Francuska treće tržište za srpske proizvode u EU – Do kraja godine očekivana razmena od 2 mlrd EUR

U prvih šest meseci ove godine robna razmena Francuske i Srbije dostigla je 920 miliona evra, sa realnim očekivanjem da do kraja godine premaši dve milijarde evra. Francuska je treće tržište u Evropskoj uniji za srpske proizvode, pre svega voće i povrće, ali su nam važan partner i za IT industriju i metalski kompleks, saopšteno je na Poslovnom forumu Srbija-Francuska.

Događaj je održan u Beogradu, u okviru posete državno-privredne delegacije Francuske našoj zemlji i Zapadnom Balkanu.

Privrednu delegaciju Francuske čine velike francuske kompanija iz sektora telekomunikacija, obnovljivih izvora energije, tretmana voda, energetike, inženjeringa, zaštite životne sredine, građevinarstva, mašinske i elektro industrije. Njihova sledeća stanica je Tirana, gde će privredne komore Zapadnog Balkana – Komorski investicioni forum KIF ZB6, potpisati sporazum o saradnji sa MEDEF-om, najznačajnijom institucijom za međunarodnu promociju francuske privrede.

Na Poslovnom forumu je istaknuto da se sa francuskim kompanijama trenutno realizuju neki od najvećih projekata javno-privatnog partnerstva u Srbiji, poput deponije Vinča, aerodroma i beogradskog metroa.

Više sporazuma, između ostalog Finansijski protokol o automatizaciji upravljanja elektrodistributivnom mrežom, bili su dobar uvod za razgovore srpskih i francuskih privrednika – predstavnika dvadesetak visoko-tehnoloških kompanija iz Francuske.

– Ja sam siguran da će u Beogradu biti izgrađen pouzdan metro. Mi ćemo doneti najnoviju tehnologiju i tu ćemo uključiti i srpske kompanije i srpske radnike – istakao je Kristof Peti, predsednik poslovnog saveta Francuska-Srbija – MEDEF.

Više od 70% francuskih investicija na Zapadnom Balkanu je upravo u Srbiji. To znači oko 130 francuskih kompanija, od čega je polovina proizvodnih.

– Tehnologije koje francuske kompanije poseduju u automobilskoj ili u avio-industriji ili u vojnoj industriji ukazuju na njihov i dalje globalni tehnološki značaj i zbog toga su one rado viđeni partneri – navodi Mihailo Vesović, direktor Sektora PKS-a za strateške analize.

Pored automobilske industrije, tu je i razvojni centar kompanije Schneider Electric u Novom Sadu koji zapošljava 1.000 inženjera.

– Sve francuske firme koje su došle ovde su i ostale. Dve najpoznatije investicije – javno-privatna partnerstva za aerodrom Beograd i tretman otpada u Vinči su projekti koji su u startu potpisani na dugačak period, odnosno 25 i 30 godina. Jasn je da su to preduzeća koja ovde žele da stanu – ukazala je Sanja Ivanić, generalna direktorka Francusko-srpske privredne komore.

Izvor: Privredna komora Srbije

Foto: Pixabay.com/jaroslav bialik