Digitalna automatska spojinica na korak do serijske proizvodnje

Digitalna automatska spajnica (DAC) nalazi se u završnoj fazi pripreme za serijsku proizvodnju, zahvaljujući finansijskoj pomoći nemačke Savezne vlade, koja je nedavno odobrila dodatna sredstva za istraživanje, izveštava trans.info.

DAC se smatra jednim od ključnih rešenja za povećanje kapaciteta i ekonomičnosti železničkog teretnog saobraćaja u Evropi.

Nemačko savezno ministarstvo za digitalizaciju i saobraćaj (BMDV) je prvobitno finansiralo projekat, koji je pokrenut u junu 2020. godine, sa oko 13 miliona evra. Planirano je da projekat traje do decembra 2022. godine. Međutim, zbog uočenih potreba za optimizacijom tokom operativnih testiranja, projekat je produžen do juna 2024. godine i dodatno podržan sa 7 miliona evra.

BMDV je sada odobrio dodatnih 8,25 miliona evra za istraživanje, kako bi se pokrenuo pilot projekat DAC4EU – Digitalna automatska spojnica za Evropu (Digital Automatic Coupling for Europe) i ubrzao razvoj ka serijskoj proizvodnji.

Cilj pilot projekta DAC4EU je testiranje i uvođenje DAC tehnologije u evropski železnički teretni saobraćaj. Ovaj sistem je namenjen automatizaciji dosadašnjeg ručnog procesa spajanja teretnih vagona, čime se povećavaju efikasnost i bezbednost železničkog teretnog saobraćaja.

Konzorcijum i faze testiranja

Konzorcijum DAC4EU sastoji se od šest kompanija: Deutsche Bahn AG i DB Cargo AG, SBB Cargo AG, Rail Cargo Group, kao i vlasnika vagona Ermewa SA, GATX Rail Europe i VTG AG.

U prvoj fazi projekta testirani su različiti tipovi spojnica. Evropski DAC Delivery Program (EDDP) je u septembru 2021. godine odlučio da kao standard usvoji Scharfenberg dizajn.

U drugoj fazi 2022. godine, probni voz opremljen ovim tipom spajanja testiran je u Nemačkoj, Austriji i Švajcarskoj u realnim uslovima rada.

Trenutno stanje i perspektive

Dosadašnja ispitivanja bila su uspešna, ali je neophodan dalji razvoj kako bi se DAC uveo u serijsku proizvodnje. Cilj dodatnih sredstava, koje je nemačka vlada izdvojila, jeste da se ubrza uvođenje ove tehnologije u evropsku kargo-železnicu čime bi se povećala efikasnost i konkurentnost ovog vidi transporta, piše trans.info.

Digitalno automatsko spajanje smatra se ključnom tehnologijom za modernizaciju i digitalizaciju železničkog teretnog saobraćaja u Evropi.

Osim automatskog mehaničkog povezivanja vagona, ono integriše i energetske linije i linije o podacima, što otvara nove mogućnosti za automatizaciju i digitalizaciju.

– Po prvi put moguće je digitalno nadgledati ceo teretni voz zahvaljujući DAC i kontinuiranoj liniji napajanja i podataka od početka do kraja voza. Sada brojači osovina na šinama proveravaju da li voz izlazi sa određene deonice pruge sa istim brojem vagona sa kojim je ušao. Tek tada se taj deo pruge oslobađa za naredni voz. Digitalnim nadgledanjem voza, teretni i putnički vozovi mogli bi, poput automobila i kamiona, da saobraćaju na odgovarajućoj bezbednosnoj udaljenosti. Fiksni brojači osovina i kruti delovi koloseka postali bi nepotrebni, što bi oslobodilo dodatne kapacitete na šinama, a železnički saobraćaj učinilo pouzdanijim i otpornijim na poremećaje – objašnjava DB Cargo.

Kako navode iz kompanije, do 100 vozova sa serijski proizvedenom DAC tehnologijom će se voziti Evropom od 2026. godine.

Foto: DB Cargo (dbcargo.com)

  • Šta kažu kritičari ovog koncepta? Više detalja pročitajte u tekstu u nastavku:

Revolucija na klizavom terenu – Digitalna automatska spojnica podelila železničku industriju u Evropi

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.