Kraj Fret SNCF: Nova era železničkog prevoza tereta u Francuskoj
Francuska državna kompanija za železnički prevoz tereta Fret SNCF i zvanično je deo prošlosti. Dva novonastala entiteta, Hexafret i Technis, koja preuzimaju poslove vezane za operacije i održavanje, sada su novo lice železničkog kargo-prevoza u SNCF grupaciji.
Ova tranzicija sa Fret SNCF na Hexafret i Technis nije prošla lagano. Mnogi su se protivili ovoj odluci, a na stotine ljudi je ostalo bez posla, piše railfreight.com.
Sve je krenulo sa istragom koju je sprovela Evropska komisija, a koja je utvrdila da je država između 2007. i 2019. godine operatoru otpisala više od 5 milijardi evra duga – potez koji je ocenjen kao distorzija tržišta.
Kako bi izbegla jake sankcije, francuska vlada odlučila je da sprovede obimno restrukturiranje: kompanija je prestala da nudi uslugu kombinovanog transporta, koja je činila 20% poslovanja, i odlučila da otpusti oko 500 radnika.
Mnogi od ovih servisa raspodeljeni su među privatnim operatorima; kompanija DB Cargo France uglavnom je imala ključnu ulogu. Sa druge strane, pojedine konekcije – poput one koja je snabdevala veletržnicu Rungis u Parizu, obustavljene su i još uvek nisu ponovo pokrenute.
Odluka o Fret SNCF izazvala je negativne reakcije, naročito među sindikatima u Francuskoj. Krajem 2024. godine, razni sindikati su pozivali na štrajk u znak protesta protiv ove inicijative. Međutim, ovi štrajkovi nisu imali veliki uticaj na železnički teretni saobraćaj, jer su dva od četiri sindikata odlučila da ih otkažu.
S druge strane, neki predviđaju da zamena Fret SNCF entitetima Hexafret i Technis možda neće nužno okončati ilegalnu pomoć francuske države.
Štaviše, pomeranje fokusa sa kombinovanog transporta na prevoz pojedinačnim vagonima predstavlja skupi poslovni model, za segment koji nije naročito profitabilan.
Treba napomenuti da bi francuski privatni sektor mogao da ima probleme sa preuzimanjem usluga kojih je Fret SNCF bio primoran da se odrekne.
Takođe, postoji i problem u vezi sa imenom Technis kompanije, budući da već postoji kompanija sa tim imenom koja posluje u Francuskoj, a koja nije dobro prihvatila ovu vest i obećala da će se pobuniti, naročito zbog toga što je ranije već sarađivala sa SNCF grupom.
Foto: Unsplash/Benjamin Wagner, ilustracija