Došao kraj pojeftinjenju goriva – Od 1. maja najveći igrači smanjuju proizvodnju nafte

Što smo uživali benefite niske cene nafte na svetskom tržištu, uživali smo. Nakon što je litar dizela u Srbiji za manje od dva meseca pojeftinio za 24 dinara, padu cena derivata došao je kraj, ne samo u našoj zemlji, već i u celom svetu.

Najveći proizvođači sirove nafte uspeli su da postignu dogovor da smanje proizvodnju kako bi podstakli njenu cenu, a koja je zbog prekomernih količina došla na nezapamćeno nizak nivo 20 dolara za barel.

Nakon četiri dana polemike, Organizacija zemalja izvoznica nafte, Rusija i drugi proizvođači, koji čine grupu OPEK+, složili su se da smanje proizvodnju za 9,7 miliona barela dnevno, što je oko 10% svetske ponude, a kako bi podržali cene „crnog zlata“. Postignut je dogovor o smanjenju proizvodnje nafte za dva meseca, počevši od 1. maja.

I to je, složili su su najveći igrači na svetskom tržištu derivata, nesumnjivo dobra vest za globalnu naftnu industriju koja je je prethodnih nekoliko meseci nesumnjivo bila na udaru. Cena barela je, naime, početkom godine, koštala i više od 60 dolara. Prethodne nedelje je barel išao i ispod 25 dolara, a da sporazum nije postignut bio bi i 15 dolara. I nesumnjivo bi, na neko određeno vreme, značio početak kraja naftne industrije.

Nakon dogovora na svetskom niovu, sada treba očekivati dalji rast cene. Kojim tempom, neizvesno je reći, ali ono što je sigurno jeste da cena goriva na svetskom nivou sada neće imati osnov i računicu da ide na dole, već u suprotnom smeru, kaže za Blic Bznis Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija u Srbiji.

I gde je Srbija u celoj priči? Na mestu, kažu poznavaoci, gde i druge zemlje sveta. Gorivo je u našoj zemlji od februara pojeftinilo za više od 20 dinara po litru. Nije pojefitnjenje došlo odjednom i mnogi građani ga nisu toliko osetili, jer je cena blago na dole išla gotovo svakodnevno.

– I to je pojeftinjenje došlo najvećim delom zahvaljujući naftnim kompanijama, ne državi i njenim zahvatanjima. I danas u ceni svakog litra država Srbija učestvuje sa 82 dinara – kaže Mićović.

Udeo države u prosečnoj maloprodajnoj ceni benzina u Srbiji je 56%, u ceni dizela 53,6% i ceni TNG-autogasa 46,7%.

Pored fiskalnih obaveza u koje spadaju akciza, naknada za formiranje obaveznih rezervi, naknada za unapređenje energetske efikasnosti i PDV, proizvođači i trgovci derivata nafte u Srbiji (a naravno, posredno, potrošači) imaju obavezu da za svaki litar goriva koji stave na tržište plate i naknadu za markiranje goriva i naknadu za monitoring kvaliteta goriva.

Globalni značaj

Predsednici Rusije i SAD, Vladimir Putin i Donald Tramp, i saudijski kralj Salman podržali su postignuti sporazum članica Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) i njihovih saveznica o postepenom smanjenju proizvodnje nafte.

Kako se navodi u saopštenju Kremlja, objavljenom posle telefonskog razgovora trojice lidera, cilj sporazuma je da se stabilizuju svetska tržišta i osigura održivost svetske ekonomije.

Američki predsednik Donald Tramp pohvalio je sporazum i poručio da će se, zahvaljujući tome, sačuvati radna mesta u energetskoj industriji u SAD.

– Ovo će spasiti stotine hiljada radnih mesta u oblasti energetike u SAD – rekao je Tramp.

Izvor: Blic.rs

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.