Predložene važne izmene saobraćajnih propisa u EU – Jedna posebno značajna za transport TERETA

Evropska komisija teži ka proširenju pravila nulte tolerancije za vožnju pod dejstvom alkohola na teritoriju cele EU, poručila je u sredu (1. marta) u Briselu komesarka zadužena za transport Adina Valean, predstavljajući najnoviji predlog tog tela za unapređenje bezbednosti na evropskim putevima.

– EK preporučuje ažuriranje uslova za sticanje vozačkih dozvola, uvođenje digitalne vozačke dozvole, kao i poboljšanje kontrole poštovanja saobraćajnih pravila. Između ostalog, pravilo nulte tolerancije za vožnju u pijanom stanju proširilo bi se na celu Evropsku uniju – dodaje se u saopštenju.

Adina Valean na konferenciji za novinare u Briselu objasnila je detalje predloga, ističući da će nova pravila poboljšati bezbednost učesnika u saobraćaju i pomoći da se dostigne cilj EU – bez smrtnih slučajeva na putu do 2050. godine. 

Najvažnije tačke paketa za bezbednost na putevima: 

  • digitalna vozačka dozvola

– Jedna od danas usvojenih direktiva učiniće da vozačka dozvola postane parče plastike koje odlazi u istoriju. Želimo da EU pređe na digitalnu vozačku dozvolu, koja funkcioniše i izvan granica pojedinačnih država-članica. U ne tako dalekoj budućnosti, vaša vozačka dozvola biće na vašem telefonu ili bilo kom drugom digitalnom uređaju, iako ćete moći da zatražite i „fizičku“ verziju, ako želite. Posebno za mlađe generacije – digitalna vozačka je pitanje lične udobnosti. Osim toga, nova direktiva EK će takoće pojednostavniti i olakšati administrativni teret koji sa sobom donosi proces izdavanja fizičke dozvole – rekla je Valean.

  • snižavanje starosne granice

EK predlaže da se minimalna starosna granica za polaganje vozačkog ispita, kao i za vožnju sa pratiocem, spusti na 17 godina. Takođe, taj predlog pratila bi i obaveza uvođenja „probnog perioda“ od najmanje dve godine, kao i pravilo nulte tolerancije na vožnju u alkoholisanom stanju.

Osim toga, takođe želimo da snizimo starosnu granicu na 17 godina za vožnju sa pratiocem, za dozvole C kategorije – odnosno teretna vozila, nadajući se da ćemo na taj način ovaj sektor privlačnijim i mladima. Kao što svi znamo, suočavamo se sa velikim nedostatkom profesionalnih vozača, izjavila je komesarka.

  • prekogranični uvid u evidenciju o prekršajima 

Kada je reč o kontroli u međunarodnom saobraćaju, cilj je da na teritoriji EU nijedan prekršilac iz bilo koje zemlje ne može ostati nekažnjen. U tom pravcu, nova pravila bi omogućila nadležnim nacionalnim organima da pristupe relevantnim evidencijama drugih zemalja.

– Naš paket sadrži predloge za jačanje sprovođenja kaznene politike i smanjenje broja „nekažnjenih“ prekršaja, koji se odnose na bezbednost. Trenutno, više od 40% prekršaja za koje se zna da ih je počinio neko ko živi u drugoj zemlji, prolazi bez plaćanja kazni. To je ili zato što počinilac nije mogao biti identifikovan, ili zato što plaćanje nije izvršeno. Naš predlog usmeren je na unapređenje prekogranične saradnje. Oni koji ne voze bebezbedno, ne smeju da se izvuku – rekla je komesarka.

  • oduzimanje vozačke dozvole – na teritoriji cele EU

Na prethodnu stavku nadovezuje se i predlog o oduzimanju vozačke dozvole na teritoriji svih država članica Evropske unije.

– Ako neko vozi toliko opasno da država članica EU smatra potrebnim da mu oduzme vozačku dozvolu, toj osobi ne bi trebalo dozvoliti da vozi u bilo kojoj drugoj zemlji EU. Iako je, sa stanovišta bezbednosti na putevima tako nešto nerazumno, u ovom trenutku se oduzimanje dozvole ne može primeniti širom Evropske unije, ako je prekršaj počinjen u drugoj državi od one koja je licu izdala vozačku dozvolu.

Komisija EU takođe preporučuje da se obim strožije sankcionisanih saobraćajnih prekršaja proširi na nepoštovanje obaveznog odstojanja, opasno preticanje, opasno parkiranje, ignorisanje znakova zabrane preticanja i oznaka na putu, kao i preopterećena vozila i neovlašćeno korišćenje zaustavnih traka.

Predloge će sada razmatrati Evropski parlament i Savet Evropske unije u okviru redovne zakonodavne procedure. Originalno saopštenje Evropske komisije možete pogledati OVDE.