Situacija u Crvenom moru sve veći problem – I srpskim firmama transport poskupljuje do 70%?

Problemi u Crvenom moru se ne smiruju, ostavljajući posledice na sve učesnike u lancu, prenose evropski mediji.

Dolarski prihodi Sueckog kanala pali su od početka godine za čak 40% u odnosu na isto razdoblje 2023, izjavio je u petak šef uprave Osama Rabi. Uprkos velikim popustima koji se nude, brodari i dalje masovno zaobilaže Suec, kako bi izbegli napade jemenskih Huta, zbog čega je pomorski promet od 1. do 11. januara smanjen za 30% u odnosu na isto razdoblje 2023. Od početka godine Sueckim kanalom prošla su svega 544 broda, u odnosu na 777 lane, objavio je Rojters. 

Logistički eksperti navode da je preusmeravanje transporta sa Crvenog mora na Rt dobre nade dovelo do kašnjenja, kao i poskupljenja prevoza za oko 70%. 

– Kao i svaka evropska zemlja, Srbija će takođe biti svedok da će ovi poremećaji povećati operativne troškove, što će dovesti do viših stopa i dodatnih naknada – rekao je za Bloomberg Adria Nebojša Đekić, direktor prodaje i razvoja u kompaniji cargo-partner za Srbiju.

Koliko je ova ruta za transport robe iz Kine značajna govori činjenica da je ta zemlja naš drugi trgovinski partner, odmah iza Nemačke. Đekić takođe podseća da ovim putem u Srbiju stiže i nafta iz Iraka. Podseća da su glavne brodske linije zvanično objavile „višu silu“ i zaustavile plovidbu kroz moreuz Bab el Mandeb i preusmerile plovila sa Sueckog kanala na put oko Rta dobre nade.

Prema njegovim rečima, odluka može uzrokovati povećanje tranzitnog vremena iz Azije u Evropu za najmanje 10 dana i približno 15 ili 20 dana iz Evrope u Aziju.

– Naravno, to se odrazilo i na cene sa značajnim porastom u oba smera. Nedavno je SCFI – Shanghai Containerized Freight Indeks – zabeležio rast iz nedelje u nedelju od 80% na 2.694 dolara po TEU od Dalekog istoka do Severne Evrope i povećanje od 70% na 3.491 USD po TEU od Dalekog istoka do Mediterana – kaže Đekić.

Geopolitičke tenzije i napadi u Crvenom moru su porasli od početka sukoba Izraela i Hamasa. Tokom ovog sukoba, pobunjenici Huti koje podržava Iran usredsredili su svoje napade u Crvenom moru i Adenskom zalivu na međunarodno trgovačko brodarstvo. Posle serije nedavnih napada na civilne teretne brodove u blizini Jemena, situacija je postala veoma napeta.

– Moramo da shvatimo da je Crveno more poput autoputa do Sueckog kanala, jer 50-60 brodova obično prolazi kroz kanal svakog dana, što je 19.000 brodova godišnje, uključujući oko 30% svetskog kontejnerskog saobraćaja – kaže Đekić.

Prema podacima Marine Traffic, koje je prenela i turska državna novinska agencija AA, brodski promet se znatno smanjio već u drugoj polovini decembra 2023. godine. Broj kontejnerskih brodova koji su prolazili Crvenim morem u decembru 2023. smanjen je za 25% u poređenju sa istim mesecom prethodne godine; u istom periodu, promet brodova preko Rta dobre nade porastao je za 27%.

Napadi u Crvenom moru postali su „značajan međunarodni problem“, kako su se u prošlu sredu u zajedničkoj izjavi požalile vlade 12 zemalja, uključujući Nemačku i Sjedinjene Američke Države.

Naglasile su da Crveno more predstavlja ključnu rutu za gotovo 15% međunarodne pomorske trgovine na putu iz Sredozemnog mora prema Indijskom okeanu.

Foto: unsplash.com/ammiel jr, ilustracija

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.