Kako je LOGISTIKA doprinela da kineski električni automobili nadmaše Teslu?

Najveći kineski proizvođač električnih automobila BYD ovih dana kreće u osvajanje japanskog i severnoameričkog tržišta. Među ekonomistima koji prate auto-industriju u Istočnoj Aziji najveća vest poslednjih dana je činjenica da se kineski proizvođač električnih vozila BYD u trećem tromesečju ove kalendarske godine, po broju prodatih automobila širom planete, gotovo izjednačio sa najpoznatijim svetskim proizvođačem – američkom Teslom, prenosi RTS.

Naime, Tesla je širom planete u trećem tromesečju prodala oko 435.000 vozila, dok je kineska kompanija predala novim vlasnicima ključeve za 431.603 svoja automobila.

Naravno, za „BYD“ je najveće tržište domaće, kinesko (gde je u prvih devet meseci prodao preko 1,8 miliona svojih vozila), ali su značajni rezultati u sferi prodaje zabeleženi i u jugoistočnoj Aziji, zemljama poput Tajlanda i Singapura, potom u Švedskoj, Australiji, na Novom Zelandu, u Brazilu i Izraelu.

Razvojni put i efikasna logistika

Kompaniju BYD osnovao je 1995. godine tada dvadesetdevetogodišnji preduzetnik Vang Čuanfu da bi proizvodio baterije za mobilne telefone. Prvi automobil kompanija je konstruisala deset godina kasnije – bilo je to vozilo sa motorom na unutrašnje sagorevanje, za koje su mnogi u Japanu govorili da po dizajnu predstavlja kopiju „Tojotine“ korole.

Međutim, već naredne godine BYD je napravio električni prototip istog automobila. On, međutim, dugo nije pušten u masovnu proizvodnju zbog nepostojanja odgovarajućeg zakonskog okvira koji bi regulisao električna vozila i sistema državnih subvencija koji bi oborio cenu za potrošače i učinio takve automobile pristupačnim za prosečne Kineze.

U 2008. godini preko berze u Hongkongu kompanija je počela da dobija krupne injekcije stranog kapitala, od kojih su najviše pažnje privukla ulaganja američkog milijardera Vorena Bafeta.

Krajem prve decenije ovog veka BYD, što je zapravo skraćenica engleske fraze „izgradi svoje snove“, već je bio drugi najveći svetski proizvođač baterija, odnosno, akumulatora. To će mu kasnije dati veliku tehnološku prednost u odnosu na proizvođače klasičnih vozila sa motorom na unutrašnje sagorevanje kada je u pitanju izrada električnih vozila.

Dalje, BYD, tvrde stručnjaci, ima prednost u odnosu na druge, uključujući tu i domaće, proizvođače električnih vozila u tome što je u velikoj meri iskompletirao lanac snabdevanja delovima, pa i lanac isporuke, jer čak gradi sopstvene brodove za izvoz automobila. Zahvaljujući tome, on je u stanju da svoja vozila ponudi potrošačima za manju cenu od konkurenata.

I, konačno, smatraju ekonomisti, očigledno je da je BYD dobro iskoristio trenutak velike tehnološke promene, odnosno, prelazak sa motora na unutrašnje sagorevanje na električni pogon, da uđe u proizvodnju automobila i zahvaljujući posedovanju tehnologija u oblasti proizvodnje baterija, koje su najbitniji deo električnih vozila pristigne tradicionalne proizvođače automobila, prenosi RTS.

Foto: byd.com

Kineska SUV vozila brže do kupaca: „spakovali“ po tri automobila u kontejner