Analiza 10 glavnih evropskih ruta: kolike uštede donosi kombinovani transport?
Kombinovani transport od vrata do vrata ne samo da štedi 60 do 90% CO2 koji emituje samo drumska alternativa, već je i 40 do 70% energetski efikasniji po tonskom kilometru u poređenju sa drumskim transportom*, pokazali su rezultati najnovije studije sprovedene u okviru kampanje Combined transport for Europe (CT4EU).
Inicijativu CT4EU pokrenula je Međunarodna unija za kombinovani drumsko-železnički transport (UIRR). U okviru studije, po prvi put je analizirano deset najčešće korišćenih transportnih ruta širom Evrope, sa ciljem da otkrije koliko energije može da se uštedi kombinovanim transportom od vrata do vrata u poređenju sa korišćenjem samo drumskog transporta.
Primer: transport robe od Hamburga do Budimpešte
Studija je analizirala rute u domaćem i međunarodnom transportu od vrata do vrata, različitih dužina.
Mogućnost uštede vidi se na primeru prevoza robe od luke u Hamburgu do terminala Kečkemet u Mađarskoj, odnosno od Severnog mora do Dunava. Analiza je pokazala da je kombinovani transport na ovoj relaciji za 61% energetski efikasniji ukoliko se koristi kombinovani prevoz umesto drumskog transporta kamionima sa Euro 6 motorom.
Ova ruta je drumskim transportom duga 1.240 kilometara, dok je kombinacijom drumskog i železničkog sa dva pretovara duga 1.310 kilometara. Izborom kombinovanog transporta postiže se smanjenje emisije CO2 od 78 odsto, jer je za prevoz 679 tona potrebno 47 kamiona, dok se ista količina robe na toj relaciji može prevesti jednim dugim vozom.
Uštedi CO2 doprinose uglavnom dve stavke – energetski efikasan transport i korišćenje održive energije. Promene u energetskom miksu i prelazak na obnovljive izvore energije donose uštede do 23% za kategoriju transporta od vrata do vrata u 2020. u poređenju sa 2013. godinom. Autori studije navode da dalji prelazak na obnovljivu energiju može omogućiti dodatna smanjenja emisije ugljenika u narednim godinama.
Oni napominju da se u odnosu na period od pre 20 godina promenio niz okolnosti, koje su doprinele da se kombinovani transport danas više isplati. Došlo je do promene u energetskom miksu za proizvodnju električne energije u zemljama Evropske unije, uvedene su nove najsavremenije tehnologije pogona za drumski transport, obim u CT (domaći i međunarodni) povećan je za 90% u periodu od 2009. do 2019. godine, povećane su mogućnosti za korišćenje dugih (740 metara) teretnih vozova i izgrađeni novi najsavremeniji terminali koji omogućavaju njihovo električno napajanje i pretovar.
Analiza je pokazala da kombinovani transport od vrata do vrata može da igra ključnu ulogu u smanjenju emisije CO2 u sektoru transporta već danas. Za sve predstavljene relacije i scenarije mogao bi se utvrditi značajan potencijal uštede CO2. Današnji kombinovani transport od vrata do vrata ima mogućnost da uštedi između 63% i 90% CO2.
Autori studije smatraju da se dalja poboljšanja u uštedi emisije CO2 u kombinovanom transportu mogu očekivati narednih godina. Tome će doprineti održiva energija iz obnovljivih izvora poboljšanim energetskim miksom, terminali za pretovar koji su već su počeli da uspostavljaju operacije bez emisija, kao i upotreba električnih kamiona na kratkim relacijama. Oni dodaju i da neki operateri poput Metrans i DB Cargo već počinju da nude transport bez emisija.
Više informacija o ovoj studiji i rezultate na svih deset ruta, možete pronaći OVDE.