Lidija Tomić je inženjerka godine u Srbiji

Nagrada „Inženjerka godine“ za 2024. u Srbiji dodeljena je juče u Privrednoj komori Srbije (PKS) inženjerki vazdušnog saobraćaja Lidiji Tomić, koja je proglašena za najbolju među deset finalistkinja konkursa.

Tomić je izabrana na drugom godišnjem konkursu u organizaciji PKS, kompanije Siemens i Udruženja Inženjerka godine, čiji je cilj da se inspirišu mlade žene za studije u STEM oblasti (nauka, tehnologija, inženjerstvo i matematika) i buduću karijeru u tom sektoru.

Lidija Tomić doktorirala početkom ove godine sa prosečnom ocenom 10 na Saobraćajnom fakultetu u Beogradu, kao najmlađi doktorand pri Katedri za vazduhoplovna prevozna sredstva. Odbranila je prvi doktorat u srpskoj vazduhoplovnoj industriji i nauci na temu bespilotnih vazduhoplova i time je postala prva inženjerka u Srbiji koja je, koristeći naučnu metodologiju, istražila temu dronova kao pretnje po bezbedno odvijanje civilnog vazdušnog saobraćaja. Tomić je asistentkinja na Visokoj školi strukovnih studija Vazduhoplovna akademija.

U fokusu izbora za inženjerku godine nisu bila inženjerska dostignuća kandidatkinja, već njihov potencijal da budu inspiracija mladim ženama prilikom odabira budućeg zanimanja.

O tome ko će poneti titulu „Inženjerke godine“ za 2024. odlučivala su četiri žirija – finalistkinje, predstavnici mediji, učenici i profesori srednjih škola, kao i predstavnici organizatora i partnera.

Predsednik udruženja Inženjerka godine Rade Krajnović u obrazloženju nagrade naveo je da je žiri priču Lidije Tomić prepoznao kao inspiraciju mladima, da izazovu stereotipe i prepuste se studijama koje ih raduju i da nađu svoj put do inovacija koje će njih i društvo promeniti na bolje, navodi se u saopštenju Privredne komore Srbije.

Mihailo Vesović, direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju u Privrednoj komori Srbije, istakao je da živimo u eri nauke, tehnologije i inženjerstva.

– Svet se menja neverovatnom brzinom i to u tehnološkom smislu. Važno je da budemo u ritmu globalnih dešavanja, a to možemo samo ukoliko imamo domaće inženjere koji mogu taj proces da isprate – izjavio je Vesović i dodao da je za Srbiju važno što ima veće učešće žena u naukama i inženjerstvu u odnosu na svetski i evropski prosek.

U Sloveniji smo dosada imali šest izbora za „Inženjerku godine“, a u Srbiji i Hrvatskoj po dva, istakla je Medeja Lončar, generalna direktorka kompanije Simens za Srbiju, Sloveniju i Hrvatsku.

– To znači da smo napravili zajednicu od 100 inženjerskih talenata za koje ne postoje granice. Zamislite moć ovog tima od 100 vrsnih inženjerki i šta bi one zajedno mogle da naprave, kakva je to zajednica na delu – rekla je Lončar.

Prema njenim rečima, važno da smanjimo „dream gap“ odnosno razliku između snova i ambicija devojčica i ostvarivanja njihovog punog potencijala kada odrastu, koja nastaje ne zbog nedostatka sposobnosti ili kvaliteta već zbog podrške zajednice. Kako kaže, stereotipi i nedostatak uzora su i dalje najveći izazovi sa kojim se susreću.

Foto: Lidija Tomić, lična arhiva

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.