Tri faktora zbog kojih Austrija gubi atraktivnost za logističke kompanije – Jugoistočna Evropa kao alternativa?

Trenutni ekonomski uslovi su sve samo ne laki za logističke kompanije u Austriji. Cene emisije CO2 od početka ove godine, poskupljenje putarine za kamione u Nemačkoj u decembru 2023. i rastući troškovi plata opterećuju privredu. Ova tri faktora predstavljaju toksičnu mešavinu i postoji rizik da Austrija izgubi svoju atraktivnost kao poslovna lokacija, tako da će međunarodne kompanije dvaput razmisliti da li žele da se etabliraju u Austriji ili u jeftinijim zemljama u Jugoistočnoj Evropi, kaže Patrik Sohneg (Patrick Sohnegg) generalni direktor kompanije Nunner Logistics sa sedištem u Lajbnicu u Štajerskoj u intervjuu za austrijski Verkehr. 

Dodao je i da bi to rezultiralo pomeranjem saobraćajnih tokova, te da bi se negativno odrazilo na domaću logističku industriju. Naglasio je i da prebacivanje tereta veće cene putarine ili CO2 na korisnike nije veliki problem, jer postoji razumevanje na strani korisnika, ali i ukazao da prostor za stvarna prilagođavanja cena za usluge postaje sve manji.

Nunner Logistics od 2015. godine posluje u Austriji, kao ogranak holandske kompanije Nunner Logistics sa sedištem u Helmondu. Kompanija globalno trenutno raspolaže sa 750.000 m2 skladišnog prostora i, između ostalog, specijalizovana je za ugovornu logistiku za različite industrije. Uz Austriju, imaju svoja predstavništva i u Poljskoj, Rumuniji, Sloveniji, Litvaniji i Španiji.

U Austriji ovaj 4PL logistički provajder ima 40 zaposlenih, a prošle godine ostvarili su prihod od oko 30 miliona evra, što je 20% više nego godinu dana ranije. Generalni direktor napomenuo je i da su izgledi za 2024. pozitivni, jer kompanija već ima mnogobrojne fiksne ugovore.

Sohneg ističe da, kao odgovor, kompanija mora još više da pogura i optimizuje digitalne procese kako bi i dalje mogla uspešno da posluje u celom lancu snabdevanja.

Vozni park

Nunner Logistics je, pored ugovorne logistike, aktivan u oblastima vazdušnog i pomorskog, kamionskog kopnenog transporta i intermodalnog železničkog transporta sa fokusom na trgovinu između Kine i Evrope. Patrik Sohneg kaže da Rusija i dalje igra ulogu tranzitne zemlje, u zavisnosti od toga koja se roba prevozi i napominje da roba koju sankcioniše EU ne može da se transportuje preko Rusije, ali da druge mogu, iako „zavisi da li kupac to želi“.

Sohneg ističe i da transport robe kamionom iz Kine u Evropu nije tabu, već moguća alternativa – 20 do 30 putovanja na ovoj relaciji obavlja se svakog meseca.

Nunner u Austriji raspolaže voznim parkom od 300 kamiona za transport na velike udaljenosti. Ova vozila pripadaju partnerima kompanije, ali ih šalje Nunner i njima upravlja kao da su njegova. Oni su brendirani Nunner logoom i ne samo da obavljaju pune utovare, već rade i širom Evrope kao deo ugovorne logistike.

Kompanija je u velikoj meri uključen u prehrambenu industriju u Austriji i radi za poznate igrače. Uvezena roba za njih često dolazi u velikim količinama kroz evropske luke, istovaruje se iz kontejnera, pakuje na palete i zatim transportuje u mnogobrojne zemlje Nunner kamionima.

„Teretni transport ne može bez kamiona, a često ih demonizuju“

Kada je reč o transportnoj politici, Sohneg ima dve velike želje: s jedne strane, konačno bi trebalo da postoji jedinstvena regulativa o zabrani noćne vožnje za kamione u Evropi, a sa druge strane, šira javnost bi trebalo da postane svesnija činjenice da teretni transport ne može da radi bez kamiona.

– Iako svakog dana isporučuju robu koja je ljudima potrebna, kamioni se ipak često demonizuju, a zahtevni posao vozača premalo ceni – sa žaljenjem kaže Sohneg.

Izvor: verkehr.co.at
Foto: Pixabay.com/Ralph, ilustracija