Kad ništa ne pomaže zovi MEDIJE – Pokrenuta velika kampanja protiv poskupljenja putarine u Nemačkoj

Nemačko Savezno udruženje za drumski transport, logistiku i odlaganje otpada (BGL) pokrenulo je najveću medijsku kampanju u poslednjoj deceniji kako bi sprečilo najavljeno sprovođenje planova za ogromno povećanje putarine u decembru, piše trans.info. Prema sporazumu vladajuće koalicije, Federalno ministarstvo saobraćaja i digitalne infrastrukture (BMDV), u okviru predloženog projekta „Treće izmene propisa o naplati putarine“ u Nemačkoj, namerava da na putarinu za teška teretna vozila doda porez na emisiju CO2 od 200 evra po toni, zbog čega bi se od 1. decembra vozači teretnih vozila mogli suočiti sa dodatnim troškovima.

To znači da će, na primer, za troosovinska teška teretna vozila težine preko 18 tona, u zavisnosti od klase emisije, vozači morati da izdvoje od 6,3 do 15,8 evrocenta po pređenom kilometru više. Procenjeno je da bi novi namepti koštali industriju  7,6 milijardi evra godišnje.

BGL upozorava da će ove promene brojna nemačka porodična preduzeća u sektoru logistike dovesti do bankrota.

Rebekka Csizmazia, generalni direktor Dreissg24, koja je zadužena za kampanju BGL-a je rekla da oni žele da pokažu nemačkoj javnosti da su prevoznici izuzetno važni za društvo u celini i dodala da mnogi građani ne znaju koliko robe mora da se dopremi kamionima i koliko je ovaj sektor saobraćaja značajan.

Tokom kampanje održane u Frankfurtu na Majni, portparol odbora BGL profesor dr Dirk Engelhardt je rekao da je „pređena granica“ i da više nije dovoljno da BGL bude aktivan u okviru industrije, već da je potrebno i da posebno javnosti predočava njen značaj i potencijal.

Ovo ogromno povećanje putarina neće doneti nikakvu merljivu korist za životnu sredinu, jer su kamioni sa alternativnim pogonom dostupni samo u veoma malom broju. Prema TollCollect-u, trenutno ih je u upotrebi samo 300. A jedno je već izvesno – ne može svako transportno preduzeće da se nosi sa dodatnim opterećenjem, a ni železnica neće moći da popuni police supermarketa koje bi mogle ostati prazne u budućnosti – ukazao je profesor dr Dirk Engelhardt.

Engelhardt je istakao da nemačka transportna industrija ne želi da blokira napore održivosti, već je napomenuo da radi zajedno sa drugim zainteresovanim stranama na razvoju društveno prihvatljivih i realnih rešenja za budućnost.

Kompromisno rešenje koje je predložio BGL bi dovelo do postepenog povećanja cena putarine na osnovu dostupnosti električnih kamiona na tržištu, kao i potrebne infrastrukture za punjenje. Takođe, zahtev je i da se ova mera odloži bar do 1. januara 2024.

Foto: Pixabay.com/Alexas_Fotos