Reforma železnice u Srbiji – Ko će biti savetnik?
„HŽ Infrastruktura“ ušla je u uži krug kandidata za savetnika za reformu srpskih železnica. Naime, hrvatska državna kompanija koja upravlja železničkom infrastrukturom javila se s partnerima na tender koji je raspisala Evropska unija iz programa IPA za tehničku pomoć Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture (MGSI) i železničkim preduzećima u državnom vlasništvu u okviru reforme železnice u Republici Srbiji.
„HŽ Infrastruktura“ deo je konzorcijuma u kome je vodeći član konsultantska kuća KPMG Beograd. Članovi tog konzorcijuma su još nemačka kompanija „Dornier“ i francuski „Safege“. Procenjena vrednost posla je 2 mil EUR.
Na tender je pristiglo 12 ponuda, a nakon što je sprovedena evaluacija, odabrano je osam kandidata koji su pozvani da daju konačnu ponudu. A među njima je i konzorcijum u kojem se nalazi i HŽ Infrastruktura. Svi ponuđači su ugledne svetske konsultantske kuće prisutne već niz godina u poslovima restrukturiranja železnica poput – „A. T. Kearney“, „Deloitte“, „Roland Berger“ i „Ernst & Young“.
U „HŽ Infrastrukturi“ očekuju da bi već u toku februara moglo doći do potpisa ugovora s odabranim ponuđačem za taj posao, piše „Večernji list„. Odabrani ponuđač pružiće operativnu tehničku pomoć železničkim kompanijama u Srbiji, i to kompanijama „u uspostavljanju korporativnog modela, kao i za komercijalno upravljanje aktivnostima. Tehnička podrška podrazumeva i pomoć u upravljanju ljudskim resursima, uključujući i plan smanjenja broja radnika. Savetnici će dati i podršku MGSI i drugim nadležnim ministarstvima u ugovaranju ključnih ugovora sa železničkim kompanijama, te u razvoju kapaciteta.
Ljudi iz „HŽ Infrastrukture“ u svemu bi tome mogli pomoći svojim srpskim kolegama ako na kraju pobede na tenderu jer imaju višegodišnje iskustvo u reformi železničkog sistema. Naime, „Železnice Srbije“ su tek 2015. na osnovu uslova Međunarodnog monetarnog fonda i Svetske banke podeljene u tri posebne kompanije – „Infrastruktura železnice Srbije“ (za upravljanje železničkom infrastrukturom), „Srbija kargo“ (za prevoz tereta), kao i „Srbija voz“ (za putnički prevoz). Pri tome je osnovano je još jedno, netržišno društvo, za upravljanje železničkom imovinom. A HŽ je tu reformu prošao pre više do 10 godina, kad je formiran HŽ Holding s četiri kompanije – „HŽ Infrastruktura“, „HŽ Cargo“, „HŽ Putnički prijevoz“ i „HŽ Vuča vlakova“. U međuvremenu su Holding i Vuča vlakova ukinuti.
Tri srpske železničke kompanije trenutno su u početnoj fazi funkcioniranja i savetnik će im dati podršku oko sklapanja ugovora s državom oko upravljanja infrastrukturom i subvencija za putnički prevoz, ali i oko sklapanja međusobnih ugovora jer sad Kargo i Voz moraju sklopiti ugovore o trasama s Infrastrukturom.
Osim toga, kažu u „HŽ Infrastrukturi“, sve tri kompanije je potrebno pripremiti i za liberalizaciju železničkog transporta u Srbiji koja sledi.
„HŽ Infrastruktura“ pri tome ima iskustva i u procesima restrukturiranja koje je prošla, smanjenju broja radnika, organizacijskim promenama unutar kompanije, liberalizaciji teretnog železničkog prometa koja je u Hrvatskoj već stupila na snagu…