U Kraljevu se ponovo proizvode vatrostalne opeke – Otvorena kineska fabrika Punai

U jednoj od najmodernijih fabrika u Evropi, sa visokim stepenom automatizacije i robotima poslednje generacije – Punai Kraljevo, počela je proizvodnja vatrostalnih materijala. Svečanim otvaranjem u petak zvanično je obeležen početak rada u nekadašnjoj Fabrici smolom i terom vezanih opeka Magnohrom, tako da je tradicija proizvodnje vatrostalnih opeka u ovom gradu nastavljena, saopšteno je zvaničnom sajtu Grada Kraljeva.

Punai Kraljevo posluje u sastavu korporacije PRCO Group, koja je vodeći kineski proizvođač vatrostalnih materijala i jedna od najnaprednijih firmi na svetu po tehnologiji proizvodnje u ovom segmentu. Među njihovim klijentima je 70 od 100 najvećih svetskih proizvođača čelika.

Obnova fabrike u Kraljevu počela je 2022. godine, a opremanje novog pogona realizuje se u dve faze, istakao je generalni direktor Punai Serbia Fan Jun Ling. Prva faza koja je završena obuhvata proizvodne kapacitete za 30.000 tona proizvoda od magnezit ugljenične cigle i 10.000 tona neoblikovanih proizvoda. U drugoj fazi će biti izgrađen proizvodni kapacitet za 20.000 tona magnezijum ugljenične cigle i 10.000 tona neoblikovanih proizvoda.

Nakon celokupnog puštanja u rad dostići će se godišnji proizvodni kapacitet od 50.000 tona magnezijum ugljeničnih i 20.000 tona neoblikovanih proizvoda. Proizvodi su uglavnom namenjeni kupcima u Evropi u industriji sa visokim temperaturama.

Kako je istaknuto, u prvoj fazi je uloženo ukupno 10,8 miliona evra.

Punoprocesna automatizovana proizvodna linija zasniva se na potpuno automatskim hidrauličnim presama i robotima obezbeđujući stabilnost proizvoda u najvećoj mogućoj meri, smanjujući intenzitet rada zaposlenih i potrošnju energije kako bi se u najvećoj mogućoj meri ispunili zahtevi zaštite životne sredine.

Na svečanom otvaranju istaknuto je da ova investicija znači povratak nekada velike firme Magnohrom na svetsko tržište vatrostalnih materijala, kao i da bi fabrika trebalo da proizvodi 5 puta više nego devedesetih godina.

Foto: Grad Kraljevo (kraljevo.rs)