Smiruju se cene pomorskih vozarina

Izuzetno visoka volatilnost cena brodskog prevoza postala je konstanta poslednjih godina iz različitih razloga.

Prošle sedmice Drewry World Container Index, koji meri prosečne cene prevoza kontejnera na osam međukontinentalnih trgovačkih ruta istok-zapad, dostigao je najniži nivo od januara. U odnosu na novembar prošle godine, cene su sada „samo“ 97 procenata više, u poređenju sa porastom od 187 procenata krajem januara. Tada su troškovi pretovara bili na najvišem nivou od septembra 2022, kada je došlo do stabilizacije nakon rekordnih vrednosti iz perioda pandemije.

Više je razloga za ovu nestabilnost, a glavni je, kako prenosi seebiz.eu, problem u Crvenom moru koji je krenuo od novembra prošle godine, kada su jemenski pobunjenici Huti, koje podržava Iran, ispalili protivbrodske projektile na brodove koji plove ključnom trgovačkom rutom kroz Crveno more. Dosada je pogođeno nekoliko desetina brodova, potopljen je brod Rubymar i ubijena su tri člana posade broda True Confidence. Mnogi prevoznici su zbog toga bili prinuđeni da preusmere svoje brodove na alternativnu rutu oko afričkog kontinenta, što je produžilo vreme plovidbe i povećalo troškove prevoza.

Znatno duže rute, brža plovidba s ciljem smanjenja gubitka vremena i ponovno pokretanje starijih, manjih, manje ekonomičnih brodova uticali su na drastično povećanje emisije gasova staklene bašte. Problemi sa dostavom se gomilaju u poslednje vreme. Rušenje mosta Francis Scott Key u Marylandu, koje je izazvao teretni brod nakon što je izgubio pogon, još uvek blokira plovidbu do tamošnje luke. U Panamskom kanalu su zbog suše bili prinuđeni da prošle godine ograniče broj brodova koji ga mogu dnevno preploviti. Ove godine su ograničenja malo ublažena. Nagli porast cena prevoza početkom godine izazvao je dosta straha od ponovnog povećanja inflacije. Još uvek su sveža sećanja na 2021. godinu kada su tokom pandemije malo drugačiji razlozi uzrokovali nagli porast troškova prevoza, što je doprinelo pokretanju rasta inflacije. Uplašeni su odahnuli kada se nakon kineske Nove godine, koja se slavi u mnogim azijskim zemljama i snažno utiče na povećanu potražnju za raznim robama, kretanje cena okrenulo prema dole. Prilagođavanje na privremenu normalu proširenih trgovačkih puteva takođe je pomoglo postepenom umirenju cena.

Događaji na Bliskom istoku kako stručnjaci kažu, biće ključni za kretanje cena prevoza. Za sada se ne nazire kraj nemirima, posebno nakon nedavne eskalacije između Irana i Izraela i zaplene MSC Ariesa. Strah od ponovnog naglog rasta inflacije zasad nije opravdan.

Dugoročno preusmeravanje brodova oko Afrike umesto kroz Suecki kanal može s vremenom postati nepovoljno za mediteranske luke zbog geografskog položaja, ali takođe, kako stručnjaci kažu, predstavlja priliku za dalje jačanje propusnosti zapadnoevropskih luka duž obala Atlantika, piše seebiz.eu.

Za razliku od luka koje su „dublje“ u Sredozemnom moru koje bi mogle ostati skrajnute ukoliko kriza u Suecu potraje, luke na samom zapadu Mediterana suočavaju se sa suprotnom situacijom. Više o tome čitajte u nastavku: 

Mediteranske luke krcate teretom