Kako globalne ekonomske prilike utiču na oporavak transportno-logističke industrije

Nakon snažnog uticaja pandemije na transportni sektor u 2020. godini, oporavak ekonomskih aktivnosti širom sveta u 2021. donosi drugačije uslove poslovanja. Uprkos tome, očekuje se da se na globalnom nivou transportni sektor neće vratiti na nivoe pre krize pre 2022, zaključaj je vebinara „Transport i logistika: Izazovi i prilike u neizvesnim vremenima pandemije Covid-19“, održanog u sredu (20. oktobra 2021).

Ovaj događaj organizovala kompanija Coface, vodeći dobavljač usluga za poslovne informacije i upravljanje potraživanjima u Srednjoj i Istočnoj Evropi.

– U 2020, transportni sektor je snažno pogođen krizom Covid-19. Globalni rast smanjen je za 3,5%, dok je svetska trgovina u prethodnoj godini ubeležila pad od 5% u odnosu na 2019. Taj pad je u nekim trenucima bio i značajno niži – u aprilu 2020. čak 16,2% u odnosu na april 2019. – istakao je Grzegorz Sielewicz, glavni Coface ekonomista u Centralnoj i Istočnoj Evropi, koji je održao prezentaciju o uticaju globalnog ekonomskog okruženja na sektor transporta i logistike, kao i o regionalnom razvoju CIE i prognozama po sektorima.

Sektor transport robe u 2021. godini ima značajne koristi od oporavka ekonomskih aktivnosti širom sveta.

– Očekuje se da će se globalni BDP u 2021. povećati za 5,6%. Globalna trgovina u martu 2021. beleži 10% bolji rezultat nego u martu prošle godine, ali i 4% bolji rezultat nego pre krize, odnosno u martu 2019 – naveo je.

Privredni oporavak u pojedinim delatnostima odvija se značajno brže nego što je očekivano, a ogroman rast tražnje takođe je faktor rizika, jer može dovesti do nestašica, kao i problema da fabrike za ispune zahteve koji se pred njih postavljaju. Ovakve prilike odražavaju se na lanac snabdevanja, te rezultiraju rastom troškova, kao i kašnjenjima.

Nemačka industrija

Ekonomisti kompanije Coface dali su naročit osvrt i na poslovanje nemačkih kompanija, koje je veoma značajno za Centralnu i Istočnu Evropu, budući da u državama ovog regiona posluje veliki broj preduzeća-dobavljača (pre svega u sektorima elektronike, automotive itd.). Nemačke kompanije „moraju da nauče da žive sa pandemijom“, jedna je od glavnih poruka.

Među faktorima rizika za poslovanje nemačkih izvoznika u budućnosti ističu se poremećaji u lancu snabdevanja (faktor čiji je uticaj koji ocenjen kao značajno viši u 2021. u odnosu na 2020. godinu), za kojima slede cene sirovina. Rizik zbog posledica pandemije korona-vrirusa na globalnu ekonomiju, kao i na nemačku ekonomiju, u 2021. je smanjen u odnosu na 2020. (respektivno – 45% u 2020. naspram 10% u 2021; 17% u 2020. naspram 8% u 2021).

Kada je reč o Nemačkoj, u svim analiziranim granama industrijama u 2021. smanjena su kašnjenja u plaćanju. U sektoru transporta, u 2021. beleži se prosečno kašnjenje od 19,2 dana, dok je rezultat u 2020. iznosio 27,9 dana.

Povratak na nivo pre pandemije  

Najznačajnije dešavanje u sektoru transporta i logistike tokom 2021. godine svakako je snažno povećanje pomorskog prometa robe, kao i rast cena u brodskom prevozu – čije posledice se osećaju na svim nivoima.

Oporavak transportno-logističke industrije u 2021. Coface ocenjuje kao težak, uz značajan uticaj aktuelnih prilika u pojedinačnim zemljama.

– Za kompanije koje se nalaze u zemljama za koje Coface predviđa da je zdravstvena kriza u velikoj meri pod kontrolom – scenario „bez stani i kreni“ (uglavnom azijske zemlje), promet preduzeća u sektoru transporta u poslednjem kvartalu 2021. biće 4% niži nego u poslednjem kvartalu 2019. Sa druge strane, u zemljama kod kojih se predviđa „stani-kreni“ scenario (smenjivanje perioda zaključavanja i popuštanja mera), očekuje se rezultat 17% niži nego pre korona-krize – navodi Grzegorz Sielewicz.

Na globalnom nivou, ne očekuje se da će se transportni sektor vratiti na pretkrizni nivo pre 2022, zaključuje.

Avio-kargo transport

Avio-prevoz je sektor koji je najviše pogođen tokom prethodne godine. Kako su kapaciteti pali značajanije u odnosu na potražnju (-23% u odnosu na -12,6%, u 2020), nivo zauzetosti i vozarine su porasli, što je dovelo do pozitivnog neto efekta: +15% prihoda u 2020. prema IATA podacima.

Zbog toga je značajan osvrt na dešavanja tokom ove godine, a rezultati pokazuju da je u aprilu 2021. potražnja bila 12% veća u odnosu na april 2019. godine. Prema IATA prognozama, trebalo bi da prođe nekoliko godina da se tržište vrati na nivo pre krize.

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.