Železnički transport Kina i Evropa – Raste broj vozova, a rastu i cene

Istraživanje kineske kompanije New Silk Road Intermodal, koja periodično ažurira podatke o transportu kontejnera vozovima između Kine i Evrope, pokazuje trend rasta čak i u prvoj polovini avgusta 2024. godine. Među najaktivnijim polazištima je Sian (Xi’an), koji je od početka 2024. godine poslao tri hiljade vozova za Evropu.

Najnoviji voz krenuo je 13. avgusta za Manhajm, započinjući put od 11.300 kilometara kroz Kazahstan, Azerbejdžan, Gruziju, Srbiju, Mađarsku, Slovačku i Češku. Kako prenosi trasportoeuopa.it, u isto vremem pošao je iz Alashankou-a voz za Malaszewicze u Poljskoj, sa teretom koji sadrži odeću, delove za automobile i drugu robu. Narednog dana iz stanice Wujiashan u Wuhanu, upućen je u Duisburg u Nemačkoj još jedan voz, sa 55 kontejnera.

Samo do kraja jula 407 povratnih vozova poslao je China-Europe Railway Expressu Vuhan, što je povećanje od 56,49 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Ovo povećanje je podstaknuto rastućom potražnjom za robom iz regiona delte reke Jangce i delte Biserne reke, gde je obim prevezene robe povećan za skoro 60 odsto u prvih sedam meseci.

Uprkos povećanju opterećenja i broju vozova, New Silk Road Intermodal kaže da se efikasnost transporta i dalje poboljšava. Na graničnim prelazima kao što su Alashankou, Khorgos e Manzhouli, prosečno vreme rukovanja je stabilno između pet i deset dana, dok je u Erlianhotu između sedam i dvanaest dana. Generalno, najbrže zabeleženo vreme od Siana do Mare je četrnaest dana, dok prosečno vreme od Čengdua i Čongkinga do Male varira između osamnaest i dvadeset dana. Putovanja do Duizburga i Hamburga traju između 20 i 25 dana.

Veze sa Italijom, međutim, imaju duže tranzitno vreme, sa vremenom tranzita koje prelazi 35 dana od Čengdua i Siana do Milana. Prema podacima iz Cargo Talk-a, većina kašnjenja se dešava tokom pretovara u Malaszevicze, pa špediteri razmatraju alternative preko Duizburga ili Hamburga.

Visoke cene iznajmljivanja kontejnera

Tržište iznajmljivanja kontejnera je u ovom periodu pokazalo promenljive trendove, sa oscilacijama  u cenama. U lukama kao što su Ćingdao, Šangaj, Ningbo i Šenžen (Qingdao, Shanghai, Ningbo i Shenzhen), cene su ostale relativno stabilne u odnosu na prethodnu nedelju, sa promenama od ne više od 5 odsto. Međutim, u Tjenđinu je snažna tražnja dovela do povećanja cena zakupa prema Hamburgu i Duizburgu za više od 8 procenata. Na domaćim terminalima, Sian je zabeležio značajan pad cena iznajmljivanja kontejnera, sa smanjenjem između 200 i 400 dolara. Nasuprot tome, u Čengduu, ponuda kontejnera je i dalje ograničena, držeći cene na visokim nivoima iznad 2.400 dolara. Iznajmljivanje u Rusiji je i dalje visoko, a cene se kreću između 2.400 i 2.700 dolara.

Stope cena transporta za Evropu i dalje su visoke, a većina mesta za dostavu u avgustu je već rasprodata. Platforme za rezervaciju su počele da objavljuju planove i cene za septembar, a mnoge rute će imati sveukupno povećanje cena. Na primer, cene rezervacija za vozove koji polaze iz Čongkinga, Čengdua, Hefeja i Džengdžoua porasle su za 200-400 dolara u odnosu na prethodni mesec. Neke rute, kao što su Čengdu-Lođ i Džengdžou-Hamburg/Milano, zabeležile su povećanje od više od 8 odsto.

Cene za Rusiju takođe rastu, pošto je nedovoljan kapacitet podstakao potražnju za raspoloživim prostorom. Cene rezervacija u gradovima kao što su Čengdu, Čongking i Džengdžou porasle su za oko 200 dolara, dok je u Guangdžou i Šenjangu povećanje još veće, krećući se između 300 i 400 dolara. Visoka cena iznajmljivanja kontejnera, u kombinaciji sa velikom potražnjom, gurnula je tržišnu stopu iznad 9.000 dolara.

New Silk Road Intermodal  zaključuje da su cene prevoza železnicom Kina-Evropa i dalje visoke, što u velikoj meri odražava uticaj geopolitičke nestabilnosti na globalni lanac snabdevanja. Iz perspektive potražnje, proizvođači su zabrinuti zbog sve većeg rizika od poremećaja i pripremaju se za gomilanje zaliha. Evropa i Amerika ulaze u period popune zaliha, podržavajući potražnju za kontejnerskim transportom.

Prognoze pokazuju da je vrhunac sezone pomeren za jul i da se sa daljim oslobađanjem kapaciteta transporta očekuje da će troškovi transporta postepeno opadati, što će dovesti do toga da se deo robe vrati na jeftiniji pomorski prevoz. U narednim mesecima očekuje se postepeno smanjenje stope železničkog saobraćaja.

 

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.