Jaki kao stena ili brzi kao strela – razlike mašinovođa u kargo i putničkom vozu

Mašinovođe su pravi heroji na šinama. Sa hiljadama konjskih snaga pod njihovom komandom i obavezom da prevezu mnogo tona tereta ili stotine putnika, oni imaju ogromnu odgovornost.

Kargo-preduzeće austrijske grupacije OBB, Rail Cargo Group, u svom blogu u kojem predstavlja različite profesije, ukazuje da ne postoji samo jedan tip mašinovođe i ističe da postoje značajne razlike između prevoza putnika i tereta.

– Bilo da rade u putničkom ili teretnom saobraćaju, sve mašinovođe imaju jednu zajedničku osobinu: kontrolišu moćne lokomotive i moderne železničke vagone na različitim rutama širom Evrope, pa čak i Azije. Odgovornost da teret ili putnici budu bezbedno i na vreme prevezeni do odredišta leži na njihovim plećima. Oni voze kompozicije teške do 3.000 tona kroz pejzaže koji oduzimaju dah. Zato njihov posao ne zahteva samo tehničku veštinu, već i visok stepen koncentracije i sposobnost brzog reagovanja – navodi RCG u svom blogu.

Jaki kao stena: mašinovođe u teretnom saobraćaju

Mašinovođe koje rade u teretnom saobraćaju moraju da se nose sa sasvim drugačijim izazovima u odnosu na kolege koji prevoze putnike. Njihove najveće brzine su obično oko 100 km/h – što nije iznenađenje, s obzirom da prevoze teret do 3.800 tona u vozu koji može biti dugačak i do 700 metara.

Ponekad se voz sastoji od različitih teretnih vagona, nekada je to blok voz u kome su svi teretni vagoni istog tipa. Zadaci mašinovođe uključuju manevarske vožnje, ispitivanje kočnica i unos podataka o vozu u različite uređaje. Koriste G i P kočnice (sporog i brzog dejstva), što rezultira nešto slabijim procentom kočione mase, od 60 do 100. Vozač kontroliše vuču, vazdušnu kočnicu, dinamičku e-kočenicu i direktnu kočnicu pomoću poluga. Na nizbrdici posebno, dinamička e-kočnica obavlja većinu posla, često uz podršku vazdušne kočnice za teške vozove.

Brz kao strela: mašinovođe u putničkom prevozu

Mašinovođe koje rade u putničkom saobraćaju kontrolišu vozila koja su posebno dizajnirana za prevoz ljudi. Oni voze mnogo većom brzinom – i do 230 km/h. Vozovi kojima upravljaju su obično fiksne kompozicije kao što su Railjets, vozovi za velike udaljenosti kao što je InterCityExpress (ICE) ili međunarodne veze. Koriste R i Mg kočnice, koje usporavaju voz sa procentom kočione mase od 200. Ovo omogućava brz i snažan odgovor kočenja, koji mašinovođi dozvoljava da voz zaustavi tačno na peronima stanice.

Zajednička karakteristika – profesionalna vožnja

Dok se jedna grupa stara o tome da putnici mogu bezbedno i na vreme da putuju, druga grupa ima zadatak da prevozeći teret održi industriju u pogonu. Razlike između ove dve discipline ilustrovane su specifičnim zahtevima kada su u pitanju tipovi kočenja, ponašanje pri kočenju i kompozicija voza.

Ali, bilo da rade u putničkom ili teretnom saobraćaju, mašinovođe su pravi profesionalci koji koriste svoju stručnost i iskustvo kako bi pomogli da se železnički transport odvija nesmetano. Iz OBB Group navode da im je svaki zaposleni zlata vredan.

Foto: Pixabay/Erich Westendarp, ilustracija

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.