I najveće logističke kompanije se sada bore za tržišni udeo – DHL beleži oštar pad prihoda

Nemačka logistička kompanija DHL Group saopštila je u sredu (8. novembra) da je u trećem kvartalu zabeležila oštar pad dobiti i prihoda i obrazložila da se to desilo zbog manjeg obima online trgovine u postpandemijskom razdoblju i slabe privredene aktivnosti.

Poslovni rezultati pokazuju da je prihod u trećem kvartalu iznosio 19,40 milijardi evra, što je za 19,3% niže nego u istom prošlogodišnjem razdoblju. Dobit pre kamata i poreza (EBIT) pala je za 32%, na 1,37 milijardi evra. U gotovo istom procentu smanjila se i neto dobit, na 807 miliona evra.

U kompaniji kažu da su ranije planirali različite scenarije i da su zbog toga na dobrom putu da ostvare ciljeve za ovu godinu.

– U trenutnom tržišnom okruženju, pažljivo ćemo pratiti troškove i nastaviti da ulažemo u rast globalnog poslovanja, kao i u kvalite naših usluga. Dobro smo pripremljeni za trenutak kada se globalna ekonomija oporavi – kaže generalni direktor DHL-a Tobias Meyer.

Zbog pomenutih rezultata, DHL je snizio i prognozu dobiti, te u 2023. sada očekuju dobit pre poreza i kamata (EBIT) u rasponu od 6,2 milijarde do 6,6 milijardi evra. U dosadašnjoj prognozi gornja granica očekivanog raspona iznosila je sedam milijardi evra. Za 2025. sada predviđaju EBIT između sedam i osam milijardi evra, dok su ranije prognozirali da će premašiti osam milijardi. Analitičari prognoziraju da će makroeknomsko okruženje biti slabo i sledeće dve godine.

Grupacija ističe da je, osim ulaganja u održive poslovne aktivnosti kao što je logistička infrastruktura sa niskim emisijama, u prethodnom kvartalu fokus bio i na automatizaciji i digitalizaciji operativnih procesa. Osim toga, jačanjem svoje globalne mreže, DHL je klijentima omogućava veću diversifikaciju i smanjenje zavosnosti na pojedinim lokacijama. Strateške investicije uključuju velike projekte u oblasti lanca snabdevanja u Latinskoj Americi i Jugoističnoj Aziji, gde će kompanije do 2028. uložiti 500 miliona evra, odnosno 350 miliona evra.

I giganti se bore za tržišni udeo 

Analitičari navode da logističke kompanije intenzivno nastoje da usklade troškove poslovanja s globalnom potražnjom koja se vratila na pretpandemijski nivo, kao i da se bore za tržišni udeo.

Reuters je u oktobru izveštavao da su maloprodajne kompanije u Sjedinjenim Američkim Državama po prvi put za više od četiri godine bez većih problema od UPS-a i FedEx-a dobile popuste. Još u prvoj polovini 2022. dva logistička diva odbijala su takve predloge, birajući klijente koji su im donosili najviše novca, dok se danas bore da napune kamione.