VAŽNE izmene u oblasti tranzitnih deklaracija – Srpska carina počinje pilot-projekat NCTS faza 5
Uprava carina Srbije od septembra ove godine počeće primenu pilot projekta NCTS faza 5. Reč je o unapređenom kompjuterizovanom tranzitnom carinskom sistemu, čiji je cilj dalje usaglašavanje carinskih procedura između Srbije i Evropske unije, kao i drugih ugovornih strana Konvencije o zajedničkom tranzitnom postupku (Švajcarske, Norveške, Islanda, Lihtenštajna, Severne Makedonije, Turske, Velike Britanije i Ukrajine).
U odnosu na postojeće sisteme, NCTS faza 5 podrazumeva nadgradnju i izmenu mnogobrojnih funkcionalnosti. Promene će, između ostalog, obuhvatiti i novu strukturu tranzitne deklaracije, nove tipove deklaracija, novu strukturu elektronskih poruka, podataka i oznaka koji se razmenjuju, a biće uvedene i nove uloge carinskih ispostava.
Kako u Upravi carina navode za portal PlutonLogistics, privrednici će putem ovog sistema komunicirati elektronski i tako razmenjivati podatke i informacije o konkretnom tranzitnom postupku. Carinska služba će podatke o svim carinskim postupcima preko elektronskih poruka razmenjivati kako sa ostalim carinskim službama, tako i sa Evropskom komisijom, čime će omogućiti kontinuirano i nesmetano kretanje robe od mesta otpreme do mesta odredišta.
– Novo pravilo u NCTS fazi 5 je da su prevoznici u obavezi da obezbede EORI broj kako bi bez zadržavanja mogli da uđu na carinsko područje Evropske unije. Ovo pravilo primenjivaće se od 1. decembra 2023. godine. EORI broje je jedinstven identifikacioni broj Evropske unije koji dobijaju ekonsmki operateri koji svoje poslove u celosti ili delimično obavljaju u skladu sa carinskim propisima. Bliže informacije o EORI broju kao i adrese nadležnih organa u državama članicama Evropske unije koji izdaju EORI broj nalaze se na stranici Evropske komisije – objašnjavaju u Upravi carina.
U toku je testiranje ovog sistema kako bi se utvrdila njegova funkcionalnost i otklonile eventualne nepravilnosti, a Uprava carina je u saradnji sa Privrednom komorom Srbije započela edukaciju na tu temu.
Na seminarima održanim 6. i 7. jula u Kragujevcu i Kruševcu i 12. i 13. jula 2023. u Užicu i Kraljevu eksperti iz Uprave carina predstavili su sve novine u ovoj oblasti, kako bi se poslovna zajednica na vreme pripremila za njihovu primenu u praksi.
Najveća promena odnosi se na strukturu tranzitne deklaracije.
– Naime, do sada je tranzitna deklaracija imala dva nivoa i to nivo zaglavlja i nivo naimenovanja. Nova struktura tranzitne deklaracije podrazumeva da postoje nivo tranzitne operacije, nivo pošiljke, nivo pojedinačne pošiljke i nivo naimenovanja pojedinačne pošiljke. Jedna tranzitna deklaracija može da ima 999 pojedinačnih pošiljaka, a svaka pojedinačna pošiljka 9.999 naimeneovanja. Takođe sa početkom primene nove faze 5 NCTS nastaje i obaveza unošenja tarifnih oznaka u tranzitnu deklaraciju – kažu u carini.
Predstavnicima uvoznika, izvoznika i zastupnika pojašnjene su zakonske izmene, nove uloge carinskih ispostava i obaveze poslovne zajednice koje donosi primena faze 5 NCTS.
Kroz nadograđeni sistem NCTS faza 5, od septembra 2023. će se redefinisati carinski postupak, nadležnosti carinskih ispostava i procedure formiranja dokumenata, ističu naši sagovornici.
Ova faza NCTS daje mogućnost da se tranzitna deklaracija unapred podnese i to do 30 dana pre dopremanja robe carinskom organu, što će omogućiti efikasniji i brži transport, uz kraća zadržavanja prilikom prelaska robe iz jednog u drugo carinsko područje i podrazumeva veću sigurnost i značajne uštede za privredu, naglašavaju naši sagovornici.
Seminari su za predstavnike privrede prilika da iznesu komentare, postave pitanja i dobiju odgovore na sve eventualne nedoumice koje imaju kada je reč o ovoj fazi unapređenog tranzita.
U postupku pripreme za fazu 5 NCTS, čija se puna primena u Srbiji očekuje krajem ove godine, kroz mrežu komorskog sistema će do kraja avgusta seminari biti organizovani u još 13 gradova Srbije.
– Kroz partnerski odnos sa privrednom zajednicom, Uprava carina neprestano osluškuje potrebe kompanija, jer efikasne i pravno izvesne procedure nisu samo jedan od njenih ključnih prioriteta, već i preduslov da spoljnotrgovinska razmena iz godine u godinu raste, a sa njom i konkurentnost naše nacionalne ekonomije – ističu.