedelja, ali i povećalo potražnju za tona-kilometrima. Nakon što su prevoznici angažovali sve dostupne brodove da pokriju dodatno vreme i udaljenost na rutama između Azije i Evrope, problem viška kapaciteta je nestao, a tržište je postalo iznenađujuće zategnuto, uz rast tarifa za prevoz robe, prenosi maritime-executive.com.

Kao rezultat toga, prevoznici su imali profitabilnu godinu, međutim, izazovi u vezi sa prihodima su ipak pred njima.

Zahvaljujući primirju u Gazi, lideri Huta su obećali da će obustaviti napade na brodove. Očekujući da bi brodovi uskoro mogli da budu primorani da se vrate na rutu kroz Crveno more kako bi ostali konkurentni, analitičari su smanjili vrednost akcija nekih pomorskih prevoznika, očekujući višak kapaciteta i opadanje cena. Istovremeno, investitori su već počeli da smanjuju ulaganja u segment pomorskog prevoza, očekujući niže prihode.

Maersk, najveći prevoznik s javno dostupnim akcijama, izgubio je približno 10% svoje vrednosti na berzi od kada su se početkom meseca pojavile prve glasine o primirju u Gazi.

Jefferies je stavio svoj rejting na „hold“. Vrednost akcija kompanije Hapag-Lloyd, Maersk-ovog partnera u Gemini Cooperation, takođe je opala za oko 8% od početka godine.

Od početka meseca, akcije izraelskog prevoznika Zim, koji je održavao izraelsku pomorsku logistiku tokom dešavanja u Gazi, takođe su opale za oko četvrtinu. Jefferies je smanjio ciljnu cenu za Zim, ali je zadržao rejting „hold“ kada su akcije firme u pitanju.

I dalje je neizvesno da li će Huti ispoštovati svoje obećanje o primirju na Crvenom moru, koje delimično zavisi od napretka mirovnih pregovora između Izraela i Hamasa. Lideri Huta su obećali da će pažljivo pratiti sprovođenje primirja u Gazi od strane Izraela i da će obnoviti napade na brodove sa Zapada ako sukobi na tom području budu nastavljeni. Primirje takođe zavisi od toga hoće li SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo da nastave vazdušne napade na objekte pod uticajem Huta – još jedan faktor koji je van kontrole pomorske industrije, podseća maritime-executive.com

– Krhkost primirja i mogućnost napada Huta i dalje ugrožavaju teretne brodove, ali gotovo je sigurno da će se rizik za pomorski saobraćaj postepeno smanjivati – upozorila je britanska kompanija za pomorsku sigurnost Ambrey.

Foto: Pixabay.com/hectorgalarza, ilustracija

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.