Usvojena prva pravila za automobile bez vozača u Srbiji – Ko će smeti da ih testira i kako?

Upotreba automobila bez vozača u Srbiji je dobila i pravni okvir. Ministarstvo unutrašnjih poslova donelo je Pravilnik o uslovima za obavljanje autonomne vožnje, kojim se bliže propisuju uslovi pod kojima se obavlja autonomna vožnja i procedura izdavanja dozvole za testiranje autonomnog vozila. Pravilnik je objavljen 24. novembra u Službenom glasniku, a stupa na snagu osmog dana od objavljivanja.

Testiranje autonomnih vozila biće dostupno firmama u Srbiji, uz posebnu dozvolu. U Pravilniku je navedeno da je automatizovani sistem vožnje kombinacija hardversko-softverskih komponenti uz pomoć kojih se, shodno nivou automatizacije, realizuje „dinamički zadatak upravljanja vozilom“, u utvrđenom radnom opsegu.

Testiranje autonomnog vozila može da obavlja pravno lice sa sedištem u Srbiji, na osnovu dozvole, koju izdaje teritorijalno nadležna organizaciona jedinica Ministarstva unutrašnjih poslova, na čijem se području odvija testiranje. Dozvola se može izdati za jedno ili više autonomnih vozila, vrste L7 sa fabrički zatvorenom karoserijom, M1 ili N1, zaključno sa nivoom 4 automatizacije vožnje, na period od najduže godinu dana.

U zavisnosti od specifičnosti svakog pojedinačnog zahteva može se dozvoliti celodnevno testiranje, testiranje u kraćem periodu ili se odrediti najduže trajanje svake pojedinačne vožnje, a takođe može se odrediti da se testiranje obavlja samo tokom trajanja obdanice.

Propisano je da se, ukoliko se testira vozilo nivoa 3 ili nižeg nivoa, vozač mora nalaziti na mestu vozača, a ako se testira vozilo nivoa 4, „vozač mora sve vreme da sedi u prvom redu sedišta iza vetrobrana, spreman da u svakom trenutku preuzme kontrolu nad vozilom i da bude postavljen tako da je položaj njegovih ruku, nogu i tela takav da nikada ne gubi upravljivost vozilom“.

Dužnost vozača je da nadzire vožnju na putu i automatizovani sistem vožnje(ASV), pri čemu mora biti spreman da preuzme kontrolu nad vozilom u svim slučajevima na upozorenje ASV da vozač preuzme dinamički zadatak, u slučajevima otkaza ASV sa ili bez prethodnog upozorenja tog sistema, ukoliko dalja realizacija dinamičkog zadatka stavlja u izgled povećan rizik od nastanka saobraćajne nezgode ili stvara situaciju gde je nastanak saobraćajne nezgode vrlo izvestan, kao i u svakom drugom slučaju gde bi bezbednost saobraćaja na putu bila ugrožena uz dalju upotrebu ASV – piše u Pravilniku.


Foto: Pixabay/James163, ilustracija