Nemačka auto-industrija traži nove lokacije za investiranje – Poljska najatraktivnija destinacija

Automobilska industrija u Nemačkoj slabi i sa sobom vuče nemačku ekonomiju. Nivo proizvodnje najvećih nemačkih proizvođača automobila pao je za više od 36% u poslednjih 10 godina, prenosi Handelsblatt, pozivajući se na podatke servis provajdera Marklines. Automobilska industrija je u krizi, piše trans.info.

Nemačko udruženje automobilske industrije (VDA) nedavno je sprovelo istraživanje javnog mnjenja među dobavljačima i proizvođačima.

Jedan od najvećih izazova za dobavljače automobila i srednje automobilske kompanije ostaje cena električne energije u Nemačkoj. Oko 71% kompanija tvrdi da je visoka cena struje veliko ili veoma teško opterećenje. Kompanije se žale i na situaciju sa porudžbinama.

Dok je u maju 2023. godine 42% kompanija tvrdilo da nedostatak porudžbina trenutno nije veliki izazov ili uopšte ne predstavlja izazov, u poslednjem istraživanju ta brojka iznosi samo 22%.

Istraživanje ukazuje na tendenciju da kompanije smanjuju investicije. Više od trećine kompanija (35%) planira da investira u inostranstvo, u poređenju sa 27% u maju 2023. Samo 1% anketiranih kompanija planira da proširi svoje investicije u Nemačkoj u trenutnoj situaciji.

Prema rezultatima istraživanja, destinacije preseljenja su druge zemlje EU, Azija i Severna Amerika.

– Naše istraživanje jasno pokazuje da automobilske kompanije srednje veličine užasno pate od preterane birokratije i visokih cena energije. Činjenica da sve više kompanija investira u inostranstvo je znak upozorenja za Berlin – kaže predsednica VDA Hildegard Miler (Hildegard Müller).

Izmeštanje proizvodnje u Istočnu Evropu

Po investicionoj atraktivnosti, Poljska je zauzela vodeću poziciju kao destinacija za preseljenje – ispred Češke i Rumunije.

Prema podacima Poljsko-nemačke privredne i industrijske komore, trenutno u Poljskoj sedište ima 6.000 nemačkih filijala koje zapošljavaju ukupno 430.000 ljudi. Dosada je vrednost ulaganja nemačkih kompanija iznosila 40 milijardi dolara.

Mnoge kompanije su prepoznale potencijal Poljske kao investicione destinacije pre mnogo godina. Primer je proizvođač automobila Mercedes-Benz, koji godinama kontinuirano razvija svoju proizvodnju. U julu su počeli građevinski radovi na trećem proizvodnom pogonu u Poljskoj, gde će se ubuduće proizvoditi električna dostavna vozila. Lokacija je izabrana u kontekstu reorganizacije evropske proizvodne mreže kompanije, jer omogućava optimizaciju troškova i lanca snabdevanja.

Istraživanje Nemačkog ekonomskog instituta (IW) pokazuje da su kompanije 2020. godine izvukle više novca iz Nemačke nego ikada ranije. Ukupno je tokom ovog perioda iz Nemačke otišlo oko 132 milijarde dolara (125 milijardi evra) više direktnih investicija nego što je uloženo. Čini se da se taj trend nastavlja.

– Uslovi ulaganja u Nemačkoj su se nedavno ponovo pogoršali zbog visokih cena energije i nedostatka kvalifikovane radne snage, kaže Kristijan Ruše (Christian Rusche), ekonomista u IW.

Institut upozorava da bi to, u najgorem slučaju, moglo da znači početak deindustrijalizacije Nemačke.

Foto: Pixabay.com/Carlos Tran