Još dve vage na Batrovcima do polovine 2024. – Nove inicijative za rešavanje gužvi na graničnim prelazima
U narednih 6 meseci granični prelaz Batrovci-Bajakovo bi trebalo da dobije još dve vage, a državne uprave Srbije i Hrvatske intenzivno će razmenjivati informacije o planovima širenja tog graničnog prelaza, kako bi radovi bili usklađeni. Ovo su najvažniji zaključci sastanka Radne grupe delegacija Srbije i Hrvatske za rešavanje problema zadržavanja vozila na graničnom prelazu Batrovci – Bajakovo održanog 20. decembra u Moroviću.
Ovaj skup je prvi u nizu posle sastanka održanog 11. oktobra 2023. godine u u Iloku, kome su pristvovali članovi ministarstava, carine, granične policije, kao i strukovnih udruženja dve zemlje.
Pomoćnik ministra u Ministarstvu građevinarstva saobraćaja i infrastrukture Srbije Miroslav Alempić je izjavio da im je prioritet da pomognu prevoznicima u rešavanju njihovih problema u obavljanju delatnosti i da mu je veoma drago što je i Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture Hrvatske takođe pokazalo spremnost da pomogne hrvatskim i srpskim prevoznicima. Dodao je da veruje da će ova Radna grupa pronaći rešenja koja će se realizovati i time pomoći i olakšati rad transportnih preduzeća.
Dodatne vage
U obilasku graničnog prelaza uočeno da nedostaje po jedna vaga u obe ulazne strane, a da prostor predviđen za postavljanje vaga postoji i da bi se njihovom ugradnjom smanjilo vreme čekanja na pomenutom graničnom prelazu, izjavio je predsednik PU Međunarodni transport Neđo Mandić. S obzirom na to da je propusna moć sada 500 vozila i da to nije dovoljno, Mandić veruje da bi ugradnja dodatnih vaga povećala protočnost i da možda time ne bi ni bilo potrebe za dodatnim infrastrukturnim radovima.
Predsednik Udruge hrvatskih cestovnih prevoznika UHCP Dragutin Kranjčec je izrazio veliko zadovoljstvo što se sastanak Radne grupe vrlo brzo realizovao nakon radnog sastanka održanog u Iloku, te je izjavio da su svi članovi uvideli nedostajanje dodatnih vaga čijim bi se postavljanjem bar za 50% rešio problem.
Takođe, Kranjčec je naglasio da je u interesu svih da se problem zadržavanja vozila na graničnim prelazima što pre reši i da je potrebno da se svi potrude da se dođe do optimalnog rešenja, kako bi nadležna ministarstva mogla što pre da započnu procedure za realizaciju.
Prelazak praznih vozila
Tomislav Mihotić, iz Ministarstva mora, prometa i infrastrukture Hrvatske, saglasan je da je trenutna situacija na graničnom prelazu neprimerena pre svega zbog vozača koji čekaju satima. Istakao je da će pomenuto ministarstvo uložiti sve napore i dostupnu infrastrukturu kako bi se čekanje vozila svelo na minimum. Skrenuo je pažnju da i policija i carina u okviru svojih procedura takođe treba da utiču na smanjenje zadržavanja.
Mihotić je, takođe, izneo da je veliki problem u vezi sa prelaskom praznih i vozila koja imaju posebne sertifikate, jer ta vozila ne bi trebalo da se zadržavaju na graničnim prelazima. On je naglasio da je potrebno doneti rešenja koja će se implementirati što je pre moguće, te zbog toga treba odrediti konkretne zahvate i rokove.
Rad inspekcijskih službi
Delegacije su se složile i da je potrebno usaglasiti rad inspekcijskih službi Republike Srbije i Republike Hrvatske, pri čemu su prisutni članovi izneli i problematiku naplate različitih iznosa taksi koje naplaćuju nadležna ministarstva Srbije pri uvozu roba koje podležu inspekcijskoj kontroli, a u zavisnosti od doba dana ili dana u nedelji kada vozilo dolazi na granični prelaz.
Carinske formalnosti
Osim toga, zajednički stav delegacija bio je i da je potrebno da se pronađe rešenje za brži prolazak vozila koja nemaju obavezu carinskih formalnosti ili je ta obaveza na graničnim prelazima minimalna (prazna vozila, vozila sa AEO ili T1). Predstavnici srpskih prevoznika istakli su da bi se dodatnim ulaganjem u infrastrukturu (izgradnjom još jedne trake u dužini od 4 km) vozila koja čekaju na prelaz preusmerila sa postojećih voznih traka.
- MOŽDA VAS ZANIMA: Kako problem na granici SRB-HR vide slovenački prevoznici?