Uvoz falsifikata – tri ključna indikatora ukazuju na prodaju lažnih marki

Tržišni inspektori zaplenili su prošle nedelje 22,5 tona lažnog deterdženta ariel, koji je na naše tržište stigao iz Turske, a razbili su i lanac proizvodnje i prodaje kopije šampona jedne popularne marke. Inspekcija je, takođe, oduzela i falsifikovanu tekstilnu robu različitih svetskih robnih marki, kao i 110 litara falš koncentrovanog insekticida za zaprašivanje voćarskih i povrtarskih kultura. „Lažni“ proizvodi uglavnom na domaće tržište stižu iz inostranstva.

Sektor tržišne inspekcije je kroz redovne i vanredne nadzore od početka godine sa srpskog tržišta uklonio oko 100.000 komada falsifikovanih proizvoda, čija vrednost prevazilazi stotine hiljada evra.

Tržišna inspekcija posmatra kretanja na tržištu, a prvi signal da je roba krivotvorena najčešće je to što se prodaje po nižim cenama u odnosu na originalni proizvod.  Drugi indikator na koji inspektori obraćaju pažnju tokom kontrole je mesto prodaje, a potom i kvalitet proizvoda i ambalaža.

– Imamo dugogodišnju saradnju sa nosiocima prava intelektualne svojine i procedure koje su detaljno utvrđene. U konkretnom slučaju sa falsifikovanim praškom, mi smo kontaktirali kompaniju koja je podnosila zahtev za zaštitu prava intelektualne svojine i nama je u tom smislu potvrđeno da je taj prašak apsolutno falsifikovan. On je došao iz Turske, ali to ne znači da su svi kontingenti tog praška koji dolaze iz Turske falsifikovani. Tog praška sada više nema na našem tržištu – rekao je Aleksandar Adamović, glavni tržišni inspektor i v.d. pomoćnika ministra trgovine.

On je objasnio da se kvalitet proizvoda procenjuje detaljnim hemijskim analizama, ali da se ovde ne govori o tome da li je ovaj prašak kvalitetan ili ne, jer svaki falsifikovani proizvod nosi određeni rizik.

– Taj rizik je po bezbednost, zdravlje i život ljudi, bez obzira da li je proizvod kvalitetan ili nije. Vi u tom slučaju kada falsifikujete neki proizvod, učestvujete u nekoj vrsti kriminala, da li je on organizovan ili ne. Ako kupujete falsifikovani proizvod, vi pomažete tom kriminalu – upozorio je Adamović.

On je istakao da neka kopija možda deluje kao original, ali da to ne znači da ispunjava sve standarde koje taj proizvod mora da ima da bi se nalazio na srpskom tržištu. Dodao je da su propisi u Srbiji usklađeni sa propisima Evropske unije i da je borba protiv krivotvorenja ili falsifikovanja proizvoda na veoma visokom nivou.

Zadatak inspekcije je da sada usmeri pažnju da na mesta na kojima se inače pojavljuju krivotvoreni proizvodi, izvrše upravne radnje i da dođu do podataka da li su ti proizvodi falsifikovani ili ne. Adamović je posebno istakao da je najdelotvornija mera u ovom slučaju sklanjanje falsifikovane ili nebezbedne robe s tržišta.

Napomenuo je da je prošle nedelje na području Rume zaplenjeno 110 litara švercovanog koncentrovanog insekticida za zaprašivanje različitih voćarskih i povrtarskih kultura i da bi ta količina pokrila 400 hektara, što je ozbiljna površina.

– Bukvalno smo s tržišta sklonili švercovan proizvod koji ni pod kojim uslovima ne bi smeo da se nađe na tržištu Srbije. Ovaj krivotvoreni proizvod zapakovan je u ambalažu skoro identičnu originalnom pakovanju, ali je na osnovu dodatnih analiza utvrđeno da je reč o falsifikatu, što je potvrđeno i od strane predstavnika kompanije FMC Corporation, koja je nosilac prava intelektualne svojine. Ne smemo dopustiti da naše poljoprivredne proizvode, koje kupujemo na pijacama i marketima, „truju“ ovako opasna hemijska sredstva, proizvedena uz zloupotrebu tuđeg žiga, bez ikakvog nadzora, kontrole i poštovanja standarda koji važe u našoj zemlji – naglasio je pomoćnik ministra Aleksandar Adamović.

On je objasnio da će krivotvoreni proizvodi nakon okončanja postupka biti uništeni, jer njima ni pod kojim uslovima nije mesto na srpskom tržištu.

Izvor: Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine 

Foto: Pixabay/jaymethunt, ilustracija