Studenti o slaganju kontejnera uče i na terenu – Riječka luka nastavlja saradnju sa univerzitetom
Zapošljavanje dovoljnog broja stručnih radnika poslednjih godina je sve izraženiji problem u hrvatskoj privredi, a poslodavci pokušavaju da ga reše na različite načine. Riječka Jadranska vrata d.d./Adriatic Gate Container Terminal (AGCT), kompanija koja upravlja kontejnerskim terminalom na Brajdici, promoviše razvoj i zapošljavanje stručne radne snage kroz saradnju sa lokalnim stručnim školama i Univerzitetom, posebno sa obrazovnim institucijama specijalizovanim za saobraćaj, pomorstvo, logistiku, tehničke i politehničke discipline.
Ovakva saradnja se često završava zapošljavanjem maturanata i diplomaca sa fakulteta koji su i tokom nastave imali priliku da dodatno unaprede svoja znanja kroz organizovane posete i predavanja na AGCT terminalu, ili da odrade praksu tokom školovanja.
– Ovde smo u okviru predmeta Planiranje i slaganje kontejnera, za koji sam zadužena, kako bi studenti stekli praktična znanja o planiranju i slaganju kontejnera na terminalu i na brodovima. AGCT je bio i partner na našem projektu PANDORA, čiji je cilj bio unapređenje stručne prakse i približavanje studenata poslodavcima. To je rezultiralo i zapošljavanjem nekoliko naših bivših studenata koji su se ovde zaposlili, nakon što su upravo na ovom terminalu stekli dodatna praktična znanja i veštine – ističe docent Livija Maglić sa Pomorskog fakulteta dodajući da studenti i profesori na terminalu već 15 godina redovno dolaze radi sticanja praktičnih znanja i održavanja terenske nastave i gostujućih predavanja.
Studentima mnogo znači terenska nastava u stvarnim uslovima, kao i mogućnost stručne prakse, ali i eventualnog zapošljavanja.
– Drago mi je što sam ovde, gde možemo iz prve ruke da vidimo kako izgleda slaganje kontejnera i razne druge operacije, kao i njihovo planiranje kako bi ceo sistem bio optimizovan. Dobro je i što vidimo da u Rijeci ima posla za nas s obzirom da raste kontejnerski promet – kaže Teo Tomulić, student treće godine Tehnologije i organizacije prometa na Pomorskom fakultetu.
Teorija nije dovoljna bez dobre praktične nastave
AGCT ističe da već godinama razvijaju i unapređuju saradnju sa Pomorskim fakultetom, Tehničkim fakultetom i specijalizovanim školama, a takva saradnja olakšava razmenu znanja i stručnosti između AGCT-a i studenata, smanjujući jaz između obrazovnog sistema i realnog sektora, odnosno između teorijskih i praktičnih znanja i veština.
Kako Rijeka preuzima svoju ulogu istaknutog čvorišta za protok robe u regionu, AGCT prepoznaje povećanje potražnje za kvalifikovanom radnom snagom u našoj industriji, rekao je Emanuel Papagijanakis, izvršni direktor AGCT-a.
– Naša saradnja sa lokalnim obrazovnim institucijama je ključna u rešavanju ovog izazova. Posvećeni smo razvoju talenata iz zajednice i obezbeđivanju da studenti dobiju specijalizovano obrazovanje koje će ih učiniti konkurentnijim na sutrašnjem tržištu rada – dodao je.
Podrška AGCT lokalnim saobraćajnim školama i fakultetima, naglašava, uključuje različite aktivnosti, a pre svega obrazovne posete. One pružaju studentima jedinstvenu priliku da iz prve ruke steknu uvid u svakodnevno funkcionisanje kontejnerskog terminala. Posete obuhvataju detaljan pregled operativnih radnih procesa, tehničkih izazova, najnovijih tehnologija, najboljih praksi i dizajna procesa koji čine osnovu logističkog lanca. Studenti imaju priliku da se uvere u složenost i dinamičku prirodu poslovanja kontejnerskih terminala, što im pomaže da prošire svoje razumevanje industrije.
Kontejnerski terminal – poligon za sticanje iskustva
AGCT takođe blisko sarađuje sa obrazovnim institucijama kako bi zajednički osmislili specijalizovane programe koji olakšavaju praktično iskustvo tokom studija. Ovi prilagođeni programi omogućavaju studentima da primene teorijsko znanje u scenarijima iz stvarnog sveta, pomažući im da se pripreme za buduće poslovne izazove u logističkoj i transportnoj industriji.
I konačno, postoji mogućnost zaposlenja kao konkretan rezultat ovih partnerstava, a najnoviji primer je troje maturanata Saobraćajne škole koji su, nakon sticanja diploma, letos počeli da rade na kontejnerskom terminalu. To su Erol Lisac, Mehdi Ethemi i Mateo Rupčić – sva trojica vozači po zanimanju.
Izvor: Novi list