„Kolone na Bajakovu sve duže“ – I Slovenci zabrinuti zbog situacije na SRB-HR granici, evo šta poručuju!

Situacija na graničnim prelazima između Srbije i Hrvatske brine i slovenačke prevoznike, o čemu svedoči i najnoviji tekst koji je objavio portal etransport.si, koji navodi da na „Bajakovu još nema pomaka, i da su redovi sve duži“.

– Sekcija za drumski saobraćaj Privredne komore Slovenije je godinama unazad upozoravala na veoma problematičnu situaciju u vezi sa protokom graničnog prelaza Bajakovo na srpsko-hrvatskoj granici i tada je u Sloveniji organizovala sastanak sa nadležnim učesnicima iz sve tri države. Od tada – uprkos nekim konkretnim predlozima i zaključcima – na Bajakovu se praktično ništa nije promenilo nabolje – sudeći po sve dužim kolonama vozila, zapravo se pogoršalo. Novi pokušaj da se nešto pomeri dogodio se na nedavno održanom (sličnom) sastanku u Iloku, na kojem je bila i slovenačka delegacija – piše etransport.si

Sastanak je održan na inicijativu Hrvatskog udruženja drumskih prevoznika, a iako je pitanje graničnog prelaza Bajakovo potpuno „unutrašnja“ stvar hrvatske i srpske države, na njega je zbog tradicije i dobre dosadašnje saradnje pozvana i slovenačka delegacija. Tamo je, dodaju, bila više od posmatrača, ali je, naravno, poenta njenog učešća bila u tome što mnogi slovenački prevoznici voze i balkanskom drumskom rutom, pa je stoga interes slovenačke strane za bolji protok Bajakova donekle opravdan. Naravno, slovenačka delegacija iskoristila je priliku da iznese svoje viđenje pitanja i ocene situacije na pomenutom prelazu.

Slovenci su – kao i ostali učesnici – ocenili uslove kao nepodnošljive, jer se redovi vozila koja čekaju mere kilometrima, a vozači zbog izuzetno dugog čekanja rade i žive u doslovno nehumanim uslovima. U tom pogledu Bajakovo se u Evropi izdvaja u negativnom smislu.

Slovenački portal navodi i da je, kroz detaljniju analizu situacije, „utvrđeno, između ostalog, da je gužva izraženija na srpskoj strani“. Kao jedan od faktora pomenuta je i nedovoljna komunikacija graničnih službi sa jedne i druge strane prelaza, u trenucima veoma frekventnog saobraćaja. Istovremeno, srpski predstavnici najavili su brže procedure, kada u potpunosti bude uspostavljen novi elektronski sistem za obradu procedura prelaska vozila. Jedan od organizacionih problema je i rad paralelnih graničnih službi, kao što je fito kontrola itd. S obzirom na prirodu transportne delatnosti, oni bi trebalo da rade neprekidno, ali u stvari rade samo tokom dana, podsećaju i Slovenci. 

Kada je u pitanju infrastrukturna opremljenost prelaza, uvtrđeno je da bi izvesno poboljšanje donelo postavljanje po dve dodatne vage sa svake strane granice, „što po svemu sudeći ne bi predstavljalo finansijski zahtevnu investiciju“. Nažalost, ovaj predlog je ostao bez odgovora, jer je izostao predstavnik nadležne državne institucije. Čule su se i inicijative za povećanje broja ulazno-izlaznih traka, piše etransport.si.

  • MOŽDA VAS ZANIMA I?

– Veoma interesantan predlog – i za slovenačke učesnike – jeste otvaranje dodatnog manjeg graničnog prelaza na području Bajakova, namenjenog isključivo za prolaz vozila sa srpskim, hrvatskim i slovenačkim registarskim oznakama. Problem je, naravno, što bi se u ovom slučaju radilo o obimnijoj infrastrukturnoj intervenciji koja nije zasnovana ni na jednom aktuelnom planskom dokumentu. Sporna je samo infrastruktura, dok – prema srpskoj strani – ne bi bilo problema sa kadrovskom pokrivenošću, dodaje se u tekstu.

Kako bi se ubrzao prelazak vozila preko granice, pojedini učesnici su ukazali i na mogućnost pojednostavljenja procedura i moguće uvođenje prioritetnog prelaska granice u slučaju ispunjavanja posebnih formalnosti. Kako su istakli, treba pratiti najbolji balans između obezbeđivanja efektivne kontrole robe koja ulazi u Evropsku uniju i obezbeđivanja prihvatljivog toka saobraćaja. U tom smislu, kontrola ilegalnih migracija takođe treba da bude efikasnija.

Učesnici su sastanak zaključili dogovorom da će izvršiti pritisak na nadležne državne institucije da što pre pristupe primeni predloženih rešenja za poboljšanje prohodnosti međudržavnog prelaza Bajakovo, navodi slovenački portal.

O gužvi na granici i u RTS „Dnevniku“ 

Ekipa RTS-a posetila je pre nekoliko dana prelaz Batrovci, a prilog (koji možete pogledati OVDE) je emitovan u centralnoj informativnoj emisiji. Istaknuto je da je situacija naročito loša od sredine novembra, kao i da na izlasku iz Srbije poslednjih 15 dana čekanje nije bilo kraće od 6 sati.

– Pre nekoliko godina granični prelaz je proširen, carinska služba opremljena, procedura pojednostavljena, ali je propusna moć i dalje uslovljena radom susednog terminala na Bajakovu – izvestio je RTS.

– Carinska procedura na samom graničnom prelazu traje bukvalno nekoliko minuta, kada su ispravni papiri, odnosno, roba. Problem nastaje u onom delu kada se napuni međuzona, bukvalno posle završene carinske procedure kamioni nemaju gde da se parkiraju, ne mogu da nastave put. Karakteristično je za kraj godine da je obim teretnog saobraćaja povećan u ovom periodu – rekao je Goran Đorović, šef carinske ispostave Batrovci.

Za dvanaest sati smene u utorak, u Srbiju je ušao 401 kamion, a iz kolone iz Srbije izašlo je skoro duplo manje – 211 teretnjaka. Razliku, navodi se, uslovljava dužina administrativne procedure na hrvatskoj granici, kapiji Evropske unije.

Zbog sprečavanja ilegalnih migracija, na Bajakovu zakonska procedura traje 15 minuta. Od 341.000 kamiona od početka godine na granici, 75.000 tertnjaka više je ušlo, nego izašlo iz naše zemlje.

– Svi oni kamioni koji stoje na izlazu pošto im je ovo najkraća tura, ne rade papire na ulasku u Srbiju, nego samo prolaze kroz naš terminal, međutim sporo to jako ide, uvek je puna međuzona i to je problem isključivo do Evropske unije, odnosno hrvatske strane, oni rade usporeno – kaže Željko Perišić iz Milšpeda.

Čekanja na granici privrednici za privrednike znači minus, a za vozače – tanje novčanicike i gubljenje vremena. Kolone iz teretnog saobraćaja pred katolički Božić i Novu godinu preseliće se, kao i svih prethodnih godina, na zadržavanje u putničkom saobraćaju, navodi RTS.