Zašto HUGO BOSS putuje vozom Novim putem svile

Bezbednost, brzina, održivost i pouzdanost: to su osnovne karakteristike koje kompanija HUGO BOSS sve više ceni u železničkom transportu na Novom putu svile.

Christiano Vecci, specijalista za transport u HUGO BOSS Ticino, podelio je iskustvo svoje kompanije tokom Evropskog samita Puta svile 2020. Između ostalog, on je govorio i o izazovima sa kojima se špediteri suočavaju u modnoj industriji, kao i o ograničenjima i prednostima prevoza modnih proizvoda železnicom.

Vecci je naveo da je brzina danas glavna karakteristika na koju se fokusiraju modni lanci snabdevanja i to više nego ikada do sada. To je jedan od glavnih razloga zbog kojeg železnica i Novi put svile u poslednje vreme dobijaju toliko pažnje u modnoj industriji. S obzirom na to da je železnica posle aviona najbrži način transporta, pouzdanost njenih usluga je presudna u donošenju odluke o ovakvom vidu prevoza – malo kašnjenje može uticati na celu organizaciju distribucije, pa čak i na mogućnosti na prodajnom tržištu.

Iskustvo kompanije HUGO BOSS sa železničkim teretnim prevozom do i iz Azije započelo je još 2015. Tokom proteklih pet godina, kompanija je zabeležila solidan rast prevezenih količina.

Brend se fokusirao samo na prevoz određene grupe proizvoda, jer je trebalo da testira pouzdanost usluge. Jedan od uzroka tome jeste i činjenica da se mora izuzetno voditi računa o kvalitetu samih proizvoda koji se prevoze, jer su kupci ove robe veoma zahtevni. Među izazovima je, na primer, bilo i pitanje tranzita preko Rusije i Kazahstana tokom zime, zbog izuzetno niskih temperatura.

Kompanija je čak eksperimentisala i sa hladnjačama za prevoz robe!

Vreme i pilot-projekti pokazali su da je pruga mnogo pouzdanija nego što se očekivalo. Osim toga, poboljšanjem ambalaže proizvoda rešene su i druge poteškoće, poput oscilacija i vibracija u vozovima. Inicijativa je pokala da lanci snabdevanja mogu da na ovaj način neometano funkcionišu – železnica bi mogla da dostigne standarde modne industrije, ali za to je neophodna saradnja i prilagodljivost vlasnika robe.

Osim pozitivnih aspekata korišćenja železnice i Novog puta svile, Vecci se takođe osvrnuo na neka ograničenja sa kojima se špediteri često suočavaju. Jedna od njih je i nemogućnost rezervisanja pojedinačnih 20ft kontejnera – trenutno špediteri moraju da rezervišu duple 20ft kontejnere, iako im nisu potrebni. Shodno tome, troškovi se znatno povećavaju.

Drugo kritično pitanje koje bi takođe moglo uticati na troškove železničkog transporta, kako je naveo Vecci, jeste smanjenje ili ukidanje kineskih državnih subvencija. Oslanjanje na subvencije ne može se izbeći te, razumljivo, njihov nedostatak može predstavljati pretnju za evroazijski železnički prevoz u celini. Ipak, ovo pitanje predstavlja dobru šansu za zemlje koje učestvuju u Novom putu svile da razmotre neke od svojih politika i usvoje određene mere.

Izvor: railfreight.com