Ulaganje 32,6 miliona evra u Dijamant najveća pojedinačna investicija u Fortenova grupi
Kompaniji Dijamant predstoji investicioni ciklus u vrednosti od 32,6 miliona evra, što predstavlja i najveću pojedinačnu investiciju Fortenova grupe čiji je ovo zrenjaninsko preduzeće deo. Direktor marketinga i razvoja kompanije Dijamant Filipos Nanopulos najavio je investicije u pogone za primarnu preradu suncokretovog i sojinog zrna, presovanje i ekstrakciju sirovog ulja, utakanje rafinisanog ulja u bocu i kotlovskog postrojenja na biomasu.
– Završetak svih segmenata planiran je za prvu polovinu naredne godine, a sada nas očekuje početak izgradnje nove točionice za punjenje flaša ulja, koja će omogućiti uvećanje kapaciteta i efikasniju realizaciju svakodnevnog rada – rekao je Nanopulos za Politiku.
Kompleksan projekat kakav je izgradnja fabrike, prilika je za dalji razvoj kompanije koja ove godine obeležava 85 godina poslovanja, plasiranje proizvoda na nova tržišta, ali i za otvaranje novih radnih mesta. Nanopulos je rekao da je model zapošljavanja definisan i ugovorom koji je Dijamant potpisao sa Ministarstvom privrede, a u cilju subvencionisanja izgradnje fabrike, i po kojem će Dijamant u naredne dve godine angažovati najmanje 30 novih radnika.
Svetsko tržište sirovog i rafinisanog ulja suncokreta, zbog globalne krize, prvo je destabilizovano porastom tražnje i cena, a potom povećanjem ponude i drastičnim snižavanjem cene.
– Iako su predviđanja za dalje prilike u ovom trenutku nezahvalna, ima naznaka stabilizacije, a nama je važno da je Dijamant i u novonastalim okolnostima uspeo da održi proizvodnju u punom kapacitetu, ostane stabilan partner da i odgovori na potrebe potrošača na tržištima na kojima smo prisutni. Tokom 2022. godine proizveli smo više od 60 miliona litara ulja, 15.000 tona margarina, oko 7.500 tona majoneza i preliva i oko 114.000 tona proizvoda za potrebe konditorske, pekarske i industrije stočne hrane – rekao je Nanopulos.
On je naveo da sirovinski sektor kompanije na godišnjem nivou otkupi od proizvođača oko 160.000 tona suncokreta, više od 20.000 tona soje i 30.000 tona pšenice. Deo sirovina obezbeđuje se kroz plasiranje đubriva, semena i avansa, dok se deo otkupljuje tokom same žetve, od više od 500 pouzdanih dobavljača.