Za volan kamiona i u Srbiji sa 18 godina – Usvojen predlog izmena Zakona o bezbednosti saobraćaja

Vlada Srbije pokrenula je snižavanje starosne granice za profesionalne vozače. Ukoliko predložene izmene Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima budu izglasane u Skupštini, i u našoj zemlji sa 18 godina biće moguće dobiti kategorije C, CE, D1 i D1E, odnosno sa 21 godinom kategorije D i DE – uz obavezan sertifikat o stručnoj kompetentnosti, odnosno uz završen odgovarajući smer srednje saobraćajne škole.

Da li će i koliki efekat ova mera koju je transportna privreda odavno zahtevala, doneti u praksi, može da pokaže samo vreme. Iako je Vlada u obrazloženju ambiciozno navela da se „izmenjenim zakonskim predlogom rešava pitanje deficita profesionalnih vozača, s obzirom na to da se veliki broj mlađih vozača opredelio za rad u drugim državama“, nema dileme da je rešenje daleko složenije. To pokazuju i iskustva iz evropskih zemalja u kojima niža starosna granica nije bila čarobni štapić da se bilo šta preko noći promeni.

Predstavnici transportnih udruženja pozdravili su predložene izmene.

– Za ovakve izmene ZOBS-a i snižavanje starosne granice smo apelovali i upućivali niz inicijativa od 2017. godine. Smatram da je ovo veoma važno za drumski transport, a posebno za autobuske prevoznike i da su ovim izmenama u potpunosti ispoštovani zahtevi privrede – kaže za PlutonLogistics Goran Aleksić iz udruženja Srbijatransport, podsećajući da su predložene izmene „u skladu sa direktivama Evropske unije i EU praksom“, kao i da su važne za sve prevoznike, ali i korisnike transportnih usluga.

I iz Pumedtransa saopštili su da je „ovime zahtev Udruženja da se pitanje problema mladih koji su završili srednje obrazovanje za vozača motornog vozila konačno rešen“, te da će buduće generacije moći da nakon završene srednje škole za vozača motornog vozila da otpočnu odmah profesionalnu karijeru.

Takođe, predlog izmene donosi i smanjenje starosne granice i za ostale potencijalne profesionalne vozače te će se time Srbija izjednačiti sa većinom zemalja Evrope, ističu.

Aleksić smatra da je nakon usvajanja izmena i dopuna ZOBS-a neophodno urediti pravilnike o sertifikaciji profesionalnih vozača i o centrima za CPC obuku. Kako kaže, moraju se stvoriti teritorijalni, stručni i finansijski uslovi koji su u interesu sektora transporta i logistike.

– U Uniji poslodavaca Srbije su pokrenuti procesi iznalaženja rešenja za unapređenje sistema obrazovanja u transportu. To je veoma važno i nadamo se da će stavovi poslodavaca biti u potpunosti prihvaćeni – navodi.

Dok udruženja pozdravljaju snižavanje starosne granice kao meru za povećanje broja vozača, stručnjaci za bezbednost saobraćaja ističu važne aspekate koji ne smeju ispustiti iz vida. Oni podsećaju da je neophodno fokusirati se na bezbednost mladih kadrova, raditi na unapređenju kvaliteta obrazovanja u Srbiji, kontrolisati rad srednjih stručnih škola i poštovanje propisa koji uređuju sticanje diploma. Samu meru ocenjuju kao pozitivnu, ali uz napomenu da iskustva iz drugih zemalja govore da to neće doneti rešenje problema, već samo umanjenje, kao i poruku da je umesto izolovanih promena potrebno raditi na sistemskim rešenjima.   

Veće kazne za nepoštovanje znaka „obavezan tranzit“ 

Vlada Srbije usvojila je Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima na sednici održanoj u četvrtak (27. jula). Kompletan predlog, koji sada ide u skupštinsku proceduru, možete pogledati OVDE. Dodatni dokumenti – obrazloženje, analiza efekata itd, dostupni su na sajtu Vlade.

Izmenjenim zakonskim predlogom se, pored ostalog, omogućava pravni okvir za testiranja autonomnih vozila na putevima, po čemu će, kako se navodi u obrazloženju Vlade, Srbija biti jedan od lidera u Evropi. Takođe, uklanjaju se prepreke za prepravke upotrebljavanih motornih vozila, kada se prilikom njihovog uvoza utvrdi da nisu u potpunosti usaglašena sa jednoobraznim tehničkim uslovima.

Izmenama su obuhvaćene i odredbe o prelazu puta preko pruge, gde se, po ugledu na razvijene evropske zemlje, uvode dvobojni semafori koji su se pokazali kao efikasnije rešenje. U skladu sa tim je uvođenje novog signalnog pojma kojim se učesnik u drumskom saobraćaju informiše o tome da je uređaj na putnom/pružnom prelazu u kvaru i da je zato potrebna povećana opreznost.

Nadalje, кada je reč o kaznenim odredbama, pooštravaju se kazne za nepoštovanje znaka „obavezan smer“ za teretna vozila koja u tranzitu kroz Srbiju izbegavaju korišćenje autoputa zbog naplate putarine, čime „značajno štete putevima nižeg reda i ujedno ugrožavaju bezbednost saobraćaja na tim deonicama“, navodi Vlada.

– Teretna vozila u tranzitu kroz Republiku Srbiju u manjoj meri koriste autoput, jer izbegavaju naplatu putarine, koja za celu deonicu autoputa Subotica-Beograd-Preševo iznosi 14.470 dinara. Stoga se i predlaže najviša kazna, u skladu sa Zakonom o prekršajima (50.000 dinara), koja, ako se plati u roku od 8 dana od dana prijema kazne, iznosi 25.000 dinara. Dakle, važno je da kazna bude veća od iznosa putarine, kako bi imala efekta na lice koje obavlja tranzitni prevoz. Pored navedenog, ukazujemo da je u završnoj fazi realizacija saobraćajnog projekta koji će, u prvoj fazi, postavljanjem odgovarajuće saobraćajne signalizacije, upućivati teretna vozila u tranzitu kroz Republiku Srbiju ukupne mase preko 7,5 tona na autoput Koridora 10 i autoput Miloš Veliki – navodi se u obrazloženju izmena ZOBS-a.

Tranzitni koridor kroz Srbiju: gde sme, a gde ne sme da se ide, kolike su KAZNE?